Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Αβατάρι χρήστη
Αντίβαρο
Μύστης
Αναρτήσεις: 63
Εγγραφή: 31 Μάρ 2020, 18:04

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Αντίβαρο » 18 Μάι 2020, 10:16

Ναι το hill House λέγαμε. Αλλά όλοι ξέρουμε ότι δεν υφίστατο μέτρο σύγκρισης με αυτή την σειρά...είναι μια κατηγορία από μόνη της.
Πίσω στο Marianne. Αν είσαι παιδί του τρόμου δες την.
Συμβουλή: Βλέποντας το πρώτο επεισόδιο, μην αποθαρρυνθείς. Τα επόμενα αξίζουν...
Περιμένουμε σχόλια σου! :)
"Μην παίρνετε ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους" -Ο Τζίμης, ο Τζίμης και η Τζάνις

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 19 Μάι 2020, 14:06

Καλά το hill house ήταν από τα καλύτερα που είδα περισυ. :σύμφωνοι:
Ωραία, ωραία, αφού το λέτε, θα τη τσεκάρω γιατί ήθελα κάτι σε θρίλερ, πράγμα που νόμιζα ότι ήταν και το Locke & key αλλά τελικά από το λίγο που είδα, δεν ήταν.
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Αντίβαρο
Μύστης
Αναρτήσεις: 63
Εγγραφή: 31 Μάρ 2020, 18:04

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Αντίβαρο » 25 Μάι 2020, 18:48

Την προηγούμενη εβδομάδα είδα μια μίνι σειρά με τίτλο "Feud: Bette and Joan". Πρόκειται για μια βιογραφική σειρά, που εξιστορεί την διαμάχη μεταξύ των Joan Crawford και Bette Davis. Την Joan Crawford υποδύεται η Jessica Lange και την Bette Davis η Susan Sarandon. Η σειρά μιλάει κυρίως για την πρώτη και τελευταία συνεργασία τους στην ταινία τρόμου
"what ever happened to baby Jane".

Φυσικά, δεν θα σας πω για το αν η ταινία θεωρήθηκε, στο ευρύ κοινό, ως b-movie ή όχι. Θα πρέπει να κάτσετε να δείτε τη σειρά. Επιπλέον, η σειρά δεν στέκεται απλά στην συνεργασία τών δύο γυναικών σε αυτή την ταινία, θίγει και άλλα κοινωνικά ζητήματα σε σχέση πάντα με τον ίδιο τον Κινηματογράφο. Ζητήματα όπως: ο ρόλος της γυναίκας στον χώρο του κινηματογράφου, η απόρριψη καλλιτεχνών, απόρριψη ιδεών, η βιωσιμότητα των ηθοποιών και η ημερομηνία λήξης τους στην μικρή και μεγάλη οθόνη.

Η εποχή η οποία διαδραματίζεται, δείχνει επίσης και τον ανταγωνισμό μεγάλων παραγωγών να εισαγάγουν ταινίες τρόμου.

Μετά από ένα σημείο και μετά η σειρά δεν επικεντρώνεται για το πώς γυρίστηκε το "what ever happened to baby Jane". Παρουσιάζει τα παρασκήνια των oscars (σε ένα σημείο ακούγεται στις υποψηφιότητες το όνομα του Ίνγκμαρ Μπέργκμαν), και μετά τα παρασκήνια δείχνει τις ζωές των δύο ηθοποιών.

Το ιντρο της σειράς μάλλον ανταποκρίνεται στην ιδέα του baby Jane, γιατί υπαινίσσεται το μυστήριο και τον τρόμο, ως ιδέες.

Πέρα της ταινίας all about eve, στην οποία παίζει η Bette Davis, ομολογώ πως δεν έχω παρακολουθήσει (ακόμα) το "baby Jane", όπως επίσης δεν έχω ψάξει την φιλμογραφία των δύο ηθοποιών (Joan Crawford και Bette Davis). Παρ' όλα αυτά μπορώ να πω πως οι ερμηνείες των Jessica Lange και Susan Sarandon, ξεπερνάνε κάθε προσδοκία. Μάλιστα η Sarandon πέτυχε να μιμηθεί και να αποτυπώσει το καθηλωτικο βλέμμα της Davis. Εκείνο το βλέμμα υπεροψίας που έβγαζε και στο "all about Eve" αλλά μάλλον και στην καθημερινότητα της. Για την Lange τι να πω; Δέος!

Τέλος, το γεγονός ότι η Lange και η Sarandon, είναι και οι δύο κάτοχοι Oscars, τις φέρνει πιο κοντά στο να κατανοήσουν τους ρόλους τους, να κατανοήσουν δύο γυναίκες που και αυτές πολέμησαν για τα φώτα και τους τίτλους.

10/10 για εμένα

υγ: είχα δίλημμα για το αν έπρεπε να το κάνω παρουσίαση. Αλλά κατέληξα να πω απλά την γνώμη μου εδώ πέρα... ελπίζω όποιος την δει να κάνει μια τέλεια παρουσίαση ανάλογη της σειράς. Θα αποτελούσε παρακαταθήκη, για την λέσχη, μια σωστή και δομημένη παρουσίαση.
"Μην παίρνετε ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους" -Ο Τζίμης, ο Τζίμης και η Τζάνις

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 12 Ιούν 2020, 02:05

Ολοκλήρωσα εντέλει το Locke & key, το οποίο δεν ήταν κάτι τρομερό, είχε αρκετά χαζά κλισέ αλλά πας περιπτώσει δε βαρέθηκα και τη ζωή μου. Θα βγει και 2η σεζόν, αν τύχει στο πέρασμα, θα τη δω αλλά δε θα την αναζητήσω.
Ολοκλήρωσα και την 4η σεζόν του Λα κάσα, το οποίο κι αυτό δεν ήταν κάτι τρομερό. Καλύτερη από την 3η αλλά την αίγλη των πρώτων σεζόν την έχει χάσει. Τώρα θέλω να ξεκινήσω κάτι χαλαρό, να μην κολλήσω και να το έχω απλα για το μισάωρο κατά τη διάρκεια του φαγητού. Χμ..
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 29 Ιούν 2020, 14:14

@Νικόλα ξεκίνησες καθόλου την 3η σεζόν από το Dark;
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Ιούν 2020, 00:53

είδα κάπου ένα απόσπασμα από το Communicty και ξύπνησε μέσα μου μια γλυκιά νοσταλγία. Μόλις ξαναδα το πρώτο επεισόδιο, και πέρα που ξεράθηκα να γελάω, μου βγάζει κάτι νοσταλγικό, χωρίς να μπορώ να καταλάβω τί είναι. Νομίζω πως αυτό που με τραβάει πολύ είναι η αίσθηση της παρέας που ξεκινάει από τύχη και δένει.

Το σενάριο όσο προχωρούσαν τα επεισόδια ήταν πέρα από τραβηγμένο, αλλά είχε το κάτι της αυτή η σειρά. (Εννοώ, πέρα από την Άλισον :αγαπώ:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 14 Ιουλ 2020, 09:28

Βάγγυ έγραψε:@Νικόλα ξεκίνησες καθόλου την 3η σεζόν από το Dark;


Όχι ακόμα Βάγγυ!
Αν και βλέπω πως σκοράρουν όλα τα επεισόδια από 9 και πάνω! :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 15 Ιουλ 2020, 17:44

Ναι αρκετά καλή κι εμένα μου άρεσε. Όταν τη δεις, έλα να τη σχολιάσουμε. :)
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 21 Ιουλ 2020, 15:34

Με προτροπή της αδερφής μου ξεκίνησα το The Good Place, γιατί της είπα ότι θέλω κάτι χαλαρό για να μην κολλήσω. Κι είναι αυτό που έψαχνα. 1 επεισοδιάκι μια στο τόσο, όταν έχω λίγο χρόνο στο φαγητό, είναι και 20λεπτα και βολεύει μια χαρα.
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 28 Σεπ 2020, 12:31

Εντέλει, αρκετά καλό το The good place. Μου έχει μείνει ένας κύκλος ακόμη αλλά θα το δω όταν μπει νετφλιξ. Είναι τελειωμένη σειρά στους 4 κύκλους. Ανυπομονώ να μπει η 2η σεζόν του The haunting, το The haunting of the bly manor, κρίμα που -απ' ότι είδα- θα είναι μόνο 6 επεισόδια κι όχι 10 όπως της 1ης σεζόν.
"There was no harbor for hope" R. Lupton


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες