Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1446

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Φεβ 2016, 13:55

Φαροφύλακας έγραψε:οι κιθάρες! και γενικώς τα έγχορδα… Αρκετά συχνά, κι ειδικά σε παλιότερες ταινίες ο ηθοποιός και δήθεν κιθαρίστας απλά κρατάει τον βραχίονα αντί να πιάνει εκεί ακόρδα ή, σε μια κάπως καλύτερη περίπτωση το χέρι του ακαθόριστα πάνω-κάτω. Αμέτρητα τα παραδείγματα. Αυτό φαντάζομαι πως περνάει απαρατήρητο από πολλούς όμως αν παίζεις κιθάρα τότε το μάτι σου απλά πονάει.
Πωωω ρε φίλε!!! Εμένα αυτό είναι το χειρότερο μου... Φαίνεται τόσο γελοίο... Ένα ντουμπλάρισμα κάτι ρε παιδιά!! :όχισουλέω:

Ίζι έγραψε:- Μου τη δίνει στα νεύρα που οι γυναίκες πέφτουν για ύπνο και ξυπνούν με τέλειο φυσικό μακιγιάζ και μαλλιά επιμελώς ατημέλητα. Ή που στον ύπνο φοράνε μόνο εκείνα τα λεπτά, σατέν νυχτικά, ακόμα και μέσα στο καταχείμωνο.
Χαχαχαχαχαχαχα!! :χαχα:

Κι εμένα Ίζι με εκνευρίζει τρελά η έλλειψη συνέχειας!!! Ειδικά σε Simpsons και South Park... Δεν ξέρω αν το κανουν και οι υπόλοιποι αλλά εγώ τα χαρακτηριστικά των ηρώων μου τα κρατάω και τα θυμάμαι...

=> Ερωτικές σκηνές: Όχι άλλα σατεν σεντόνια!!! Αμάν αυτή η σκηνή που το ζευγάρι είναι μισοσκεπασμένο με ένα σεντονάκι και κοιτάν και οι 2 το ταβάνι....
Επίσης δεν ξέρω για εσάς, αλλά οι περισσότερες ερωτικές σκηνές είναι τόσο κακογυρισμένες που φαίνεται πως το ζευγάρι ντρέπεται!!! :ρ

=> Γλώσσα: Σε αρκετές (και καλές) ταινίες επιστημονικής φαντασίας, δυστοπίας, κλπ κλπ κατά ένα περίεργο τρόπο όλοι μιλάν αγγλικά.. Εντάξει δεν λέω οι παραγωγές αμερικάνικες είναι, αλλά άμα βλέπεις τον Βαρώνο Μιχάουζεν να γυρίζει την μισή υφήλιο και όπου πάει να μιλάν αγγλικά σου κάνει κάπως...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1354

Re: Τί δεν μπορώ να μην προσέξω σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Ίζι » 08 Φεβ 2016, 16:16

Φαροφύλακας έγραψε:Όμως για διαφώτισε λίγο αυτό που λες με τα "Φιλαράκια" και την γνωριμία Ραχήλ-Τσάντλερ.

Δεν τα θυμάμαι καλά, όμως θυμάμαι ότι το συγκεκριμένο θέμα με τσάντιζε όσο παρακολουθούσα Φιλαράκια. Πάντως αυτό και διάφορα άλλα θέματα συνέχειας αναφέρονται σ' αυτό το άρθρο.

Γενικά τα σίτκομ αυτού του τύπου είναι σαν μια θεατρική παραλλαγή της πραγματικότητας. Ας πούμε, κανείς δεν κλειδώνει την πόρτα του, με αποτέλεσμα οι χαρακτήρες απλώς να ανοίγουν, να στέκονται στο κέντρο της σκηνής και να αρχίζουν να μιλούν, έστω κι αν δεν μένουν στο διαμέρισμα αυτό. Ας πούμε ο Κρέιμερ στο Seinfeld κάνει πάντα αυτές τις θεαματικές εισόδους, χωρίς να νοιάζεται αν (ας πούμε) ο Τζέρι είναι με γυναίκα στον καναπέ του, όπως έχει κάθε δικαίωμα :χαχα: . Επίσης οι παρέες αυτών των σίτκομ μοιάζει να έχουν όλες κι από ένα στέκι (μπαρ, εστιατόριο) όπου βρίσκονται στα διαλείμματα της δουλειάς ή μετά τη δουλειά, χωρίς να έχουν συνεννοηθεί. Απλά μαζεύονται όλοι εκεί. Και βέβαια κάθονται πάντα στο ίδιο τραπέζι... Αυτά βέβαια δεν είναι λάθη, ούτε ατέλειες, απλώς οι συμβάσεις των σίτκομ.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 08 Φεβ 2016, 16:44

Βάγγυ έγραψε:Ναι δε λέω ότι γίνεται σε όλες. Αλλά κυρίως σε κάποιες ταινίες που μαλώνουν και φεύγουν νευριασμένοι χωρίς να πληρώσουν. Συνήθως στις αμερικάνικες το έχω παρατηρήσει!

Χαχαχα! Η λεγόμενη πιστολιά δηλαδή. Νταξ αυτό γίνεται και στην πραγματικότητα, ονόματα δε λέμε... :χαχα:
Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Κι εμένα Ίζι με εκνευρίζει τρελά η έλλειψη συνέχειας!!! Ειδικά σε Simpsons και South Park... Δεν ξέρω αν το κανουν και οι υπόλοιποι αλλά εγώ τα χαρακτηριστικά των ηρώων μου τα κρατάω και τα θυμάμαι...

Εδώ να διευκρινίσω ότι η τελευταία σαιζόν έκανε τη διαφορά και είναι η πρώτη στην οποία υπάρχει συνοχή μεταξύ των επεισοδίων.
You can't take a picture. It's already gone...

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 353

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 08 Φεβ 2016, 17:11

Α ναι, κυριως σε πιο παλιες ελληνικες παραγωγες. Οταν παει καποιος να μιλησει σε καποιον αλλο, δεν κοιταζονται προσωπο με προσωπο εκει που στεκονται, αλλα κατοπιν αλλαζουν σταση για να "καδραριστουν" για να φαινονται και οι δυο.

Το πιο αντιρεαλιστικο ειναι οταν πχ. διαφωνουν σε κατι, και η γυναικα γυριζει την πλατη στο συνομιλητη της, ωστε να τη βλεπουμε μπροστα μας, με τις εκφρασεις της, και απο πισω να βλεπουμε το συνομιλητη της, ο οποιος εξακολουθει να μιλαει στην πλατη της. :αργκ:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3395

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Φεβ 2016, 18:30

Στα Φιλαράκια, συχνά σκάλωνα στον ιδιωτικό καναπέ που είχε εκεί η παρέα, αλλά όπως γράφει κι η Ίζι, αποτελεί μέρος της σύμβασης.

• Στις ερωτικές σκηνές το σεντόνι που βάζουν όλοι για να μην φαίνονται τα πιο προσωπικά τους σημεία κι ειδικά οι γυναίκες που το ανεβάζουν στο στήθος, πράγμα που νομίζω πως δεν συμβαίνει ποτέ στην πραγματικότητα. Μετά το σεξ, δεν κάθεσαι να κρύβεσαι ξάφνου πίσω απ' το σεντόνι.
  • Κάτι άλλο στο οποίο σκαλώνω είναι όταν για κάποιον λόγο κάποιος κακοποιός, ο οποίος πάει κάπου για κάποιο κακούργημα (π.χ. φόνο και ληστεία), αγγίζει δεξιά-αριστερά δίχως να νοιάζεται αν αφήνει δακτυλικά αποτυπώματα. Ειδικά στην σημερινή εποχή θα πρέπει να φοράει και σκουφάκι ώστε να μην αφήνει τρίχες με γενετικό του υλικό.
  • Ομοίως, όταν κάποιος στην σημερινή εποχή πάει για προμελετημένο έγκλημα δεν φαίνεται να τον απασχολεί εάν υπάρχουν φανερές ή κρυφές κάμερες, οι οποίες σήμερα υπάρχουν πραγματικά παντού. Ούτε μια ματιά προς τα πάνω.
  • Όταν μιλάνε στον δρόμο, στο τηλέφωνο, στον ασύρματο ή αλλού ανοιχτά για κάποιο έγκλημα (π.χ. "Τον σκότωσες τον τάδε;" ή "Τα έκλεψες τα διαμάντια;"). Κανονικά θα έπρεπε, βέβαια, να μιλάνε συγκαλυμμένα (π.χ. "Εντάξει η δουλειά;" "Τα πήρες τα πράγματα;" ή ό,τι άλλο...)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 264

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 09 Φεβ 2016, 19:33

Όσο αφορά τις σειρές -κυρίως σιτκομ που προαναφέρθηκε- εμένα δε με ενοχλούν τόσο τέτοια μικρολάθη γιατί εντάξει είναι μια εβδομαδιαία σειρά, σε κάνει να γελας οκ, δεν έχω θέμα. Κυρίως αυτά τα λάθη μου τη δίνουν στις σειρές γιατί και έχουν το χρόνο να το επεξεργαστούν και έχουν πέσει και πολλά λεφτά. Ακόμη και στην πιο φθηνή παραγωγή του χόλυγουντ για παράδειγμα έχουν πέσει αρκετά χρήματα!
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης

Ανάρτησηαπό Ίζι » 09 Φεβ 2016, 19:52

Στις ταινίες/σειρές βλέπεις και πολλά ιατρικά λάθη τα οποία γίνονται σκόπιμα πολλές φορές για λόγους πλοκής. Θυμάμαι κι ένα χαρακτηριστικό κόμικ (απ' αυτά που φτιάχνουν οι χρήστες του διαδικτύου με χαρακτήρες meme) που αναφέρεται στην ιατρική σειρά House κι έχει τίτλο:

Watching my dad (a GP doctor) watch House is more entertaining than the show
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης

Ανάρτησηαπό Ίζι » 10 Φεβ 2016, 15:18

Χθες είδα το Shut In (2015) (καλούλι θριλεράκι, γύρω στο 6). Λοιπόν, εδώ έχουμε μια γυναίκα με αγοραφοβία και ένα σωρό άλλα ψυχικά προβλήματα, που έχει 10 χρόνια να βγει από το σπίτι. Δεν πηγαίνει καν για ψώνια, της έρχεται φαγητό με ντελίβερι καθημερινά. Δεν έχει ούτε καφέ στο σπίτι. Αδιαφορεί για τα πολλά της χρήματα (τα έχει πεταμένα σε μια σακούλα), αδιαφορεί για το σπίτι (είναι θεοβρόμικο, γεμάτο αράχνες, σαβούρα, γλιτσιασμένους νεροχύτες κ.ο.κ.). Αδιαφορεί για τον εαυτό της. Φανταστείτε κάποια στιγμή λόγω φόβου κατουριέται πάνω της, όμως αργότερα, παρότι έχει την ευκαιρία και την άνεση, δεν αλλάζει ρούχα. Επίσης είναι σε βαρύ πένθος μια που μόλις έχασε τον αγαπημένο της αδελφό.

Κι όμως, έχει τέλειες, φρεσκοβαμμένες ανταύγειες στα μαλλιά (το ωραίο φόρεμα δικαιολογείται). Να, δείτε:

Image

Μόνο εμένα ενοχλούν πολύ κάτι τέτοια;
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 353

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 10 Φεβ 2016, 17:41

Κι εγω εχω παρατηρησει Ιζι καποιες περιπτωσεις οπου οι χαρακτηρες περνανε μεσα απο "αρρωστημενες" καταστασεις τύπου απομόνωση, ψυχικα τραυματα κλπ, αλλα εμφανισιακά να φαίνονται ιδιαίτερα υγιείς, και να ξαναγινονται νορμάλ μετα απο ενα ξύρισμα. Ενα παραδειγμα αυτου ειναι ο Σων Κοννερυ στο Βράχο. Επίσης, καποιος στην κατασταση που βρισκεται χανει κιλα, αλλα υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξυ του να χανεις κιλα λογω ελλειψης διατροφης, και του να είσαι στυλάκι. :))))

Ενα σχετικοάσχετο παραδειγμα, ειναι ο παππους στην Πολίτικη Κουζινα. Οταν εβλεπα την ταινια, δε μπορουσα να χωνεψω οτι ηταν ενας αμόρφωτος μπακάλης της Κωνσταντινούπολης του 1950. Ο συμπαθεστατος ηθοποιος που τον υποδυεται μου εβγαζε κατι πολυ εξευγενισμενο, γλυκό και καλλιεργημενο.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3395

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Φεβ 2016, 18:42

Κάτι άλλο που πραγματικά με σκαλώνει είναι το ότι στις μισές ταινίες κάποιος μένει λιπόθυμος με ένα χτύπημα στο κεφάλι (ενίοτε όχι ιδιαίτερα δυνατό) ενώ στις άλλες μισές κάποιον τον σαπίζουν στο ξύλο, μεταξύ άλλων με απανωτά χτυπήματα στο κεφάλι, και παραμένει σε εγρήγορση. Ας αποφασίσουν επιτέλους.

Ειδικά το πρώτο μοιάζει να είναι κανόνας: σε χτυπάν στο κεφάλι; είναι σαν να έχεις κάποιο κουμπί on/off εκεί και θα βγεις εκτός λειτουργίας κι αυτό το ξέρουμε όλοι και το δεχόμαστε. Για εμένα το πιο αληθοφανές, αν φας μια στο κεφάλι, θα ήταν να πέσεις κάτω από πόνο και να κρατάς το κεφάλι σου κουλουριασμένος.

Παρεμπιπτόντως, μια από τις πιο αληθοφανείς γροθιές που έχω δει σε ταινία (η οποία όμως κατά τ' άλλα βρίθει από υπερβολικό ξύλο) είναι η πρώτη γροθιά που δίνει ο Τάιλερ στον αφηγητή (Edward Norton) στην αλάνα, όπου ο δεύτερος διπλώνεται από πόνο γιατί ο πρώτος τον βρήκε στο αφτί.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 10 επισκέπτες