Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Κάποιες ταινίες ακολουθούν πολύ συγκεκριμένες φόρμες για το θέμα τους. Εδώ συγκεντρώνουμε αυτές τις φόρμες.
Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Ιαν 2016, 23:42

Ίζι έγραψε:Κάποιες άλλες της κατηγορίας με τις βαθμολογίες μου.

Panic Button (6/10)
Την είδα μόλις. Δεν ξέρω, δεν με έπεισε το σενάριο, δυστυχώς. Ένα 5☆ από εμένα.

Σπεύδω να την προσθέσω στην λίστα πιο πάνω, πάντως.

Image
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Ίζι » 13 Ιαν 2016, 17:48

Ούτε σε μένα άρεσε ιδιαίτερα το Panic Button. Είχε ενδιαφέρον η ιστορία, όμως η λύση του μυστηρίου ήταν εντελώς απίθανη.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Ιαν 2016, 19:00

Εμένα και η εξέλιξη μού φάνηκε κάπως προβληματική. Π.χ. όταν δεν διάβασαν τους Όρους Συμμετοχής, πράγμα που συμβαίνει στο ίντερνετ, όπου κανείς μας δεν τους διαβάζει ποτέ, αλλά δεν συμβαίνει σε παιχνίδια όπου ο κόσμος πάει πολύ υποψιασμένος. Επίσης, ποιο ήταν το νόημα αν τους διάβασαν τελικά ή όχι εφόσον ο άλλος ό,τι ήθελε έκανε. Και διάφορα τέτοια. Όσο για το κλείσιμο, θα χρησιμοποιήσω μια λέξη που γενικότερα την αποφεύγω όταν λέω την άποψή μου, αλλά: μπαρούφα!

Τα γράφω και μου φαίνεται πως θα πάω να διορθώσω σε 4.

Ξενέρωτας έγραψε:Φαρε, στην ασπροαυρη σειρα αναφερομαι
Θυμάσαι κανα επεισόδιο να μας περιγράψεις να το βρούμε; :χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Ιαν 2016, 00:02

Καιρό είχα σταμπαρισμένο το "12 Andry Men", και τώρα που ανασκάλεψα αυτήν την φόρμα (και βλέπω ό,τι βλακεία, βλ. Punnic Button :ρ) ήρθε κι η σειρά του.

Υπέροχη! Είμαι σε μια κατάσταση ευφορίας (ίσως βοηθάει κι η μπίρα :ρ). Έβλεπα κι ήμουν συγκινημένος που επιτέλους είχα μπροστά μου ένα τέτοιο υπέροχο σενάριο και τέτοιες εξαίρετες εμπειρίες. Τί όμορφος κινηματογράφος!

Image

Συχνά, βλέποντας κάτι μεγαλοπαραγωγές του Χόλλιγουντ απορώ: γιατί κάνουν τόσον απέραντο κόπο, βάζουν τόσο άφθονο χρήμα, στήνουν τέτοιες τεράστιες παραγωγές και δεν φροντίζουν για ένα αξιοπρεπές σενάριο. Εδώ μια ταινία που διαδραματίζεται όλη σ' ένα δωμάτιο: ένα τραπέζι και γύρω καρέκλες, ένας ανεμιστήρας και δυο παράθυρα. Και τί να τα κάνεις όλα τα άλλα όταν έχεις σενάριο και μια εμπνευσμένη διανομή; Ένας υπέροχος θεατρικός κινηματογράφος.

Ένα 10☆ (και) από εμένα. Γλυκάθηκαν τα μάτια κι η ψυχή μου.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 14 Ιαν 2016, 01:07

Φαροφύλακας έγραψε:
Ξενέρωτας έγραψε:Φαρε, στην ασπροαυρη σειρα αναφερομαι
Θυμάσαι κανα επεισόδιο να μας περιγράψεις να το βρούμε; :χμ:

Α το βρηκα: Five Characters in Search of an Exit

Στο τελος υπαρχει λινκ που οπως γραφει περιλαμβανει ολοκληρο το επεισοδιο

Οπως γραφει, ηταν και η εμπνευση του Cube :)
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Ίζι » 14 Ιαν 2016, 10:32

Πόσο τέλειο επεισόδιο! Συνειδητοποιώ πόσο με έχει επηρεάσει αυτή η σειρά, με αποτέλεσμα να μου αρέσει και ό,τι άλλο έχει εμπνεύσει.
@Φάρε στο τέλος θα νιώσω τύψεις που αναφέρθηκα στο panic button :χαχα: Πάντως συμφωνώ σε όλα για το 12 Angry Men.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Ιαν 2016, 10:55

Μα όχι, η ιδέα είναι να αναφέρουμε τις ταινίες της φόρμας, εδώ. Άλλωστε κι εσύ ένα 6άρι έχεις.

Από εκεί και πέρα, ο καθένας μας, ας αναλάβει τις ευθύνες του τί βλέπει. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 15 Ιαν 2016, 00:01

Υπάρχει και αυτή η ρώσικη διασκευή των 12 Angry Men, που ήταν και υποψήφια για Οσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης το 2008, με κατηγορούμενο Τσετσένο αυτή την φορά αλλά δεν έχω καταφέρει να την δω ακομα.
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 15 Ιαν 2016, 15:11

Το carnage το έχετε δει; Πιστεύω θα μπορούσε να μπει σ' αυτήν την κατηγορία... Είναι δύο ανδρόγυνα και συζητούν πώς θα λυθεί το θέμα που ο γιος της μιας οικογένειας χτύπησε τον γιο της άλλης...
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Φόρμα: μια ομάδα ανθρώπων σε ένα περιορισμένο χώρο προσπαθούν να λύσουν κάποιο πρόβλημα

Ανάρτησηαπό Ίζι » 15 Ιαν 2016, 16:37

Όχι, αλλά καλά που μου τη θύμισες. Είναι και Πολάνσκι. Θα τη δω :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Φόρμες ταινιών”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες