The Shawshank Redemption (Τελευταία Έξοδος Ρίτα...) (1994)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

The Shawshank Redemption (Τελευταία Έξοδος Ρίτα...) (1994)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 08 Απρ 2013, 23:49

Image

Tίτλος: The Shawshank Redemption
Ελληνικός τίτλος: Τελευταία Έξοδος Ρίτα Χεϊγουορθ
Σκηνοθεσία: Frank Darabont
Σενάριο: Frank Darabont
Ετος παραγωγής: 1994
Ηθοποιοί: Tim Robbins, Morgan Freeman ...
imdb

Υπόθεση
Ένας υπάλληλος τραπέζης καταδικάζεται για τον θάνατο της γυναίκας του και του εραστή της.
Στην φυλακή θα γίνει επιστηθιος φιλος ενος Αφροαμερικάνου.Στη συνέχεια ο ένας θα βοηθήσει πολύ τον άλλο.


Άποψη
Η ταινία βασίζεται στο βιβλίο του Stephen King ( "Rita Hayworth and Shawshank Redemption").Η ταινία είναι εκπληκτική και με πολύ καλό κάστινγκ.Στη αρχή μπορεί να φαίνεται δύσκολη και καταθλιπτική,αλλά στο τέλος δικαιώνει τον θεατή που επέλεξε να την δεί.Και πολλά μπράβο στον Κίνγκ που ειχε την ευφυΐα να δημιουργήσει αυτή την ιστορία.Aπο εμένα ενα 9.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: The Shawshank Redemption (1994)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 08 Απρ 2013, 23:54

Από τις πιο καταπληκτικές ταινίες που έχουν γυριστεί, όσον αφορά εμένα. Οι ηθοποιοί δίνουν ρεσιτάλ ερμηνείας και η υπόθεση είναι το ίδιο δυνατή αφήνοντάς σου έντονες μνήμες. Νομίζω άνετα παίρνει δεκάρι. :πάνω:

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: The Shawshank Redemption (1994)

Ανάρτησηαπό Αξία » 09 Απρ 2013, 00:09

Είχα δει την ταινία πριν χρόνια και μου είχε κάνει εντύπωση! Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι βασίστηκε σε βιβλίο του Κινγκ. Τώρα μου μπήκαν ψύλλοι στ'αυτιά να το διαβάσω...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Shawshank Redemption (1994)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Απρ 2013, 00:13

Όμορφη ταινία αν και δεν μπορώ να συμμεριστώ τον άκρατο ενθουσιασμό που βλέπω συχνά γι' αυτήν και μήτε το υψηλότατο σκορ στην imdb.. Σε αυτήν την ταινία, μάλλον κάτι μου ξεφεύγει εμένα.. :χμ:

Το 7*άρι μου πάντως.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Shawshank Redemption (Τελευταία Έξοδος Ρίτα...) (199

Ανάρτησηαπό Ίζι » 09 Απρ 2013, 11:29

Λατρεύω την ταινία, όπως και τη νουβέλα του Κινγκ. Είναι, μάλιστα, η μοναδική ταινία από βιβλίο του Κινγκ που μου αρέσει λιίιιιιιιιιγο παραπάνω απ' το βιβλίο (ίσως μόνο εξαιτίας του μικρού του όγκου - για τον Κινγκ είναι διήγημα). Γενικά θεωρώ τον Ντάραμποντ εξαιρετικό, και μου αρέσουν όλες οι δουλειές του. Έχει μεταφέρει υπέροχα στον κινηματογράφο και το μυθιστόρημα "Το Πράσινο Μίλι"του Κινγκ, όπως και τη νουβέλα "Η Ομίχλη" . Καταπληκτικός ήταν, επίσης, ο πρώτος κύκλος της σειράς Walking Dead (στον δεύτερο απείχε νομίζω). Έχουν κάτι πολύ γοητευτικό οι ταινίες του, η σκηνοθετική του ματιά και, βέβαια, τα σενάρια που ο ίδιος γράφει (με τόση αγάπη και σεβασμό στα βιβλία).
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: The Shawshank Redemption (Τελευταία Έξοδος Ρίτα...) (199

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 10 Απρ 2013, 10:58

Εγώ τον Ντάραμποντ δεν το θεωρώ και τόσο σπουδαίο σκηνοθέτη, η συγκεκριμένη ταινία όμως είναι από τις αγαπημένες μου. Το πρωταγωνιστικό δίδυμο (Φρίντμαν & Ρόμπινς) είναι φοβερό και η υπόθεση της ταινίας καθηλωτική
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες