Μαξ φον Σίντοφ

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Μαξ φον Σίντοφ

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 23 Μάρ 2020, 09:28

Η είδηση δεν είναι πολύ φρέσκια αλλά δεν είχα χρόνο να μπω στο φόρουμ.
Πριν από μερικές εβδομάδες πέθανε ο Μαξ φον Σίντοφ, γνωστός από τον ρόλο του ως Ιππότη στην Έβδομη Σφραγίδα του Μπέργκμαν. Πιο πρόσφατα είχε εμφανιστεί και στο Game of Thrones.

Αν και δεν είμαι η μεγαλύτερη φαν του Μπέργκμαν, η ερμηνεία του Σίντοφ στην συγκεκριμένη ταινία δεν είναι απλά οσκαρική, είναι ανυπέρβλητη. Χωρίς υπερβολές και εξάρσεις, υποδύεται έναν ιππότη που επιστρέφει στην πατρίδα του μετά τις σταυροφορίες μόνο και μόνο για να την βρει εξαθλιωμένη από την πανούκλα. Εκεί συναντάει τον θάνατο και τον προσκαλεί σε μια παρτίδα σκάκι. Το υπόλοιπο της ταινίας είναι ένα αλληγορικό ταξίδι στην χώρα, όπου ο Ιππότης συναντάει και αλληλεπιδρά με διάφορους χαρακτήρες, όπως τον ιερέα που χρόνια πριν τον έπεισε να πάει να πολεμήσει.

Για μένα η ταινία είναι πιο πολύ σαν tableau vivant, από την οποία ο μοναδικός που προσππαθεί να ξεφύγει είναι ο Σίντοφ.

Image
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Μαξ φον Σίντοφ

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 23 Μάρ 2020, 10:07

Λες για αυτον που ειχε παιξει στον Εξορκιστη; ή τον μπερδευω με αλλον?
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Μαξ φον Σίντοφ

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 23 Μάρ 2020, 10:12

Ναι, αυτός ήταν και στον Εξορκιστή!
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μαξ φον Σίντοφ

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Μάρ 2020, 23:51

Υπέροχη ερμηνεία κι εκείνη, στον Εξορκιστή.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Μαξ φον Σίντοφ

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 24 Μάρ 2020, 11:53

Αγαπημένος ηθοποιός Άσαρα και λατρεμένη η 7η σφραγίδα!
Θα συμφωνήσω και με Φάρο εξαιρετικός στον ρόλο του Εξορκιστή.

Μου άρεσε πολύ η ερμηνεία του στην ταινία του Μπέργκμαν, "Η πηγή των παρθένων" (1960).

Θυμήθηκα πως έπαιζε και τον ρόλο του κακού αυτοκράτορα Μινγκ στην ταινία "Φλας Γκόρντον" (1980), που παρεμπιπτόντως θάφτηκε από τους κριτικούς αλλά εμένα μου άρεσε! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μαξ φον Σίντοφ

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 25 Μάρ 2020, 12:00

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Θυμήθηκα πως έπαιζε και τον ρόλο του κακού αυτοκράτορα Μινγκ στην ταινία "Φλας Γκόρντον" (1980), που παρεμπιπτόντως θάφτηκε από τους κριτικούς αλλά εμένα μου άρεσε! :))))

Πραγματικα ο Σιντοφ εχει περασει απο παντου. Κλασικες ταινιες, μπλοκμπάστερ, καλτίλες, σειρές, video games, Πολεμο των Αστρων, GoT.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Μαξ φον Σίντοφ

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 25 Μάρ 2020, 21:02

Αμάν! Είχα ξεχάσει τελείως το Κοράκι στο GoT!!
Εμβληματικός χαρακτήρας! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Μαξ φον Σίντοφ

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 26 Μάρ 2020, 16:20

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Αμάν! Είχα ξεχάσει τελείως το Κοράκι στο GoT!!


Καλά, εδώ εγώ ξέχασα ότι ήταν στον Εξορκιστή, που παίζει να ήταν και η πιο εμπορική του ταινία.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."


Επιστροφή “Ηθοποιοί”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες