Life Of Pi (2012)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Life Of Pi (2012)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 23 Ιαν 2019, 16:32

Image

Τίτλος: Life Of Pi
Ελληνικός τίτλος: Η Ζωή Του Πι
Έτος παραγωγής: 2012
Σκηνοθεσία: Ang Lee
Σενάριο: David Magee
Ηθοποιοί: Suraj Sharma, Irrfan Khan, Tabu Hashmi, Adil Hussain
Διάρκεια: 127'
Ιmdb

Υπόθεση:
Ο νεαρός Ινδός Πι Πατέλ είναι ο μοναδικός επιζών ενός ναυαγίου, ο οποίος διέσχισε τον ωκεανό σε μια βάρκα με συνεπιβάτιδα μια άγρια τίγρη. Χρόνια αργότερα αφηγείται την απίστευτη ιστορία του σε έναν Καναδό συγγραφέα.

Image

Άποψη:
Καλογυρισμένη ταινία, με πολύ καλές ερμηνείες και εντυπωσιακά εφέ και σκηνοθεσία. Η ιστορία δεν είναι με ταινία περιπέτειας θέλοντας να μας δείξει μόνο τις προσπάθειες του ήρωα να σωθεί, αλλά στοχεύει στην ψυχική του κατάσταση, τα συναισθήματα και τις σκέψεις του κατά την διάρκεια του ναυαγίου. Η φωτογραφία και τα εφέ ήταν αυτά που με έλκυσαν στην ταινία, όμως με ''άγγιξε'' και σαν υπόθεση. Περιττό να πω πως οι ερμηνείες των ηθοποιών που υποδύονταν τον Πι σε δύο διαφορετικές ηλικίες, ήταν πάρα πολύ καλές.
8/10 από μένα.


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Life Of Pi (2012)

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 24 Ιαν 2019, 05:51

Όμορφη ταινία όντως, δυστυχώς την είδα στον υπολογιστή κι όχι στο σινεμά και φαντάζομαι έχασα πολλά από τη μαγεία της.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Life Of Pi (2012)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 25 Ιαν 2019, 06:18

Οντως μαγικη ταινια, που καταφερνει να μοιαζει με αληθινο παραμυθι, χωρις να ειναι. Οπως εχω πει αλλου, την δειχνει συνηθως τα χριστουγεννα τα τελευταια χρονια. Φαινεται καλογυρισμενη και καλογραμμενη σε καθε λεπτομερεια, απο τις παιδικες αναμνησεις του Πι και τα αστεια με το ονομα του, μεχρι και τη θεαματικη βυθιση του πλοιου.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Life Of Pi (2012)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 26 Ιαν 2019, 00:40

Δυστυχως ουτε κι εγω την ειδα στο σινεμα :( ομως μου αρεσε πολυ, τοσο σκηνοθετικα οσο και σεναριακα... και αποφασισα να βρω χρονο για να κανω παρουσιαση αυτης της πολυ ομορφης ταινιας. :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Life Of Pi (2012)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Ιαν 2019, 12:05

Μου άρεσε η ταινία, χωρίς να μου πάρει τα μυαλά. Πιστεύω πως αν την ξαναδώ, καταλαβαίνοντας καλύτερα πια πού το πάει, μάλλον θα μου αρέσει περισσότερο.

Μου πάει ο Ανγκ Λι.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες