Pixels (2015)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Pixels (2015)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 19 Σεπ 2015, 18:10

Image
Τίτλος: Pixels
Έτος παραγωγής: 2015
Σκηνοθεσία: Chris Columbus
Σενάριο: Tim Herlihy, Timothy Dowling
Ηθοποιοί: Adam Sandler, Kevin James, Josh Gad, Peter Dinklage
Πρωτότυπη μουσική: Henry Jackman
Διάρκεια: 106΄
imdb

Υπόθεση
Arcade παιχνίδια από τη δεκαετία του 80 εμφανίζονται σαν εξωγήινοι που απειλούν τη γη.


Image

Άποψη
Pac-Man, Donkey Kong, Galaga, Centipede, Space Invaders. Οι μεγαλύτεροι ξέρουν και πιθανόν παίζαν αυτά τα παιχνίδια. Εδώ τα ξαναβλέπουμε σαν τεράστια εξωγήινα τέρατα που αφήνουν τετραγωνάκια στο πέρασμα τους. Κι ο ιδανικότερος για να τα αντιμετωπίσει δεν είναι άλλος από κάποιον που ξόδεψε ώρες παίζοντας τα. Ο -συνηθισμένος στους loser ρόλους- Adam Sandler, που παρέα με φίλους του από το παρελθόν μέσα σε μία νύχτα βάζει τα γυαλιά στο στρατό και σώζει το κόσμο σαν retro gamer. Μία κωμωδία επιστημονικής φαντασίας με πολλά εφέ και δράση, από τον σκηνοθέτη του Home Alone. Σεναριακά θα τη λέγαμε και τυπική αμερικανιά, σαν μία παιδική Independence Day, αν δεν είχε αυτούς τους χαρακτήρες από τα arcades. Αυτοί είναι που τη κάνουν αγαπητή κι εξαιτίας τους δεν απευθύνεται μόνο σε μικρά παιδιά αλλά και λίγο μεγαλύτερα. Αν νιώθετε ένα από αυτά τσεκάρετε.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Pixels (2015)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 03 Ιαν 2019, 10:33

Το εχω δει αλλα μου φανηκε λιγο "βλακειουλα". :ανέκφραστος:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Pixels (2015)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 05 Ιαν 2019, 14:08

Απευθυνεται σε ατομα που ειχαν περασει παιδικη ηλικια/εφηβεια παιζοντας ηλεκτρονικα στις αρχες του 80 ("χρυση εποχη των arcades").

Παρα το μεγεθος και τα εφε της παντως η ταινια ουτε επκη μου φανηκε, ουτε μου μετεδωσε καποια νοσταλγια. Φανταζομαι δεν το καταφερε ουτε σε εκεινους που προλαβαν εκεινη την εποχη.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες