V For Vendetta (2005)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

V For Vendetta (2005)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 07 Σεπ 2018, 20:38

Image

Τίτλος: V For Vendetta
Έτος παραγωγής: 2005
Σκηνοθέτης: James McTeigue
Σενάριο: Lilly Wachowski, Lana Wachowski
Ηθοποιοί: Hugo Weaving, Natalie Portman, John Hurt, Stephen Fry
Διάρκεια: 132'
Imdb

Υπόθεση:
Σε μια Αγγλία του μέλλοντος, η οποία κυβερνάται από νεοναζιστικό καθεστώς, η Ίβι, μια ασήμαντη υπάλληλος, μυείται στις ιδέες της αντίστασης από τον V, το μασκοφόρο επαναστάτη που έχει ως πρότυπό του τον Γκάι Φοκς, ένα συνωμότη του 17ου αιώνα, ο οποίος αποπειράθηκε να ανατινάξει το αγγλικό κοινοβούλιο στις 5 Νοεμβρίου του 1605. Διασκευή ενός κόμικ των Ντέιβιντ Λόιντ και Άλαν Μουρ από τους αδελφούς Γουακόφσκι.

Image

'Αποψη:
Φουτουριστική πολιτική περιπέτεια βασισμένη στο κόμικ ενός από τους πλέoν ελάχιστους πραγματικούς καλλιτέχνες στη δουλειά του (Alan Moore), ο οποίος έγινε έξαλλος με την ιδεολογική διαφοροποίηση της ταινίας από το έργο του. Το σενάριο υπογράφουν οι δημιουργοί του αξέχαστου έπους «The Matrix» (αλλά και των δύο μέτριων σίκουελ που ακολούθησαν), αδελφοί Γουατσόφσκι, οι οποίοι μας θυμίζουν και πάλι το ταλέντο τους και βελτιώνουν το προφίλ τους – μετά από το μέτριο έως κάκιστο κλείσιμο της τριλογίας τους – με τον καλύτερο τρόπο. Το καθαρά ψυχαγωγικό θέαμα συνυπάρχει με έντονα κοινωνικά και πολιτικά σχόλια, λόγω των οποίων η ταινία παίρνει μια διαφορετική διάσταση, ένα απόλυτα σοβαρό και ώριμο ύφος και γι αυτό ακριβώς δεν αντιμετωπίζεται απλώς σαν μία ακόμα μεταφορά κόμικ σε κινηματογραφική περιπέτεια με ξεκάθαρες προθέσεις, αλλά σαν ένα αλληγορικό παραμύθι. Επίσης, οι Weaving και Portman χαρίζουν πολύ βαθιές ερμηνείες και ουσιαστικά ''δίνουν ζωή'' στην ιστορία.
Βάζω 9/10 για τους εντυπωσιακά προσεγμένους διαλόγους, τους ρυθμούς που δε σε αφήνουν να πάρεις ανάσα, τη θεαματική δράση, την ενθουσιαστική εξέλιξη, το όχι απρόβλεπτο αλλά παρόλα αυτά σχεδόν λυτρωτικό φινάλε, τους πολλούς συμβολισμούς αλλά και τη φοβερή σκηνοθεσία. Για όλους αυτούς τους λόγους, το V For Vendetta αποτελεί μέχρι και σήμερα μία από τις καλύτερες κινηματογραφικές μεταφορές από κόμικ στην μεγάλη οθόνη που έγινε ποτέ.


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: V For Vendetta (2005)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 04 Δεκ 2018, 12:43

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Το σενάριο υπογράφουν οι δημιουργοί του αξέχαστου έπους «The Matrix» (αλλά και των δύο μέτριων σίκουελ που ακολούθησαν), αδελφοί Γουατσόφσκι, ]


Αδελφές Γουατσόφσκι πλέον... :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: V For Vendetta (2005)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 04 Δεκ 2018, 16:18

Ναι, αλλα γεννηθηκαν αντρες. :ρ
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: V For Vendetta (2005)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 04 Δεκ 2018, 19:18

Άσχετο. Πλέον και αισθάνονται και είναι γυναίκες.
Παντού αναφέρονται ως Λίλι και Λάνα Γουατσόφσκι. :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: V For Vendetta (2005)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 04 Δεκ 2018, 19:48

Ο,τι πεις! :ρ
Εγω δεν συμφωνω με αυτα...
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: V For Vendetta (2005)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 04 Δεκ 2018, 20:07

Δεν έχει σημασία τι θα πω εγώ, αλλά τι λεν οι ίδιοι - συμφωνείς δεν συμφωνείς-. :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: V For Vendetta (2005)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 06 Δεκ 2018, 01:51

Τοτε που εγραφαν το σεναριο της ταινιας ηταν αντρες. :μαναι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: V For Vendetta (2005)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 07 Δεκ 2018, 11:47

Πραγματι, οταν βγηκε αυτη η ταινια τα αδελφια ηταν αντρες (αν και νομιζω οτι ο μικρος ηταν σε φαση μεταβασης) οποτε ας ληξει εκει το θεμα :))))

Εχω διαβασει το κομικ και η ταινια δεν εχει και πολλη σχεση με αυτο, αν και υπαρχουν αυτουσιες οι κεντρικες ιδεες και καποιες χαρακτηριστικες σκηνες. Η ταινια βασικα αποκτα δικη της ζωη και λεει τα πραγματα με το δικο της τροπο. Τωρα δεν ξερω αν το "μηνυμα" ειναι το ιδιο και σε τι διαφωνησε ο Μουρ.

Μου αρεσε που παρολαυτα διατηρουσε την πυκνη πλοκη του κομικ, που εναλλασσεται με φλας μπακ, τις ενεργειες του Β, τις ενεργειες των φασιστων, του αστυνομικου, τη ζωη των πολιτων κλπ.

Ο Β σαν χαρακτηρας μου ειναι αντιπαθης, καλως η κακως, επειδη εμπιπτει στην κατηγορια πρωταγωνιστων που ειναι παντογνωστες, αλανθαστοι, ανικητοι κλπ
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: V For Vendetta (2005)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 07 Δεκ 2018, 12:12

Ναι, μας το εχεις πει 10 φορες οτι δεν σου αρεσε ο V... :))))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: V For Vendetta (2005)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 07 Δεκ 2018, 19:17

Ειπα να το πω και μια φορα εντος θεματος. :χαχα: Μπορει ο ιστορικος του μελλοντος να διαβασει αυτο το νημα και να του ξεφυγουν τα αλλα, γιατι να χασει την πολυτιμη αποψη μου; :μαναι:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες