Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Μάι 2018, 01:09

El Internado.

Αφήνοντας στην άκρη τα χίλια δυο μυστήρια, το ότι ο καθένας κρύβει τουλάχιστον ένα πελώριο μυστικό, κι ότι όταν δύο μιλάνε, πάντα τυχαίνει να βρίσκεται πίσω από κάποια πόρτα κάποιος που κρυφακούει, στο συναισθηματικό έχουμε:

Την Μαρία την αγαπάει ο Φερμίν (που κρύβει πως είναι ο Κάρλος) ενώ αυτή αγαπάει τον Έκτορα ο οποίος επίσης την αγαπάει όμως παντρεύεται με την Έλσα γιατί είναι έγκυος με το παιδί του, όπως νομίζει τουλάχιστον αφού παίζει να είναι του Πέδρο, με τον οποίο έχει κρυφή σχέση κι ο οποίος είναι ερωτευμένος μαζί της (αν κι έχει σχέση και με την Αμέλια), ενώ αυτήν αγαπάει τον Έκτορα ο οποίος είναι κηδεμόνας της Πάουλας και του Μάρκου, ο οποίος αγαπάει την Καρολίνα, η οποία φιλιέται μεν με αυτόν αλλά τα έχει με τον Ιβάν, (τον οποίο αγαπάει κρυφά κι η κολλητή της, Βικτόρια), κι ο οποίος την αγαπάει αλλά μπορεί να πάει και με την ξαδέρφη του, η οποία είναι ερωτευμένη μαζί του.

:γιούπι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 28 Μάι 2018, 21:12

Τελείωσα τον πρώτο κύκλο της σειράς "Cobra Kai" (2018) :ναι:
Νοσταλγία και συγκίνηση... :λυγμ:
Ελπίζω να βρω χρόνο της κάνω μια παρουσίαση!
Παρεμπιπτόντως στο Imdb σκοράρει 9,1!!! :αργκ:

Νομίζω πως ούτε οι δημιουργοί της σειράς δεν περιμένανε τέτοια τρελή επιτυχία. Ο δεύτερος κύκλος θα είναι πιο προσεγμένος θέλω να πιστεύω, μιας και στον 1ο φάνηκε λίγο ερασιτεχνικό το όλο εγχείρημα!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Μάι 2018, 18:48

Είδα το τρέιλερ. Ίσως έχει το γούστο του, ειδικά όπως είναι με επεισόδια κάτω από το μισάωρο.

Εγώ πήρα σβάρνα τα τρέιλερ από σειρές και περισσότερο με τράβηξε το Humans, το οποίο είναι σε θεματολογία που μου αρέσει: ανδροειδή και τεχνητή νοημοσύνη.

Βλέπω τώρα το δεύτερο επεισόδιο και για την ώρα, μου αρέσει.

:ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Ιούν 2018, 11:02

Έλιωσα στις σειρές.

Παρατώντας το Internado στην 2η σεζόν και βάζοντας παύση στο Servir y Proteger επ. 72, είδα όλα τα διαθέσιμα επεισόδια του Humans. Είναι αρκετά καλό.

Και μόλις τελείωσα και την μοναδική μέχρι τώρα σεζόν από το χιουμοριστικό Barry, στο οποίο ένας πληρωμένος δολοφόνος πάει να σκοτώσει ένα παλικαράκι, το οποίο κάνει κάτι μαθήματα υποκριτικής, κι εκεί ανακαλύπτει πως αυτό είναι κάτι που ο ίδιος θα ήθελε να κάνει. Ξεκινά λοιπόν τα μαθήματα, στην αρχή είναι σαν αγγούρι πάνω στην σκηνή, και ισορροπεί ανάμεσα στο προηγούμενό το επάγγελμα, από το οποίο θέλει να αποχωρήσει, και στο θέατρο, όπου βρίσκει κάτι που τον γεμίζει πραγματικά.

Έχει δύο αγαπημένα μου θέματα, τον πληρωμένο φονιά και το θέατρο, κι εξού και μου αρέσει. Αναρωτιέμαι εάν δεν πήρε την έμπνευσή του από εκείνον τον μαφιόζο, που μπλέχτηκε στο θέατρο, στο The Sopranos.

Φετινή σειρά και πρωταγωνιστεί ο Henry Winkler ("the Fonz" από το Happy Days, του οποίου ποτέ δεν κατάλαβα την επιτυχία). Απαλλαγμένο από ψεύτικα γέλια, με έκανε να γελάσω αρκετές φορές (όπως με την τσετσένικια διαφήμιση της κρυφής κάμερας), παρά τις αναπόφευκτες αφέλειες. Θα περιμένω με ενδιαφέρον την 2η σεζόν.

:)))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 11 Ιούν 2018, 23:14

Πολύ καιρό έχω να γράψω εδω πέρα, διαπιστώνω.

Λοιπόν παρακολουθώ την δεύτερη σεζόν του Handmaid's Tale που συνεχίζει στα ιδια μονοπάτια με το βιβλίο αλλα ξεκομμένο πλέον. Βέβαια δεν είναι κορυφαία όπως η πρώτη σεζόν αλλα σίγουρα διευρύνει τον δυστοπικό εφιάλτη της Άτγουντ.

Ολοκλήρωσα το Unbreakable Kimmy Schmidt. To υπογράφει η Tina Fey, η οποία μου αρέσει πολύ και το χιούμορ είναι πολλές φορές odd τύπου monty python αλλα και ατακαδόρικο. Kαι γενικώς θαρρώ οτι έχει χιούμορ που θα ικανοποιήσει όλα τα γούστα. Θα μου μείνει η απίστευτη αισιοδοξία της Κimmy και ο ενθουσιασμός της για ένα κόσμο που αρχίζει να ανακαλύπτει απο την αρχή, μετα την απαγωγή της για 15 χρόνια απο έναν υποτιθέμενο ιερέα (John Hamm). Οι αγαπημένοι μου ήταν ο Titus και η Jacqueline, με το δικό τους στόρυ ο καθένας και οι οποίοι εμπνέονται αλλα και γειώνουν την Κimy όταν χρειάζεται.

Τώρα βλέπω το GLOW
Με πρωταγωνίστρια την Alison Brie του Community και άλλα κορίτσια τα οποία συμμετέχουν σε ένα πρόγραμμα γυναικείας πάλης, για τους δικούς της λόγους η καθεμία. Έχω δεί 3 επεισόδια και έχει ενδιαφέρον μεχρι στιγμής.

Είδα και κάποια επεισόδια απο τον δεύτερο κύκλο του Westworld και κάποια στιγμή θα το συνεχίσω όταν θα έχω όρεξη.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Ιούν 2018, 09:12

Με σκανδαλίζει το όνομα Άλισον Μπρι, εκεί πέρα... :σάλια:

Εγώ κόλλησα τώρα να βλέπω Forensic Files (σεζόν 11). 20λεπτα σφηνάκια με θέμα την διαλεύκανση πραγματικών φόνων.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 16 Ιούν 2018, 15:46

Ξέχασα να σας προτείνω το Rick and Morty αγαπητοί μου συμφορουμίτες. Νομίζω θα κάνει το κλίκ σε όλους. Kρύβεται ο Dan Harmon απο πίσω και οσοι έχουμε δεί Community ξέρουμε τι σημαίνει αυτό. :))

Επίσης είμαι στα μισά του πρώτου κύκλου του Brooklyn Nine-Nine και είναι εθιστικότατο. :ναι:

Φάρε καλά κάνει και σε σκανδαλίζει. Αυτή η σειρά θα πάει το κόλλημα σου ακόμα παρα πέρα. Της ταιριάζει το κωμικό πολύ. Λιγότερο καμμένο το χιούμορ απ'οτι στο Community αλλα και πάλι το χει χαλαρά.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 18 Ιούν 2018, 00:26

Έβαλα κι είδα τα δύο πρώτα επεισόδια από το Brooklyn Nine-Nine. Το πρώτο σχετικά καλό. Στο δεύτερο άρχισα να χάνω το ενδιαφέρον μου.

Μέσα σε όλα, οι σκηνές επιχειρήσεων είναι παντελώς ψεύτικες. Παρότι κωμωδία, τις ήθελα λίγο πιο ρεαλιστικές.

Φαίνεται πως έγινε προσπάθεια, οι χαρακτήρες να είναι πολύ διακριτοί. Περισσότερο μου άρεσε ο ρόλος της τσατισμένης Ρόσας. :)))

Μάλλον δεν θα το συνεχίσω.


Έριξα κι είδα και τα δύο πρώτα από το Glow καθότι Αλισονάκι και δεκαετία του 80.

Εντάξει, στο πρώτο είχαμε την σπάνια ευκαιρία να δούμε την Άλισον Μπρι να αλλάζει τσιτσιδούλα στα αποδυτήρια και έπειτα επίσης τσιτσιδούλα να κάνει σεξ, έστω κάπως αστεία. Τα έδωσε όλα ο σκηνοθέτης να μας κρατήσει. Σε οποιαδήποτε περίπτωση, ευχαριστούμε πολύ. :)))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαίη
Μύστης
Αναρτήσεις: 80
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 12:45
Θέση: Ιωάννινα

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαίη » 19 Ιούν 2018, 11:30

Βλέπω το Awake, μια σειρά αστυνομική με ιδιαίτερη πλοκή. Ιδανική για όσους βαριούνται τις πολλές σεζόν (αποτελείται από μια σεζόν, όλη κι όλη και 13 επεισόδια)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 20 Ιούν 2018, 18:05

Είδα το Glow μέχρι το 7ο επεισόδιο και νομίζω πως κάπου εδώ θα σταματήσω. Στην αρχή είχε το ενδιαφέρον του καθώς διαδραματίζεται στην αγαπημένη μου δεκαετία του '80, και μου άρεσαν διάφορες λεπτομέρειες, αλλά ποτέ δεν κατάλαβα το Ρέστλινγκ σαν άθλημα, ή έστω σαν τέχνη, και είναι κεντρικό στην σειρά.

Πολύ ωραία, πάντως, η Betty Gilpin. :πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες