Ταινίες με σωσίες

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 10 Ιαν 2018, 09:06

Εξαιρετική ταινία το Dead Ringers και όντως ο καλύτερος ρόλος του Άιρονς.

Το Adaptation το έχω δει αλλά το μετάνιωσα. :μαναι:

Η πρώτη ταινία που σκέφτηκα μόλις διάβασα το θέμα ήταν μια με την Λίντσεϋ Λόχαν, που βασίζεται σε ένα παιδικό βιβλίο και έχει διασκευαστεί αρκετές φορές.

Image

Δεν ξέρω αν μπορεί να συμπεριληφθεί και η ταινία Invasion of the Body Snatchers, όπου απλοί άνθρωποι "αντικαθίστανται" από άλλα όντα, που τους μοιάζουν απόλυτα.

Πάντως οι περισσότερες ταινίες σε ένα βαθμό φαίνονται να έχουν επηρεαστεί από τον Πρίγκηπα και τον Φτωχό, την Ιστορία Δύο Πόλεων και τον Αιχμάλωτο της Τζέντα.

Image

Νομίζω ότι η μοναδική ταινία αυτού του είδους που βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα είναι το The Devil's Double, που βασίζεται στην ζωή του σωσία του γιού του Σαντάμ Χουσεϊν.

Image


Από όσες έχουν αναφερθεί, πραγματικά ξεχωρίζουν ο Δράκος και ο Δεσμώτης του Ιλίγγου.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 10 Ιαν 2018, 10:40

Ασάρα έγραψε:Εξαιρετική ταινία το Dead Ringers και όντως ο καλύτερος ρόλος του Άιρονς.


Σε καλωσόρισα ; Δεν σε καλωσόρισα;;;;
Ε δεν μπορεί παρά να σε καλωσορίσω μετά από τα καλά σου λόγια για τον αγαπημένο μου Κρόνενμπεργκ!!! :))))
Καλώς ήρθες λοιπόν Άσαρα !! :γιούπι:

Επίσης το Devil's Double μου τράβηξε την προσοχή! Λέω να την δω σύντομα!

Φαροφύλακας έγραψε:Το είχα ξεχάσει.

Εμ δεν είχες πάρει μέρος στην +ανάγνωση τότε να το θυμηθείς!! :ρ :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 10 Ιαν 2018, 20:20

Πάντα είχα μια εμμονή με τους σωσίες, ως θεματολογία αποτελεί για μένα την ιδανική πρώτη ύλη για μυθοπλαστικούς εφιάλτες (και όχι μόνο). Μερικές ταινίες που έχω ξεχωρίσει (ανάμεσά τους λατρεμένες μου) και εμπίπτουν σε αυτήν θεματολογία (ορισμένες λίγο ανορθόδοξα...) είναι οι εξής:

Possession (Μία Γυναίκα Δαιμονισμένη) (1981)

La cité des enfants perdus (Η πόλη των χαμένων παιδιών) (1995)

Der Student von Prag (Ο φοιτητής της Πράγας) (1926)

Der Student von Prag (1913)

Trzecia czesc nocy (Το τρίτο μέρος της νύχτας) (1971)

Il conformista (Ο κομφορμιστής) (1970)

Malpertuis (Η Διαθήκη / Ο πύργος των ζωντανών νεκρών) (1971)

Sôseiji (Gemini) (1999)

The One I Love (Αυτός που αγαπώ) (2014)

Despair (Απόγνωση) (1978)

Suture (1993)

The Stepford Wives (Οι γυναίκες του Στέπφορντ) (1975)

Invasion of the Body Snatchers (Μακάβρια εισβολή) (1978)

Another Earth (Η άλλη γη) (2011)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 11 Ιαν 2018, 00:50

Χήθκλιφ, σε περίμενα με την ελπίδα ότι πρώτον, θα με βγάλεις από τον κόπο να ποστάρω όλα τα “Der Student von Prag” και δεύτερον, ότι θα ξέχναγες κάποιον Ζουλάφσκι. Με μεγάλη λύπη σε ενημερώνω ότι απέτυχες και στα δυο :γρμβ:

Αν τώρα κάτι μου κάνει εντύπωση, αυτό είναι ότι δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλη του Γερμανικού εξπρεσιονισμού, που νιώθω κυριολεκτικά ότι βρίθει από αυτό το μοτίβο :ωιμέ:

Der Student von Prag (1935)
Image

Start the Revolution Without Me (1970)
Image

Kagemusha (1980)
Image

Morgiana (1972)
Image

Khrustalyov, My Car! (1998)
Image

Memoirs of a Sinner (1986)
Image

Daydreams (1915)
Image

Την τελευταία, επειδή η σκηνή είναι ιδιαίτερα τολμηρή και θα σας σοκάρει, τη βάζω σε spoiler.



edit Πως και δεν έχουμε ακόμη κάποια του Lynch, π.χ. Lost Highway :χμ:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Ιαν 2018, 02:43

Από αυτό το Der Student von Prag, ποια εκδοχή να δοκίμαζα; (δεκτό και το "καμία" :)))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 11 Ιαν 2018, 14:09

Φάρε εγώ είχα ξεκινήσει να βλέπω αυτή του 1913, αλλά εσύ δεν νομίζω να αντέξεις να την δεις...
Είναι αρκετά παλιά! :μαναι:

Μήπως να δοκιμάσεις την πιο πρόσφατη (ντόινγκ);; :))))
Νομίζω η όλη ιστορία είναι βασισμένη στο διήγημα του Πόου "Γουίλιαμ Γουίλσον" ή κάνω λάθος;;
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 12 Ιαν 2018, 16:37

Φαροφύλακα, η εκδοχή του 1926 είναι για μένα πιο τραγική και από τις καλύτερες (και πιο λατρεμένες) ταινίες υπαρξιακού τρόμου. Η εκδοχή του 1913 ήταν πολύ καλή, όμως κατά την γνώμη μου, περισσότερο ανάλαφρη, όσο για εκείνη του 1935 δεν έχω ακόμα άποψη.

Συνεπώς Μυρμηγκοφάγε, ο κύριος λόγος που την παρέλειψα είναι επειδή δεν την έχω δει.. - Την Morgiana ωστόσο είμαι ασυγχώρητη που την ξέχασα, εννοείται πως της ανήκει μια θέση και στην δική μου λίστα, ενώ από τις ταινίες του λατρεμένου μου Ζουλάφσκι, έχω την αίσθηση πως κάποια μου διαφεύγει, πως έχω συναντήσει το μοτίβο του σωσία και σε άλλη δημιουργία του, καθώς όμως δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποια, θα το διαλευκάνω ξαναβλέποντας τες (εκτός αν με διευκολύνεις εσύ βρίσκοντας την πρώτος!).

Πέρα από αυτές ωστόσο, διαπίστωσα κι άλλες παραλείψεις, η μία μάλιστα τόσο εξόφθαλμη που δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι διέφυγε και από την δική σου προσοχή.. αναφέρομαι φυσικά στην υπέρ λατρεμένη και απόλυτα ταιριαστή στο νήμα:

Peppermint Frappé (Στον κατήφορο του πάθους) (1967) - Carlos Saura

και στις:

Wilczyca (1983) - Marek Piestrak

Solyaris (1972)

Αυτές προς το παρόν, σίγουρα θα ανασύρω κι άλλες από την μνήμη μου ή θα προκύψουν νέες καταχωρήσεις, καθότι ως θέμα δεν θα πάψει να με συναρπάζει...
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 12 Ιαν 2018, 17:40

Δεν είναι ακριβώς σωσίες ... είναι κλώνοι, στο δυστοπικό μελλοντικό σύμπαν του The Island ! ;)
Image

... και βέβαια το The Man with the Iron Mask, οπού και εκεί έχουμε την περίπτωση διδύμων ( ... και που για μένα οι δίδυμοι δεν θα πρέπει να εμπίπτουν στην κατηγορία του νήματος για ταινίες με σωσίες ... άλλο πράγμα οι δίδυμοι που μοιάζουν μεταξύ τους - κάτι άλλωστε που θεωρείται φυσικό - και άλλο οι σωσίες) ;)
Image

(Τελικά υπάρχουν πολλές) :)
Τελευταία αλλαγή από Ονειρευτής στις 12 Ιαν 2018, 17:58, στο σύνολο 1 αλλαγή.
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 12 Ιαν 2018, 18:24

Χήθκλιφ έγραψε:Solyaris (1972)


Αγαπημένο βιβλίο!!!!
Η ταινία μου έχει ξεφύγει προς το παρόν! Αλλά τώρα είναι που θα την δω σίγουρα!

Ονειρευτή, διόρθωσα τις αναρτήσεις "σωσίες" σου! :))))
"Man with the Iron Mask"... Πολυαγαπημένη κυρίως για τον Γκάμπριελ Μπερν ως Ντ'Αρτανιάν.

Τι ωραίο νήμα βρε παιδιά! Ανεβάζω την wanna-watch λίστα μου στην imdb :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 12 Ιαν 2018, 20:57

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Ονειρευτή, διόρθωσα τις αναρτήσεις "σωσίες" σου! :))))

Αααα !!! ... είστε πολύ ευγενικός αγαπητέ μου Νικόλα ... ευχαριστώ θερμά !!! :)))
Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:"Man with the Iron Mask"... Πολυαγαπημένη κυρίως για τον Γκάμπριελ Μπερν ως Ντ'Αρτανιάν.

... μεγάλο καστ ... Ντεπαρντιέ, Παριλόντ, Άιρονς, Μάλκοβιτς, Ντι Κάπριο ... κλάσικ μούβι !!! :)
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες