Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Οκτ 2017, 12:36

Είδα 2 ταινίες πρόσφατα!

ALone in the dark (1982)
Μια ομάδα επικίνδυνων ψυχοπαθών, δραπετεύει από ένα Ίδρυμα με σκοπό να σκοτώσουν τον αντικαταστάτη του αγαπημένου τους γιατρού.
Κλασική ταινία τρόμου της δεκαετίας του 80. :)
Σκοτεινή ατμόσφαιρα, τρύπες στο σενάριο, και εκπληκτικές ερμηνείες από τον Τζακ Πάλανς και τον Μαρτιν Λαντάου ως σχιζοφρενείς δραπέτες του ψυχιατρείου. Ειδικά ο Λαντάου δημιουργεί σε όλη την ταινία ένα ακαθόριστο τρόμο.
Θα έδινα ένα 7/10

In the mood for love(2000)
..........
............
Πραγματικός κινηματογράφος και ένα από τα πιο ερωτικά ζευγάρια της 7ης τέχνης.
Δεν θα πω πολλά σε αυτό το νήμα :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Οκτ 2017, 01:00

Είδα το Triangle (2009). Μια ταινία στιλ Los Cronocrímenes (2007) και σίγουρα κάπου επηρεασμένη κι από εκεί, αν κρίνω από το κάλυμα στο πρόσωπο. Βλέπω πως άρεσε στους περισσότερους:
Μαργαρίτα έγραψε:Πρόσφατα είδα την ταινία Triangle που ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη , δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο πολύ, είχα αγωνία μέχρι το τελευταίο λεπτό
Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Triangle (2009): Αξιοπρεπέστατο θριλεράκι με στοιχεία τρόμου.
Ίζι έγραψε:To έχω δει το Triangle Νικόλα :) Κάπου το συζητούσαμε άλλωστε κι εδώ... Πολύ καλό!
Μεταλλαγμένη έγραψε:Μόνο εμένα δεν με ενθουσίασε το Triangle? Από ένα σημείο και μετά, παρακάλαγα να τελειώσει από την βαρεμάρα.
Λοιπόν, παρότι υπερβολική, είναι μια θεματολογία που μου αρέσει κι έτσι την ψιλοείδα ευχάριστα.

Όταν είδα τον "Αίολο" να είναι έκδηλα CGI, ή όταν φαινόταν από την μία πως ο Αίολος πήγαινε αργά, αφού οι ναυαγοί σκαρφάλωναν με το πάσο τους, ενώ στην άλλη σκηνή έτρεχε αφήνοντας πίσω το ναυάγιο, γέμισα με επιφύλαξη. Από την άλλη όμως, το πιανάκι με την φωνή στην αρχή μου έφερε κάτι από Lullaby του Krzysztof Komeda, ο "Αίολος" είχε κάτι από εκείνο το καράβι φάντασμα σε κάποιο έργο του Πόε, που το βλέπουν από μακριά οι ναυαγοί και γεμίζουν φρούδες ελπίδες, κι η σκηνή όπου η Σάλλη αποσύρεται στο μέρος με τα στοιβαγμένα πτώματα ήταν όλα μικροπράγματα που εκτίμησα.

Όμως μου άρεσε κυρίως επειδή απλά μου αρέσει το παράδοξο της χρονικής λούπας, αν κι έχω δει ταινίες στο θέμα που δεν μου άρεσαν καθόλου.

Έτσι μάλλον ένα 7☆
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Οκτ 2017, 00:39

Λοιπόν, σκεφτόμουν το Triangle κι άρχισα και να διαβάζω θεωρίες κι έχει αρχίσει να ανεβαίνει στην υπόληψή μου. Ίσως επανέλθω πιο αναλυτικά.

Στο μεταξύ είδα το The Circle (2017). Εντάξει, νομίζω πως θα της πήγαινε περισσότερο να ήταν κάπως πιο σύντομη και επεισόδιο στο Black Mirror. Διότι, περί αυτού πρόκειται. Ένα 5☆;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 21 Οκτ 2017, 10:33

Είδα το Profumo di donna (1974).

Μάλλον οι πιο πολλοί γνωρίζουν το ριμέικ της με τον Αλ Πατσίνο, το Άρωμα γυναίκας (1992). :)

Αρκετά καλή ταινία με έναν φανταστικό Βιτόριο Γκάσμαν, στον ρόλο του τυφλού και μέθυσου Λοχαγού που ταλαιπωρεί την ορντινάντσα του, τον νεαρό Τζιοβάνι! Η ταινία είναι αρκετά διαφορετική από αυτή με τον Πατσίνο. Δεν είναι τόσο "αμερικανοποιημένη". Ο Λοχαγός είναι ένα κάθαρμα και δεν έχει τις "υπερδυνάμεις" του καλού Αμερικανού. Δεν χορεύει φανταστικό ταγκό, δεν είναι ετοιμόλογος και δεν κάνει διαλέξεις σε αίθουσες Πανεπιστημίων...

Αντιθέτως είναι μέθυσος, προσβλητικός και σάτυρος.
Όμως κάτω από την εικόνα του αυτή υπάρχει ένας ευαίσθητος άνθρωπος ο οποίος βρίσκεται σε αδιέξοδο...
Θεωρώ πως ο Αλ Πατσίνο αντέγραψε αρκετά στοιχεία από την ερμηνεία του Γκάσμαν, βάζοντας βέβαια και την δική του πινελιά!

Η ταινία όταν προβλήθηκε είχε σαρώσει τα βραβεία.
Θα έβαζα ένα 8/10! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 26 Οκτ 2017, 13:57

Είδα επιτέλους το Jabberwocky (1977), μια άτυπη ουσιαστικά πρόταση του Μυρμηγκοφάγου.

Συμπαθητική ταινία αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Πολύ μακριά από τις εμπνευσμένες στιγμές των Πάιθον όπως τα "Life of Brian", "Time Bandits" και "The Holy Grail" αλλά και του Γκίλιαμ σαν σκηνοθέτη.
Δεν μπορεί να σταθεί με τίποτα δίπλα σε ταινίας όπως το "12 monkeys", "Prince of Tides" και το "Brazil". :ναι:

Μεσαιωνικοί μύθοι λοιπόν, μπλεγμένοι με κοινωνική σάτιρα και δόσεις αγγλικού χιούμορ και έναν εξαιρετικότατο Μάκλ Πάλιν στον ρόλο του αγαθιάρη βαρελά που μπλέκεται άθελα του σε ένα σωρό περιπέτειες...
Φυσικά δεν λείπει και το χοντροκομμένο χιούμορ το οποίο όμως στις ταινίες των Μόντι Πάιθον δεν με ενοχλεί καθόλου!! :))))

Το κακό είναι πως ο Γκίλιαμ πήγε να επαναλάβει την επιτυχημένη συνταγή του "Holy Grail" αλλά δυστυχώς η ταινία δεν είχε τον αυθορμητισμό της πρώτης.
Και το σενάριο κάπου έχασκε...

Κορυφαία σκηνή αυτοί που οι αιμοβόροι Ιππότες παίζουν κρυφτό!! :χαχα:

Ένα 6/10 από μένα.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 02 Νοέ 2017, 06:09

Τους σκοτεινούς τόπους με την Θερον αλλά δεν μου άρεσε πολύ ούτε ή ερμηνεία της Θερον, πολύ ψυχρή. Μπορεί όμως να είναι και ή Λιμπυ έτσι του βιβλίου που δεν το χω διαβάσει. Δεν δείχνει κανένα συναίσθημα για ένα πλάσμα με τέτοιο άσχημο παρελθόν.

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 06 Νοέ 2017, 19:25

Είδα το Σ/Κ δύο πολύ καλές ταινίες με κοινό σημείο τον εξαιρετικό Αυστραλό ηθοποιό Guy Pearce - κάτι που δεν έγινε σκόπιμα, προέκυψε τυχαία και ήταν μια ευχάριστη έκπληξη.
Η πρώτη, το Lawless που βασίζεται στο βιογραφικό βιβλίο του Matt Bondurant με τίτλο ''The Wettest County In The World'' και του οποίου την κινηματογραφική διασκευή έκανε ο Nick Cave, και η δεύτερη το The Rover που εξελίσσεται στην Αυστραλία 10 χρόνια μετά την παγκόσμια οικονομική κατάρρευση, μια ενδιαφέρουσα οπτική σε μια δυστοπική κοινωνία του μέλλοντος.
Εξαιρετικές ταινίες και οι δύο !!!!
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 07 Νοέ 2017, 20:19

Αριαδνη έγραψε:Τους σκοτεινούς τόπους με την Θερον αλλά δεν μου άρεσε πολύ ούτε ή ερμηνεία της Θερον, πολύ ψυχρή. Μπορεί όμως να είναι και ή Λιμπυ έτσι του βιβλίου που δεν το χω διαβάσει. Δεν δείχνει κανένα συναίσθημα για ένα πλάσμα με τέτοιο άσχημο παρελθόν.


Ακριβως λογω αυτου του ασχημου παρελθοντος δεν δειχνει κανενα συναισθημα η Λιμπυ. Το βιβλιο παντως ειναι καταπληκτικο!
And he who forgets will be destined to remember!

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 09 Νοέ 2017, 09:10

Ετσι ακριβως τοσο ψυχρα σαν άνθρωπος είναι και στο βιβλίο; ναι ξέρω πως το βιβλίο είναι καλό, το έκανα δώρο σε έναν φίλο, είναι πολύ καλύτερο από την ταινία μου είπε, κάποια στιγμή θα το δανειστώ!

Τεσπα, είδα το "θεώρημα" του Παζολίνι, αλλόκοτη ταινία, συγκινήθηκα με την ιστορία της κοπέλας της οικογένειας και δεν κατάλαβα ποιός ήταν ο ξένος επισκέπτης που τόσο πολύ αναστάτωσε την μεγαλοαστική οικογένεια, δηλ. θα μπορούσε να είναι και ψεύτικο πρόσωπο. Μια ιδέα, ίσως που τους έδειξε ποιός ηταν ο ευατός τους και μετά δεν το άντεξαν και καθένας πήρε τον δρόμο του!

Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 09 Νοέ 2017, 18:50

Ναι, ειναι ψυχρη και απομακρη!
And he who forgets will be destined to remember!


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες