Προσεχώς

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Προσεχώς

Ανάρτησηαπό Θεατής » 16 Μάι 2017, 18:45

Ωραία...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Προσεχώς

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 14 Ιούν 2017, 00:39

Ερχεται το σήκουελ του Flatliners(1990), αγαπημένης ταινίας των μαθητικών μου χρόνων. Την είχα δει πρώτη φορά μια μέρα που είχα κάνει κοπάνα από το δημοτικό για να αράξω σπίτι ξέροντας ότι η μάνα μου θα έλειπε όλο το πρωί σε δουλειά.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί αυτό το Χολυγουντ επιμένει να κάνει σήκουελ ταινίων προ 10ετίας και βάλε. Αλλο τρανό παράδειγμα, το Rings.




Εντιτ: Μόνο αφότου έκανα την ανάρτηση και την ξαναδιάβασα, διαπίστωσα πόσο γελοία ακούγεται η φράση ''έκανα κοπάνα από το δημοτικό'' :))))
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Προσεχώς

Ανάρτησηαπό Θεατής » 14 Ιούν 2017, 01:32

Ναι την θυμαμαι κι εγώ...νομίζω έπαιζε ο Σάδερλαντ...σε αυτό με τα σίκουελ,πρίκουελ κτλ με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο,είναι κάτι που είχε προβληματίσει κι εμένα... Κατέληξα σε ένα συνδυασμό κέρδους μέσω της δημιουργίας φραντζαιζ και έλλειψης εμπνεύσεως...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Προσεχώς

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 20 Ιούν 2017, 21:01

Μεταλλαγμένη έγραψε:Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί αυτό το Χολυγουντ επιμένει να κάνει σήκουελ ταινίων προ 10ετίας και βάλε.


Προ 10ετίας ??? ... βάλε καλύτερα προ 40ετίας για να 'σαι μέσα !!!! :)

Στην δεκαετία των τελών του ’70, όλη του ’80, και μέχρι τα μέσα του ’90, υπήρξε μια αναγέννηση θα έλεγα του παγκόσμιου κινηματογράφου που οφειλόταν κυρίως στα νέα τεχνολογικά μέσα που εισήχθηκαν στην βιομηχανία του σινεμά, με αποτέλεσμα την δημιουργία ταινιών με αναμφισβήτητη καλλιτεχνική αξία που έφεραν πολλά χρήματα στα ταμεία των παραγωγών μένοντας διαχρονικές μέχρι τις ημέρες μας.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα την δημιουργία συνεχειών (βλ. 2001 Οδύσσεια του Διαστήματος, Αλιενς, Star Wars, Κυνηγοί της Χαμένης Kιβωτού, Εξολοθρευτής, Σαγόνια του Καρχαρία, είναι μερικές που μου έρχονται ενδεικτικά στο μυαλό) πρίκουελ, σίκουελ ή ακόμα και ριμέικ όπως ας πούμε το Ολική Επαναφορά ή η Απειλή του Κάρπεντερ, μέχρι και τις ημέρες μας, 35 με 40 χρόνια μετά.
Βέβαια έχουν γίνει αρκετά ριμέικ και σε παλαιότερες παραγωγές των δεκαετιών του ’50 και του ΄60 όπως η Απειλή του Κάρπεντερ του 1982 που προανέφερα η οποία ήταν ριμέικ του «The Thing From Another World» (1951) του Χάουαρντ Χοκς. Απλά το φαινόμενο είναι πιο έκδηλο στις μέρες μας κάτι που οφείλεται κυρίως κατά την γνώμη μου στην έλλειψη πρωτότυπων σεναρίων όπως είπε και Θεατής παραπάνω .

(Κάτι παρεμφερές θα έλεγα πως συμβαίνει και στην μουσική. Η δεκαετία του ΄80 μουσικά δεν έχει ξεπεραστεί ακόμα, κάτι που γίνεται αντιληπτό στους μουσικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς που παίζουν κυρίως κομμάτια απ’ αυτή την δεκαετία μα και στις σύγχρονες μουσικές παραγωγές που θυμίζουν έντονα την εν λόγω δεκαετία).

Επειδή τα 80ies τα έζησα κυριολεκτικά μέσα στις κινηματογραφικές αίθουσες, η αλήθεια είναι πως δεν συνέβαινε κάτι αντίστοιχο τότε, δηλαδή δεν θυμάμαι να βλέπω σίκουελ, πρίκουελ ή ριμέικ ταινιών παραγωγής του '40 ή του '50 με αυτή την συχνότητα που συμβαίνει στις μέρες μας, και πολλές φορές νιώθω πως ζω ακόμα σ’ αυτή την δεκαετία αν αναλογιστώ πως περιμένω εναγωνίως να δω σε λίγους μήνες Alien και Blade Runner !!! :)
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Προσεχώς

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 20 Ιούν 2017, 21:56

Καλά για τα ριμέικ ναι, πάμε πολύ πίσω. Εκεί ομως το καταλαβαίνω περισσότερο λόγω της εισαγωγής των τεχνολογικών μέσων που ανέφερες. Τα σήκουελ και πρίκουελ όμως δεν ξέρω, μου φαίνονται τραβηγμένα απ' τα μαλλιά. Μετά από τόσα χρόνια γιατί να μπεις στην διαδικασία να συνεχίσεις μια ιστορία που ειπώθηκε 20 χρόνια πριν? Προτιμότερο να την κάνεις ριμέικ. Ειδικά το Rings τι να πω! Και άλλαξαν και την ιστορία, εκεί να δεις κουλαμάρα :κάτω:
Γενικά, έλλειψη έμπνευσης όπως είπε και ο Θεατής. Ειδικά στα θρίλερ, που μου φαίνεται λυπηρό, καθότι αμετανόητη φαν του είδους!
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Προσεχώς

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 03 Αύγ 2017, 18:49

Βγαίνει σήμερα 3/8 στις αίθουσες, ο "Μαύρος Πύργος", το φανταστικό έπος των επτά τόμων που επινόησε ο μαέστρος του λογοτεχνικού τρόμου Στίβεν Κινγκ, με τον Ίντρις Έλμπα να ενσαρκώνει τον Ρόλαντ Ντεστσέιν, τον τελευταίο πιστολέρο της σειράς του, που ζει στον Μέσο-Κόσμο, ένα φανταστικό σύμπαν με μυθικά πλάσματα, μαγεία και την ατμόσφαιρα της παλιάς αμερικανικής Δύσης.

Ο Ρόλαντ αναζητά τον Μαύρο Πύργο, ο οποίος διατηρεί την ισορροπία μεταξύ όλων των υπαρκτών κόσμων, ενώ καλείται να αντιμετωπίσει τον Άντρα με τα Μαύρα (Μάθιου ΜακΚόναχι ), τον θανάσιμο εχθρό του που έχει ως απώτερο σκοπό να ανακόψει την πορεία του.

Η υπόθεση της ταινίας περιγράφεται ως συνέχεια των γεγονότων που περιγράφονται στα βιβλία, ενώ ενδέχεται το φιλμ να διαδεχτεί μια τηλεοπτική σειρά με τους Έλμπα και ΜακΚόναχι στους πρωταγωνιστικούς ρόλους.


So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Προσεχώς

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 10 Σεπ 2017, 20:25

Αυτό το Mother που έγραψε και σκηνοθέτησε ο Darren Aronofsky και που θα προβληθεί στις αίθουσες στις 15 Σεπτέμβρη, αν κρίνω από την φωτό, το τρέιλερ και το καστ (Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Ed Harris, Michelle Pfeiffer) της ταινίας, θα πρέπει να έχει ενδιαφέρον!!! :χμ:
Image


So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Προσεχώς

Ανάρτησηαπό Θεατής » 10 Σεπ 2017, 22:43

Μακάρι, να μπει και η νέα σεζόν με το δεξί...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες