A.I. Artificial Intelligence (Τεχνητή Νοημοσύνη) (2001)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

A.I. Artificial Intelligence (Τεχνητή Νοημοσύνη) (2001)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 05 Μάρ 2017, 00:18

Image

Τίτλος: A.I. Artificial Intelligence
Ελληνικός τίτλος: Α.Ι. Τεχνητή Νοημοσύνη
Έτος παραγωγής: 2001
Σκηνοθεσία: Steven Spielberg
Σενάριο: Ian Watson
Ηθοποιοί: Haley Joel Osment, Jude Law
Πρωτότυπη μουσική: John Williams
Διάρκεια: 146΄


Ο David, το πρώτο παιδί-ρομπότ δημιούργημα της εταιρείας Cybertronics προγραμματισμένο να αγαπά, εγκαταλείπεται από τους γονείς που το υιοθετούν σε δάσος. Με τη βοήθεια ενός άλλου ανδροειδούς, αναζητά μία νεράιδα με μόνη ελπίδα να τον μεταμορφώσει σε αληθινό παιδί και να ξανακερδίσει την αγάπη της οικογένειας του.

Image

Βασισμένο στο διήγημα του Brian Aldiss με τίτλο Super-Toys Last All Summer Long, αρχικά ξεκίνησε σαν πρότζεκτ του Kubrick τη δεκαετία του 70, μα λόγω της τεχνολογίας που δεν ήταν τόσο ανεπτυγμένη τότε δεν το τελείωσε ποτέ. Μετά το θάνατο του το 1999, ανέλαβε ο Spielberg, αφαίρεσε όσες σκηνές περιείχαν σεξ (αν κι ο ζιγκολό Joe παρέμεινε) και τελικά το κυκλοφόρησε σαν μία εναλλακτική εκδοχή του Πινόκιο, αφιερωμένη στο σκηνοθέτη.

Συνολικά ξεπερνά τις 2 ώρες και χωρίζεται ας πούμε σε 3 μέρη, με το τρίτο να μοιάζει κάπως πιο τραβηγμένο. Ο Spielberg μάλλον ήθελε happy end κι έτσι το άλλαξε. Σεναριακά μας τοποθετεί προς το τέλος του 21ου αιώνα, με υπερθέρμανση του πλανήτη, την ανθρωπότητα να έχει μειωθεί και τα ρομπότ να υπερτερούν, γι'αυτό διεξάγεται κάποιου είδος κυνηγιού για τα παλιά παρατημένα μοντέλα. Εκεί μπλέκει και ο David παρά το γεγονός ότι είναι πρωτότυπο.

Λίγο πριν τη πρώτη ώρα η σκηνοθεσία γίνεται πιο σκοτεινή και φουτουριστική, θυμίζοντας και το αγαπημένο μας Blade Runner με τα φώτα. Από τις καλύτερες στιγμές επίσης στη πόλη Ρόουζ! Σχεδόν μετά τη μίαμιση ώρα, βλέπουμε και τα πιο πολλά εφέ, μέχρι το τέλος με τους εξωγήινους. Η ερμηνεία του πιτσιρικά είναι από τις καλύτερες και πιο συγκινητικές της καριέρας του, μαζί με το Έκτη Αίσθηση στο οποίο ξεχώρισε. Πλέον βέβαια δεν είναι πιτσιρικάς, αφού έφτασε κι όλας 29. Αρκετά καλός κι ο Law ως συνήθως. Τέλος να πούμε ότι ακούγονται και οι Robin Williams σαν Dr. Know, Meryl Streep σαν Μπλε Νεράιδα, Ben Kingsley σαν αφηγητής.



Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: A.I. Artificial Intelligence (Τεχνητή Νοημοσύνη) (2001)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 05 Μάρ 2017, 19:15

Την αγαπώ πολύ αυτήν την ταινία και την έχω δει πολλές φορές. Με συναρπάζει και με συγκινεί. 9/10
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: A.I. Artificial Intelligence (Τεχνητή Νοημοσύνη) (2001)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Μάρ 2017, 23:43

Εμένα, πάλι, δεν μου είχε πολυαρέσει. Την βρήκα μελό. Και την είδα και στο σινεμά. :ανέκφραστος:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: A.I. Artificial Intelligence (Τεχνητή Νοημοσύνη) (2001)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 06 Μάρ 2017, 11:49

Να πω την αλήθεια ούτε εμένα μου άρεσε...

Και την βαρέθηκα (ειδικά το 3 μέρος) και μου φάνηκε επιτηδευμένα μελό!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: A.I. Artificial Intelligence (Τεχνητή Νοημοσύνη) (2001)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 06 Μάρ 2017, 13:35

Για την Ίζι που της άρεσε, υπάρχει και το Eva με τον Daniel Brühl από την Ισπανία, με κάπως παρόμοια θεματολογία (παιδί-ρομπότ). Αν δε το έχεις δει στο προτείνω.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: A.I. Artificial Intelligence (Τεχνητή Νοημοσύνη) (2001)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 15 Μάρ 2017, 19:54

Σημειώνω την πρόταση Ζόφε :) Ευχαριστώ.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες