Black Mirror (2011- )

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 15 Νοέ 2016, 15:52

Είδα τα τρία πρώτα της καινούριας σεζόν και ήταν υπέροχα! Το πρώτο είχε μια μοναδική ονειρική αισθητική κι ένα εύστοχο αν και κάπως απλοϊκό μήνυμα σχετικά με τον ρόλο των social media στη ζωή μας. Το φινάλε κάπως ανοιχτό για τα γούστα μου (8/10). Το δεύτερο ας πούμε ότι εξερευνούσε το μέλλον του gaming, αν και θύμιζε περισσότερο Twilight Zone παρά Black Mirror. Όχι ότι με χαλάει αυτό (9/10). Το τρίτο ήταν μια συγκλονιστική ιστορία διαδικτυακού εκβιασμού. Απ' τα αγαπημένα μου επεισόδια όλης της σειράς (10/10).

Τρομερή σειρά!!!
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 16 Νοέ 2016, 15:07

Είδα και το τέταρτο, το San Jupinero. Εντάξει, καταπληκτικό. Συγκινήθηκα μέχρι δακρύων :προσκυνώ: Καλύτερα να μην ξέρει κανείς τίποτα πριν το δει. (10/10)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 19 Νοέ 2016, 01:49

Να γράψω δυό λόγια κι εγώ για το Black Mirror. Καταρχήν δε θα την έλεγα σειρά, τα επεισόδια είναι χωρίς κοινά μεταξύ τους. Μου αρέσει ιδιαίτερα που δίνει βάθος στους κεντρικούς χαρακτήρες. Αγαπημένο μου είναι το The Waldo Moment (που είναι μία καλή ιδέα για την αντιμετώπιση πολιτικών) και το Fifteen Million Merits από τη πρώτη σεζόν (που μπορεί και να προβλέπει κατά κάποιο τρόπο το μέλλον μας). Πιστεύω πως άνετα θα μπορούσαν να είναι ολοκληρωμένες ταινίες, αν ο δημιουργός τα τραβούσε λίγο ακόμα να ξεπεράσουν τη μία ώρα. Από τη τρίτη σεζόν, όσα έχω δει μέχρι στιγμής, δε ξεχώρισα κάποιο (ούτε το Playtest).

Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 19 Νοέ 2016, 15:35

Ειδα το πρωτο της νεας σαιζον. Συνεχιζει στα ιδια υψηλα επιπεδα σε ολους τους τομεις.
And he who forgets will be destined to remember!

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 19 Νοέ 2016, 16:31

Είδα και το πέμπτο, με τους στρατιώτες. Λίγο με απογοήτευσε. Εντάξει, ήταν μια καλή δυστοπική ιστορία, όμως απ' το Black Mirror περίμενα κάτι πιο ανατρεπτικό. Αυτό παραήταν προβλέψιμο. Καλό ήταν πάντως (7/10).
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 22 Νοέ 2016, 21:02

Είδα και το τελευταίο επεισόδιο. Πολύ καλό κι αυτό, αν και ελαφρώς τραβηγμένο. Είναι γεγονός ότι οι άνθρωποι μπορούν να δείξουν ένα πολύ σκληρό πρόσωπο στα social media και γενικά στο ίντερνετ. Τι θα γινόταν αν αυτές οι απειλές που εκτοξεύει το πλήθος, άκριτα, προς όποιον το εξοργίζει, γίνονταν πραγματικότητα; Κοντά στη θεματολογία αυτή ήταν και το White Bear, το καλύτερο (κατά τη γνώμη μου) επεισόδιο της σειράς. Κάπου στο 8 αυτό.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 28 Νοέ 2016, 16:42

Είδα και το White Christmas, το χριστουγεννιάτικο επεισόδιο της σειράς (κι έτσι μου τέλειωσε το BM :( ). Ήταν εκπληκτικό! :προσκυνώ: ίσως το καλύτερο επεισόδιο της σειράς, μαζί με το White Bear. Είμαι σίγουρη (χωρίς να το θεωρώ κακό αυτό) ότι ο σεναριογράφος πήρε κάποιες βασικές ιδέες από το επεισόδιο του Twilight Zone με τίτλο "To see the invisible man" καθώς και απ' αυτό του Outer Limits με τίτλο "Τhe Sentence".
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 30 Νοέ 2016, 14:24

Φοβερο το τεταρτο. Περα απο το θεμα κτλ, μου αρεσε και το ρετρο στοιχειο με τις μουσικαρες απο δεκαετια '80-'90.
And he who forgets will be destined to remember!

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 13 Δεκ 2016, 11:00

Eίδα χθες την πρώτη σεζόν και μου άρεσε πολύ. Το πρώτο επεισόδιο σε αφήνει με κάποια κενά ως προς τα κίνητρα του καλλιτέχνη, που δεν είναι το ζητούμενο εδώ οκ αλλα εμένα μου στέρησε την πλήρη εικόνα( περα απο το οτι σιχάθηκα βέβαια). Παρα την εκάστοτε θεματική που αγγίζει, μου αρέσει που δίνει βαρύτητα και στους χαρακτήρες και στις σχέσεις τους. Δεν είναι μια στεγνή εξεζητημενη απεικόνιση φιλοσοφικών νοημάτων. Ανασύρονται πολύ φυσικά έτσι όπως εξελίσσεται η ιστορία. :πάνω:
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Δεκ 2016, 22:45

Είδα το σ03ε01 "Nosedive". Όπως έγραψε κι η Ίζι: ένα εύστοχο αν και κάπως απλοϊκό μήνυμα σχετικά με τον ρόλο των social media στη ζωή μας

Έχει και το δικό μου 8αράκι.
Ίζι έγραψε:Το φινάλε κάπως ανοιχτό για τα γούστα μου
Εμένα, πάλι, το φινάλε μού άρεσε και δεν νομίζω πως ήταν και τόσο ανοιχτό.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, θα το ξαναπώ, το "Black Mirror" είναι κατά την γνώμη μου ο πραγματικός κι επάξιος συνεχιστής του Twilight Zone.
:προσκυνώ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Ε.Φ., Φανταστικό”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες