Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης
Αναρτήσεις: 127
Εγγραφή: 03 Νοέ 2015, 23:36

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 03 Απρ 2016, 08:52

Χρήστος Π έγραψε:Θες να προτείνω άλλες;

Όχι, όχι, μια χαρά ειναι και οι τρεις, άνετα τις ξαναβλεπα. :πάνω:
Γεωργία, ναι το Rope.
:)
My hovercraft is full of eels.

Αβατάρι χρήστη
Ινσμούθιος
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 13
Εγγραφή: 14 Φεβ 2016, 16:26

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ινσμούθιος » 03 Απρ 2016, 20:33

Νικόλα, θα δω σίγουρα του Bunuel, και ίσως δω και του Peckinpah, μιας και το έχω δει πριν χρόνια.. Το Videodrome αγαπημένο..

Λοιπόν, θα ξαναβάλω τα Cronos (1993) και 13 Assassins (2010) από την προηγούμενη φορά, μιας και είναι αγαπημένα και τελικά δεν "έπαιξαν", και θα βάλω κι εγώ έναν Peckinpah, το Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974).
Αν τα έχεις δει κι αυτά, πες μου να σου πω άλλα..

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 03 Απρ 2016, 20:44

Αυτά είναι Ινσμούθιε!!! :ναι:

Cronos και 13 Assassins θα τα δω σίγουρα!!!!!!
Μου φαίνονται απίστευτα ενδιαφέρουσες!!!! :μπράβο:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 09 Απρ 2016, 20:49

Ζοφε δεν μπορω να βρω πουθενά τις ταινίες σου :λυγμ:
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 09 Απρ 2016, 21:07

Μυρμηγκοφάγε προμηθεύτηκα ( :μαναι: ) το ιαπωνικό. Σύντομα εντυπώσεις :)))
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 10 Απρ 2016, 03:25

Ίζι, τελικά είδα όντως το Spoorloos την επόμενη της κλήρωσης, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερε να με βγάλει από την χειμερία νάρκη μου, η οποία και έχει παραταθεί σε έναν βαθμό που αρχίζει και με ενοχλεί, συμπαρασύροντας μαζί και αυτήν την κριτική.

Αν και βρήκα τον ρυθμό της ικανοποιητικό και σε γενικές γραμμές ήταν καλοφτιαγμένη για αυτό που είναι, δεν μου ταίριαξε. Μου θύμισε με έναν ιδιαίτερο τρόπο Χίτσκοκ, ο οποίος μου είναι σχεδόν πάντα ανυπόφορος. Γουγλάρησα λοιπόν από απορία να τσεκάρω αν ήμουν ο μόνος στον οποίο συνέβη και με έκπληξη είδα ότι η ταινία θεωρείται Χιτσκοκική, οπότε και μου λύθηκε η απορία.

Αν ήθελα αν το παλέψω λίγο παραπάνω, θα έλεγα ότι παρότι με ενοχλεί η απίστευτη πλοκή, δεν θεωρώ ότι είναι ο κύριος λόγος - εξάλλου απίστευτο δεν σημαίνει και αδύνατο. Ίσως ξεκινάει από τον πρωταγωνιστή; που δεν μου ήταν ιδιαίτερα πειστικός, όπως στη σκηνή στην εξοχή που τρέχει πίσω από το αυτοκίνητο; Ίσως από αυτές τις Χιτσκοκικές λεπτομέρειες που πάντα κάτι αιωρείται και ποτέ δεν με ενθουσίασε σαν τεχνική; Όσο το σκέφτομαι δεν μπορώ να συλλάβω γιατί θεώρησα ότι είναι Χιτσκοκικό με έναν ιδιαίτερο τρόπο και όχι κατά έναν ξεκάθαρο τρόπο.

Όπως και να 'χει, έπρεπε να είχες την προνοητικότητα να με ενημερώσεις για αυτό, ώστε να επιλέξω τον Ιναρίτου. Ήταν αδικαιολόγητη παράληψη. Επειδή όμως σου έχω μια αδυναμία, είμαι διατεθειμένος να δεχτώ την συγνώμη σου, αν την καρυκεύσεις με μια μικρή κριτικούλα της βωβής Σοβιετικής :))))

Για κάποιον πάντως που θέλει να δει ένα Χιτσκοκικό μυστήριο στη σημερινή εποχή, δεν έχω δυσκολία να την προτείνω :μπράβο:

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 10 Απρ 2016, 14:14

Γεωργία έγραψε:Ζοφε δεν μπορω να βρω πουθενά τις ταινίες σου :λυγμ:
Ψάξε πιο καλά σε ξένα sites για stream, κι εγώ εκεί τα βρίσκω. Ειδικά το Milocrorze που είναι του 2011 νομίζω δε θα σε δυσκολέψει τόσο.

Τέσπα είδα αυτά που πρότεινες:

Το Belier Family ήταν καλύτερο, με το όμορφο κοριτσάκι που είχε φωνάρα και ήθελε να πάει στο Παρίσι. Συμπαθέστατη ηθοποιός και κουκλάρα! Για τους κωφούς γονείς δεν έχω να πω κάτι, εκτός του πατέρα που κατέβαινε για δήμαρχος, ήταν μία επιπλέον ιδέα που μπορούσε να εξελιχθεί κι άλλο, αλλά η ταινία άντεχε και χωρίς αυτό το μέρος. Εγώ θα έδινα κι άλλη σημασία στο σχολικό περιβάλλον, που πιστεύω σε αυτές τις ηλικίες παίζει το μεγαλύτερο ρόλο. Γενικά καλή ταινία, παρόλο που θύμισε λιγάκι και το Little Miss Sunshine.

Το View From The Top το ξεκίνησα αλλά κοντά στη μισή ώρα με κούρασε και το άφησα. Κάτι προσπαθούσε να κάνει, αλλά πιο πολύ σαν τυπική αμερικανιά έμοιαζε. Καταρχήν δε μου αρέσει η Gwyneth Paltrow, φαίνεται πως δεν τον ζει τον ρόλο. Κι αυτός ο Mike Myers αισχρός! Κατά τ'άλλα συμφωνώ με αυτό που ήθελε να πει, σχέση αντί καριέρας. Στα σημερινά κοριτσάκια ταιριάζει περισσότερο αυτό.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 10 Απρ 2016, 16:41

Αααααα, Μυρμηγκοφάγε συγγνώμη, αλλά το φταίξιμο είναι όλο δικό σου. Δεν σκέφτηκες να με ρωτήσεις ποια απ' τις τρεις θα σου πρότεινα (το ανιμέισον), όπως σοφά έπραξα εγώ. :)))) Αν το είχες κάνει μπορεί και να σου είχα πει ότι πρόκειται για ένα χιτσκοκικού τύπου μυστήριο. Για μένα σειρά έχει η ιαπωνική που θα δω μάλλον σήμερα. Με τον βωβό κινηματογράφο έχω πολύ κακή σχέση, όμως για σένα θα κάνω μια προσπάθεια ;)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 10 Απρ 2016, 23:53

Αναρωτιέμαι... Αν την δεις και δεν σου αρέσει, θα συνεχίσεις να υποστηρίζεις ότι έπραξες σοφά; :ρ

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι αυτή είναι η κατάλληλη ταινία για να προσεγγίσεις τον βωβό Σοβιετικό κινηματογράφο και δεν θα ήθελα να χαραμίσω την ευκαιρία που μου δίνεις με αυτήν. Αν την δεις λοιπόν, πράττεις αυτόνομα και τόσο σοφά, όσο έπραξα εγώ που έκατσα και είδα το ανιμέισον :))))

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 20:30

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 5 (Απρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 11 Απρ 2016, 00:15

Ελλη, ευχαριστώ που με ψυχοπλάκωσες ρε! (Μια άλλη έκφραση ταιριάζει καλύτερα σχετικά με το τι μου έκανες αλλά δεν λέγεται δημόσια)

Σοβαρά τώρα, δεν έχω κανένα θέμα με το ψυχοπλάκωμα. Ισα ίσα, θα έλεγα ότι κάτι με τραβάει σε αυτό από παλιά.

Είδα το Der freie Wille, αν δεν το κατάλαβες ακόμα. Ο γερμανικός κινηματογράφος δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ και διαβάζοντας και την υπόθεση, ήταν σίγουρο από την αρχή ότι αυτήν θα έβλεπα. Είναι από τις ταινίες που περνάνε τον θεατή από τεστ. Εξετάζοντας το πώς νιώθεις καθώς τη βλέπεις και τι επεξεργασίες γίνονται στον εγκέφαλό σου, μαθαίνεις πράγματα για τον εαυτό σου. Εκαναν καλά που δεν τον έβαλαν φυλακή; Ηταν στο χέρι του αυτό που του συνέβαινε; Ενιωσες συμπάθεια, μίσος, οργή; Και πολλά πολλά άλλα. Οταν έπεσαν οι τίτλοι τέλους (οπότε και έγινε απολύτως σαφής ο τίτλος της ταινίας), ένιωσα λες και είχα καταπιεί οβίδα! Αυτό που στην αρχή δεν μου έβγαλε νόημα ήταν το ότι
η κοπελιά δεν τον εμπόδισε να αυτοκτονήσει ενώ μπορούσε άνετα να του παρει το ξυράφι
όμως μετά κατάλαβα ότι
ακριβώς εκεί έγκειται το νόημα του τίτλου και της ταινίας γενικότερα


Ενα λοιπόν που μου έμεινε έντονα ήταν το παραπάνω. Επίσης, καταπληκτική η σκηνή με την κοπέλα στο καράτε. Τέλος, μου άρεσε πολύ ο τρόπος με τον οποίον αναπτύσσονταν οι χαρακτήρες αλλά και η σχέση των πρωταγωνιστών. Και μια απορία που θα την εκφράσω λαϊκα και συνοπτικά: ΤΙ ΦΑΣΗ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ;;;;

Εν κατακλείδι, μια ακόμα εξαιρετική ταινία από τη μαμά Γερμανία! Οχταράκι και πολλές ευχαριστίες.
You can't take a picture. It's already gone...


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες