K-Pax (2001)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

K-Pax (2001)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 05 Μάρ 2016, 02:10

Image

Τίτλος: K-Pax
Έτος παραγωγής: 2001
Σκηνοθεσία: Iain Softley
Σενάριο: Charles Leavitt
Ηθοποιοί: Kevin Spacey, Jeff Bridges
Πρωτότυπη μουσική: Edward Shearmur
Διάρκεια: 118΄


Υπόθεση
Η αστυνομία παραδίδει στη ψυχιατρική κλινική του Manhattan τον Prot που ισχυρίζεται πως είναι εξωγήινος. Ο δρ. Mark Powell τον αναλαμβάνει.

Άποψη
Βασισμένο στη σειρά βιβλίων του Gene Brewer, ταινία μυστηρίου που μπλέκει την επιστημονική φαντασία με ψυχική διαταραχή. Αφορά τη περίπτωση ενός άντρα που έλεγε πως είναι από το πλανήτη K-Pax. Αρχικά του έγινε διάγνωση για ψύχωση, μα τα φάρμακα δε του κάναν τίποτα. Ο ψυχίατρος όσο προχωρά τόσο τον πιστεύει, αφού όσα λεει βγαίνουν αληθινά. Εξετάζεται κι από αστροφυσικούς, δίνει ακριβέστατες οδηγίες για το σύμπαν κι επαληθεύονται. Η λογική φαίνεται να έρχεται σε σύγκρουση με το παράλογο.

Image

Μέχρι περίπου μετά τη μία ώρα, η ταινία γυρνά στο κάπως πιο δραματικό. Ο ψυχίατρος θέλοντας να μάθει για το παρελθόν του Prot, θα δοκιμάσει θεραπεία με ύπνωση. Εκεί θα ανακαλύψει τη δολοφονία της γυναίκας και της κόρης του, και περισσότερα στοιχεία για τον Robert Porter (όπως ήταν το κανονικό του όνομα). Κάτι που του αλλάζει γνώμη, τον κάνει πεπεισμένο πλέον πως είναι απλά ένας δυστυχισμένος άνθρωπος. Οι μέρες του Port στη γη κοντεύουν να τελειώσουν. Τελικά ήταν ψυχικά διαταραγμένος ή εξωγήινος;

Κανένα παράπονο από τη σκηνοθεσία, κάνει και ορισμένες λήψεις που παίζει με το φως του ηλίου, αλλά οι καλές ερμηνείες κι από τους δύο ηθοποιούς είναι αυτές που μας μένουν. Λίγο παραπάνω ξεχωρίζω του Spacey, που φορά συνέχεια μαύρα γυαλιά, τρώει τις μπανάνες με τη φλούδα, μιλά με το σκύλο και γενικά συμπεριφέρεται παράξενα. Πείθει με την αφέλεια του, σαν να μη ξέρει όντως ούτε τα βασικά σε αυτό το κόσμο, ενώ αντιθέτως ξέρει τόσα για το σύμπαν. Το τέλος είναι αμφιλεγόμενο, δυστυχώς δε δίνει ξεκάθαρη εξήγηση και μου θύμισε κάπως το Stay, αφού μένουμε με την απορία. Λίγη σημασία έχει, ο καθένας δίνει τη δική του απάντηση.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: K-Pax (2001)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Μάρ 2016, 09:07

Πολύ όμορφη ταινία (8☆) με ξανά και πάλι έναν καταπληκτικό Κέβιν Σπέιση.

Στο αν είναι πραγματικά εξωγήινος ή έχει κάποια σχέση με εξωγήινο πολιτισμό:
πώς αλλιώς θα μπορούσε να εξηγηθεί αλλιώς η σκηνή όπου φτιάχνει μια προσομοίωση ενός μέρους του διαστήματος αλλιώς; :χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: K-Pax (2001)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 05 Μάρ 2016, 13:06

Μου είχε αρέσει πολύ η ταινία, όμως δεν τη θυμάμαι καλά. :) Πάντως θυμάμαι ότι
δεν δίνει ξεκάθαρη απάντηση, αν ήταν ή όχι.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: K-Pax (2001)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 05 Μάρ 2016, 13:50

Δεν την θυμάμαι καθόλου...

Κοιτώντας όμως στο imbd βλέπω ένα 4/10... :μαναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: K-Pax (2001)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 19 Μάρ 2016, 21:58

Πω τι μου θύμισες! Μου την είχαν προτείνει όταν ήμουν γυμνάσιο κ το μόνο που θυμάμαι είναι ότι μου άρεσε τρομερά ο Κέβιν Σπέισι... Νομίζω απ' αυτήν την ταινία τον αγάπησα!
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: K-Pax (2001)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 19 Μάρ 2016, 22:02

Και στο Life of David Gale ήταν καλός. Κι από πιο παλιές American Beauty και Usual Suspects. :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 20:30

Re: K-Pax (2001)

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 22 Μάρ 2016, 00:12

Καταπληκτική ταινία και όντως ο καθένας μπορεί να δώσει τη δική του ερμηνεία. Ζόφε, νομίζω όμως ότι έδωσες λίγο περισσότερες πληροφορίες απ'ότι χρειαζόταν... Επίσης το τέλος του Stay ποτέ δεν το βρήκα καθόλου διφορούμενο. :χμ:
Φάρε,
διάβασα στο imdb τη γνώμη κάποιου, ο οποίος λέει ότι δεν είναι και τόσο δύσκολες οι πληροφορίες που δίνει στους αστρονόμους. Αν αναλογιστείς και ότι ο πατέρας του ασχολούνταν με την αστρονομία και ότι συγκράτησε στη μνήμη του το εύρημα προκειμένου να κάνει πειστική και στέρεη την προσωπικότητα που δημιούργησε, νομίζω βγάζει νόημα. Εμένα πάντως μου έκανε περισσότερο το σενάριο της ψυχικής ασθένειας.

Οπως και να χει, πολύ καλή ταινία και ένας τρομερός (για ακόμα μια φορά) Kevin Spacey!
You can't take a picture. It's already gone...


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες