Φόρμα: Πρωταγωνιστής που είναι άλλος απο αυτόν που νομίζει

Κάποιες ταινίες ακολουθούν πολύ συγκεκριμένες φόρμες για το θέμα τους. Εδώ συγκεντρώνουμε αυτές τις φόρμες.
Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 294

Φόρμα: Πρωταγωνιστής που είναι άλλος απο αυτόν που νομίζει

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 25 Ιαν 2016, 14:54

Ένα θεμελιώδες ζήτημα στη φιλοσοφία είναι το τί καθιστά τη συνείδηση και την αίσθηση του ατόμου του ποιός είναι. Η μνήμη και οι αναμνήσεις φαίνεται να είναι ουσιαστικό στοιχείο του εγώ μας.

Όσον αφορά την αφήγηση, κατα κανόνα ταυτιζόμαστε με τον πρωταγωνιστή, ο οποίος είναι το πλέον σταθερό σημείο αναφοράς για μας τους θεατές. Έλα όμως που υπάρχει η φόρμα του unreliable narrator, αλλα (στην επιστημονική φαντασία κυρίως), υπάρχει το σεναριακο τεχνασμα της πλύσης εγκεφάλου ή της ψευδούς μνήμης, και καμια φορά ουτε ο ιδιος ο πρωταγωνιστής δεν ξεφευγει απο αυτή την πιθανότητα.

Στην αρχή έβρισκα αυτή την ανατροπή πολύ εντυπωσιακή και πρωτότυπη, αφου όταν γινοταν αυτή η αποκαλυψη ηταν σαν να ξεδιπλωνεται ξαφνικα ενα δευτερο σεναριο μμεσα στην ταινια, και μαλιστα πριν την ταινια :))) Μετα ομως απο τις πρωτες 3-4 φορές, αρχισα να το αναγνωρίζω σαν φορμα :) η εκπληξη ομως παντα παραμενει, αφου ξεκινωντας να βλεπεις μια τετοια ταινια, υποτιθεται οτι δεν ξερεις οτι θα υπαρξει αυτή η απκαλυψη.

Γι' αυτό το λόγο, και επειδή είναι πολύ ευαίσθητο θέμα, θα προβω μονο σε καταλογο τιτλων, χωρις παραπάνω ανάλυση:

*Blade Runner (σύμφωνα με κάποιες ερμηνείες και επανεκδόσεις)
*Total Recall
*The 6th Sense
*The 8th Day
*Dark City
*The Others
*Unknown

Και απο το χώρο της τηλεόρασης:
*Whispers (Star Trek: Deep Space Nine)
Τελευταία αλλαγή από Ξενέρωτας στις 25 Ιαν 2016, 15:05, στο σύνολο 1 αλλαγή.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3148

Re: Φόρμα: Πρωταγωνιστής που είναι άλλος απο αυτόν που νομίζει

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Ιαν 2016, 14:55

Ε και πώς θα γίνει όμως να μιλάμε γι' αυτό το θέμα δίχως να βλέπουμε τις ταινίες;! :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 294

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 25 Ιαν 2016, 15:00

Ρισκο που πρεπει να παρει οποιος θελει να συμμετασχει :χαχα:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 492

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Σεπ 2018, 14:02

Στο Fight Club ίσως. :ναι:
When fortune smiles on something as violent and ugly as revenge, it seems proof like no other, that not only does God exist, you're doing His will.

Επιστροφή “Φόρμες ταινιών”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες