Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Λορένα » 02 Φεβ 2016, 00:26

Ιζι θα προτιμησω την δευτερη κατα σειρα προταση σου.. καθως με τρομαξες λιγακι με τα σχολια για τις αλλες δυο :)

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 02 Φεβ 2016, 00:35

Φάρε, ευτυχώς τουλάχιστον είναι και βαριά και αργή. Σκέψου δηλαδή να καθόσουν τόσες ώρες και να μην έμπαινε στο πετσί σου. Πάντως θα σε παρακαλούσα να μην μου την τρομάζεις. Αυτήν την επιλογή έκανε, δε μπορεί, κάτι θα ξέρει :ρ

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 02 Φεβ 2016, 12:20

Λορένα έγραψε:Ιζι θα προτιμησω την δευτερη κατα σειρα προταση σου.. καθως με τρομαξες λιγακι με τα σχολια για τις αλλες δυο :)


Αυτή τη χαρακτηρίζεις και κωμωδία τρόμου :) Για να είμαι ειλικρινής, δεν πιστεύω ότι θα σου αρέσει, όμως το ελπίζω :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Πιούζυ
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 19
Εγγραφή: 09 Σεπ 2013, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Πιούζυ » 02 Φεβ 2016, 13:56

Μυρμηγκοφάγος έγραψε: Αυτήν την επιλογή έκανε, δε μπορεί, κάτι θα ξέρει :ρ


Οι επιλογές βέβαια αλλάζουν. Έχω νομίζω το περιθώριο, άλλωστε δεν υπόκειμαι σε προθεσμίες, αποκλειστικότητες κλπ κι επίσης πρότεινες τρεις ταινίες! Μπορώ να πεταπηδήσω.. :χαχα:
HOW FORTUNATE THE MAN WITH NONE

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 02 Φεβ 2016, 14:17

Βάγγυ, η μοίρα μας ένωσε πάλι :)))) Βέβαια, σε λυπάμαι λίγο γιατί ούτε η προηγούμενη τριάδα είχε ιδιαίτερα ευχάριστες ταινίες αλλά και με αυτή τώρα, το κακό παραγίνεται :αργκ: :χαχα:

Δεν ξέρω ποια θα επιλέξεις αλλά σου προτεινω κάποια στιγμή να δεις και τις άλλες δύο γιατί όλες αξίζουν. Εμένα με συγκίνησαν πολύ και με προβλημάτισαν. Ολες έχουν πολύ καλές ερμηνείες. Θέλω ιδιαίτερα να σταθώ στην καθηλωτική ερμηνεία του Κίλιαν Μέρφυ (Αόρατη Ζωή), που θεωρώ έναν από τους πιο ταλαντούχους ηθοποιούς που γνώρισα τα τελευταία χρόνια. O άνθρωπος βέβαια, παίζει από την δεκαετία του ’90 αλλά έγινε πιο γνωστός από τον ρόλο του μισητού ψυχιάτρου με την τρομακτική μάσκα στο Batman Begins. Επαιξε και στο Inception, μετά.

Το Albert Nobbs ξεχωρίζει γιατί αφορά σε μια γυναίκα που ντύνεται άντρας κάτι που δεν ακούμε συχνά στην πραγματική ζωή ούτε το βλέπουμε τόσο πολύ στον κινηματογράφο. Πολύ ιδιαίτερος και ο λόγος για τον οποίο το επιλέγει.

Η Κακή Εκπαίδευση είναι μια καλή γνωριμία με τον Αλμοδόβαρ, αν δεν την έχεις ήδη κάνει, βέβαια. Καταπιάνεται με ένα πολύ ευαίσθητο και λυπηρό θέμα, που τον απασχόλησε και στο Volver, με την Πενέλοπε Κρουζ.

Οσον αφορά στις δικές σου, θα ξεκινήσω από αυτή που είναι λιγότερο του γούστου μου, δηλαδή το Spy. Δεν μου αρέσουν πολύ οι κωμωδίες και ποτέ δεν επιλέγω να τις δω μόνη μου. Αυτό είναι το νόημα όμως, να δω κάτι που δεν θα το επέλεγα. Μέχρι τέλος της βδομάδας, θα επιστρέψω με εντυπώσεις!!!
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 04 Φεβ 2016, 13:34

Λορένα μου είδα τελικά το Changeling και το βρήκα εξαιρετικό. Τι ιστορία κι αυτή!!! Απ' τις περιπτώσεις που η ζωή γράφει τα πιο εξωφρενικά σενάρια! Καταρχήν να πω ότι δεν είχα ιδέα γι' αυτή την υπόθεση, παρ'ότι φαίνεται ότι είναι αρκετά γνωστή, με αποτέλεσμα να παρακολουθήσω έτσι ---> :ααργκ: όλη την ταινία. Τι έπαθε η γυναίκα ρε γαμώτο; Δεν της έφτανε ο πόνος της, έμπλεξε και με αυτό το τρομερό και διεφθαρμένο σύστημα. :νατώρα:

Πόσο χάρηκα που δικαιώθηκε... Αν και μέχρι την τελευταία στιγμή ήλπιζα κι εγώ μαζί της να το βρει το αγοράκι. Φαίνεται, όμως, ότι δεν βρέθηκε ποτέ. :λυγμ:

Σκηνοθετικά η ταινία ήταν υπέροχη με μια άψογη (τουλάχιστον απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω) αναπαράσταση της εποχής, ενώ ερμηνευτικά ήταν όλοι τους εκπληκτικοί, ειδικά η Τζολί στον πρωταγωνιστικό ρόλο. Διάβασα ότι γενικά υπήρξαν αντιρρήσεις για την επιλογή της ηθοποιού, όμως προσωπικά τη βρήκα εξαιρετική. Γενικά μου αρέσουν οι ταινίες του Ίστγουντ, αν και δεν έχω δει ακόμη πολλές. Αυτή νομίζω είναι πια η δεύτερη αγαπημένη μου ταινία του, μετά το Mystic River.
Τη βαθμολογώ με 8/10. Σ' ευχαριστώ για την πρόταση! :)))
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 06 Φεβ 2016, 01:48

Είδα δύο της Χήθκλιφ.

Το Heavenly Creatures το οποίο βρήκα υπέροχο, αν και το κοινό που απευθύνεται είναι μάλλον κοριτσάκια που ανακαλύπτουν τη σεξουαλικότητα τους. Γιατί αυτό που δείχνει το λες κάτι παραπάνω από φιλία,
πρέπει να ήταν τρελά ερωτευμένη ειδικά η Pauline για να φτάσει να σκοτώσει τη μάνα της!
Μου άρεσε σαν ιστορία, και οι ερμηνείες, και το πρόσωπο της νεαρής (τότε) Winslet αγγελικό! Επίσης μου άρεσαν οι σκηνές όπου ξεφεύγουν για λίγο από τη πραγματικότητα. Κρίμα που ο Peter Jackson κατέληξε στα "έτοιμα" με το Κινγκ Κονγκ και τα Χόμπιτ.

Και το In a Glass Cage, που νόμιζα θα ήταν πολύ πιο βίαιο, αλλά μου βγήκε κάπως ατμοσφαιρικό κι αργό. Όχι πως ήταν κακό, απλά εγώ περίμενα κάτι χειρότερο γιατί την είχα βρει και σε μία λίστα με ακραίες ταινίες. Είναι ψυχολογικός ο τρόμος που προσπαθεί να δημιουργήσει περισσότερο. Για τη χρονιά που βγήκε πάντως καλή είναι! Πιο πολλά δε γράφω γιατί υπάρχει ήδη παρουσίαση. :)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Φεβ 2016, 10:15

(μήπως όταν υπάρχει παρουσίαση είναι καλύτερο να τα γράφουμε εκεί πέρα; :χμ: )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 06 Φεβ 2016, 11:54

Ζόφε χαίρομαι τόσο σου άρεσαν τα Ουράνια πλάσματα!!! Σημαίνει πολλά αυτή η ταινία. Για εμένα οι δυο τους έχουν την Τέλεια σχέση - ιδανική φιλία και έρωτας μαζί σε εξωπραγματική ένταση. Η φαντασία τους συνδυασμένη δημιουργούσε Μαγεία - λάτρεψα τις σκηνές που εισέρχονται στον εναλλακτικό κόσμο τους.

Η Κέιτ Γουίνλετ ήταν πολύ αιθέρια σε αυτή την ταινία, ενώ η Μέλανι Λίνσκι μολονότι πανέμορφη και γλυκιά, εδώ μεταμορφώθηκε εντυπωσιακά ώστε να είναι πιστή στο πρωτότυπο. Η ερμηνεία της είναι από τις αγαπημένες μου.

(Παθιάστηκα πάλι με την ταινία, θα προσπαθήσω να γράψω μια παρουσίαση πριν μου φύγει αυτό το συναίσθημα - σε ευχαριστώ Ζόφε :))) )

Όσο για το Γυάλινο κλουβί - πες τα ότι δεν είναι βίαιη! Με εκνευρίζει η τόση περιθωριοποίηση της ενώ πραγματικά ό,τι χτίζει το κάνει με την ψυχολογία και την ατμόσφαιρα.

Εγώ θα δω τις ταινίες σου σήμερα και αύριο που θα έχω (επιτέλους) χαλαρό χρόνο :)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 06 Φεβ 2016, 11:59

Δυστυχώς Πιούζυ δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος από το Liquid sky (1982), αφού δεν μπόρεσα να ξεπεράσω την υλοποίηση, που μου βγήκε ερασιτεχνική και συνάμα συντηρητική. Επ΄ουδενί όμως δεν ήταν αυτό που φοβόμουν και δεν με κούρασε. Επίσης η ικανοποίηση μου στη σκηνή της πρωταγωνίστριας με τον δάσκαλο της δραματικής, με την απότομη εναλλαγή των σκηνών - στην οποία και κατ' εξαίρεση η επαναλαμβανόμενη μουσική μου λειτούργησε - με κάνουν να νιώθω ότι με λίγη (ή μάλλον αρκετή) προσοχή στο λεπτομέρεια, θα μπορούσε να ταιριάξει με τα γούστα μου και να διασκεδάσω και με τον Γερμανό. Θενκς για την ενδιαφέρουσα πρόταση :)


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες