Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 27 Φεβ 2016, 12:17

Αν και ελαφρώς καθυστερημένα :)))) είδα τελικά μια από τις 3 ταινίες του Φαροφύλακα!!

Το Blow-up του Αντονιόνι...

Θα ξεκινήσω λέγοντας πως από μένα έχει ένα 8/10!!! :ναι:

Πρώτα από όλα μου άρεσε που η όλη ιστορία διαδραματίζεται στο Λονδίνο των 60s!! Η ψυχεδελική ατμόσφαιρα, η ροκ μουσική, τα χρώματα δημιουργούν μια φανταστική αύρα...
Μου άρεσε η "σχεδόν" ερωτική σκηνή του Τόμας με τις 2 γυναίκες, η οποία φανταζομαι πως για την εποχή της θα ήταν πολύ μπροστά...
Η εμφάνιση των Yardbirds επί σκηνής και η παρανοική λατρεία του κοινού είναι ένα χαρακτηριστικό της εποχής εκείνης όπου η μουσική ήταν τέχνη, ποίηση, δημιουργία και πηγή έμπνευσης. :ναι:

Βέβαια, επειδή το σενάριο βασίστηκε σε διήγημα του Κορτάσαρ δεν λείπει και ο μαγικός ρεαλισμός, κάτι το οποίο με ενθουσίασε ακόμη πιο πολύ!!! Αν και η ταινία δείχνει να είναι αστυνομική και μυστηρίου, όλα τα ερωτήματα μένουν αναπάντητα και ο θεατής μπορεί να δώσει δικές του εξηγήσεις!!!

Αγαπημένη σκηνή αυτή με τους φοιτητές και την παντομίμα του τέννις!! Εκεί που ενώνεται δλδ η υψηλή λογοτεχνία με την δημιουργική σκηνοθεσία...

Καλή επιλογή Φάρε!!! :μπράβο:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 27 Φεβ 2016, 13:02

Χαίρομαι που σου άρεσε, Νικόλα. Ό,τι έχω δει από Αντωνιόνη δεν μου αρέσει, να πω την αλήθεια, με εξαίρεση αυτήν εδώ την ταινία.

Πάνε πολλά χρόνια που την είδα, θα πρέπει να την ξαναδώ κάποια στιγμή.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 27 Φεβ 2016, 13:10

Να σου πω την αλήθεια ούτε εμένα μου αρέσει ο Αντωνιόνης ( :)))) ) αλλά αυτή η ταινία ήταν εξαίρεση!!! Ίσως επειδή συνδύασε αρκετά στοιχεία τέχνης που προτιμώ!!!

Παρεμπιπτόντως ούτε ο Μπέργκμαν τον είχε σε υπόληψη τον συγκεκριμένο σκηνοθέτη...

Μάλιστα έλεγε χαρακτηριστικά πως ο Αντονιόνι έχει κάνει 2 καλές ταινίες. Η μια είναι το Blow-up!!! :)))

ΥΓ: Έτοιμος λοιπόν για τον 4 γύρο του "Δες μια αγαπημένη μου ταινία" :γιούπι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 17 Μάρ 2016, 10:16

Ντρεπομαι γιατι δεν μπορεσα να δω την ταινια τελικα :ανέκφραστος: Χιλια συγνωμη πραγματικα σας χαλασα το νημα

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 2 (Δεκ. 2015)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 17 Μάρ 2016, 11:28

Δεν χάλασες τίποτα :)

Επίσης, μπορείς να την δεις τώρα και έτσι να μπορείς να συμμετάσχεις, εφόσον το θες, και στην επόμενη γύρα. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες