Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 18 (Δεκέμβριος 2020)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 18 (Δεκέμβριος 2020)

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 31 Δεκ 2020, 18:20

Καλή μας χρονιά παιδιά :)) Ωραία, άρα εγώ βλέπω κάποια από τις επιλογές τις Μπιατρίξ σωστά; Θα ξεκινήσω με το Us και βλέπουμε. :))
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 18 (Δεκέμβριος 2020)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 31 Δεκ 2020, 21:04

Εξαιρετικές οι επιλογές σου Σαωρη...Με ιντριγκαρουν και οι τρεις!

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!!!
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 18 (Δεκέμβριος 2020)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 01 Ιαν 2021, 18:21

Καλή χρονιά!

Μου αρέσουν όλες οι ταινίες σου Ιαβέρη, θα τις βάλω στο πρόγραμμα να τις δω κάποια στιγμή όλες. Για το παιχνίδι θα ξεκινήσω να δω μέσα στον μήνα την "Amores Perros". Διάβασα, κάτι που δεν ήξερα, ότι είναι η πρώτη της τριλογίας του θανάτου. Οι άλλες δύο, που είναι πολύ ωραίες είναι οι: "21 γραμμάρια " και "Βαβέλ". Επειδή έχω χρόνια να τις δω, με αυτή την αφορμή το παιχνίδι, μάλλον θα πάρουν σειρά μετά και αυτές.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 18 (Δεκέμβριος 2020)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 02 Ιαν 2021, 16:05

Εγώ μάλλον θα πάω για το Il Postino. Μου φαίνεται το πιο ενδιαφέρον απο τα τρία, μιας που είμαι και φαν του ρομαντικού στοιχείου.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 18 (Δεκέμβριος 2020)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 03 Ιαν 2021, 23:42

Λοιπόν είδα την πρώτη ταινία της αγαπητής Σαωρης, την "Απο τα κόκαλα βγαλμένα" και μου άρεσε αρκετά! Όμορφα στημένη με προσπάθεια να γίνει πιο "χολιγουντιανή" και τα καταφέρνει.
Μου κράτησε το ενδιαφέρον εύκολα και πιστεύω ότι πέτυχε το στόχο της,δλδ να σατυρισει τα κακώς κείμενα της υγείας στην χώρα μας.
7/10*
Παίρνουν σειρά οι επόμενες...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 18 (Δεκέμβριος 2020)

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 04 Ιαν 2021, 15:42

Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε, Θεατή! Για μία ακόμα φορά τύχαμε μαζί και πετύχαμε καλές επιλογές για τον καθένα μας.
Εγώ για αρχή είδα την ταινία του Ιρανού Abbas Kiarostami, Taste of Cherry (1997). Ένα road movie θα το χαρακτήριζα εγώ που μιλά μέσα από τους ηθοποιούς του για την ουσία της ζωής. Διαφορετικά πρόσωπα, διαφορετικές εργασίες, σπουδές, ασχολίες. Διαφορετική εμπειρία και ηλικία. Διαφορετικές καταγωγές. Υπέροχα πλάνα και τοπίο, χρώματα και γεωμορφολογία!
Πολύ καλή επιλογή του πρωταγωνιστή που ήταν η πρώτη του ταινία και είναι μία πολύ ιδιαίτερη φιγούρα, μαζί με τον τελευταίο συμπρωταγωνιστή του.
Δεν ξέρω αν το έκανε επίτηδες, αλλά αν θυμάμαι καλά, τους είχε βάλει τους 3 τους από τον νεότερο στον μεγαλύτερο.

Την απόλαυσα λοιπόν! Και σ' ευχαριστώ Θεατή! :γιούπι:
Πιθανότατα να δω τις επόμενες μέρες και τη δεύτερη που είχες προτείνει, αλλά ο χρόνος θα δείξει και η όρεξη. Μέχρι τότε παιδιάαααααα καλή θέασηηηη! :γιούπι:

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 18 (Δεκέμβριος 2020)

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 04 Ιαν 2021, 17:12

Εγώ θα δω τις προτάσεις της Νύφης ;) το Σαββατοκύριακο γιατί κόλλησα με το Cobra Kai και θέλω μες στη βδομάδα να τελειώσω και τους 3 κύκλους.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 18 (Δεκέμβριος 2020)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 06 Ιαν 2021, 15:03

Είδα και εγώ λοιπόν τον Ταχυδρόμο (1994). Να πω εδώ πως τρελαίνομαι για τα ιταλικά, μου αρέσει πάρα πολύ αυτή η γλώσσα.. Τώρα στο δια ταύτα: νομίζω πως πέρα από τα όμορφα τοπία, τους φυσικούς ήχους, τη νοσταλγική μουσική, το ρεαλιστικό σενάριο, τις εξαιρετικές ερμηνείες και τα έντονα νοήματα, η ταινία μένει στο μυαλό σου για το ρίγος που καταφέρνει να σου δημιουργήσει λόγω της απλότητας με την οποία ''αγγίζει'' το θέμα. Ο Μάριο, με αφορμή την συνάντηση του με τον Νερούδα, καταφέρνει να εξωτερικεύσει όλα όσα καταπίεζε μέσα του και δεν του δόθηκε η ευκαιρία να τα εκφράσει. Μέσα από αυτή τη καθοδηγητική σχέση του με τον ποιητή βγαίνει καλλιτεχνικά ευαισθητοποιημένος, πολιτικά συνειδητοποιημένος και, το βασικότερο, πνευματικά κατασταλαγμένος. Βιώνει δηλαδή την προσωπική του ολοκλήρωση στην ουσία.. Το μόνο που με πίκρανε λίγο ήταν το τέλος. Κατά τα άλλα υπέροχη ταινία.. 8/10
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 18 (Δεκέμβριος 2020)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Ιαν 2021, 21:22

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Ο Φαροφύλακας έχει "χρωστούμενα" από προηγούμενο γύρο...

Πράγματι; ούτε το θυμάμαι.

Θα ψάξω να δω που έμεινα πίσω. Έχω όρεξη να δω καμιά ταινία. Είδα ελάχιστες μέσα στο 2020.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 18 (Δεκέμβριος 2020)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 07 Ιαν 2021, 12:42

Φαροφύλακας έγραψε:
Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Ο Φαροφύλακας έχει "χρωστούμενα" από προηγούμενο γύρο...

Πράγματι; ούτε το θυμάμαι.


Εδώ θα βρεις ό,τι ψάχνεις! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες