Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 15 (Απρίλιος 2020)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Αντίβαρο
Μύστης
Αναρτήσεις: 63
Εγγραφή: 31 Μάρ 2020, 18:04

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 15 (Απρίλιος 2020)

Ανάρτησηαπό Αντίβαρο » 05 Απρ 2020, 10:02

Δεν σου κρύβω, πως είχα κάνει κάποιες αποτυχημένες προσπάθειες για manga & anine στο παρελθόν. Ως εκεί. :(
Κατέληξα πως δεεεν....δεεεΝΝεε

Χαχαχαχ δεν είσαι υπερβολική. Νομίζω πως η ταινία χαντακωθηκε για την έλλειψη διαλόγων. Αν και για να σου πω την αλήθεια, ένας από τους λόγους που τη λάτρεψα ήταν αυτός. Μερικές φορές πιστεύω πως τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται! Αν και οι βαθμολογίες του IMDb συνήθως συμβαδίζουν με τις δικές μου, τη συγκεκριμένη την είχα δωροδοκήσει λιιιγο παραπάνω!

Πααααρα πολύ εύστοχο το σχόλιο σου με τον Γουίλ.

Ει ει στακα στακα τόσο γρήγορα θα με ξεφορτωθείς; :μουάχαχα: Θα προσπαθήσω να δω και τις άλλες δύο που μου πρότεινες και θα επανέλθω.
Το παιχνίδι είναι εξαιρετικό!!!!
"Μην παίρνετε ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους" -Ο Τζίμης, ο Τζίμης και η Τζάνις

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 15 (Απρίλιος 2020)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 05 Απρ 2020, 13:40

Αννετούσκα έγραψε:Θεατή και πάλι γεια! Καταρχήν να σε προειδοποιήσω ότι το Betty Blue και το Κλουβί με τις τρελές είναι δυο τελείως διαφορετικές θεματολογικά ταινίες, και οι δυο σαϊκεντέλικ αλλά με τελείως άλλο τρόπο


Καλησπέρα! Να ξέρεις ότι αυτό όχι μόνο δεν με αποθαρρύνει αλλά ίσα ίσα με ιντριγκάρει περισσότερο... Τώρα, για αρχή τις έχω και τις δυο πλεον στην κατοχή μου οπότε σύντομα θα ξεκινήσω την θέαση!

Όσον αφορά το The Past χαίρομαι πολυ που σου άρεσε! Η δε ανάλυση σου μου άρεσε παρα πολυ και δεν ξέρω αν θα ήταν to much να σου ζητήσω να την αντιγράψεις στο νήμα του σκηνοθέτη της που έχω ανοίξει στην κατηγορία "Σκηνοθέτες"... Δεν θα έγραφα καλύτερη κριτική για την ταινία από την δική σου... Με την ευκαιρία μπορείς να δεις κι άλλες πολυ ωραίες ταινίες του Φαραντι και να τις βάλεις στην watchlist σου.
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 15 (Απρίλιος 2020)

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 05 Απρ 2020, 16:33

Αντίβαρο έγραψε:
Δεν σου κρύβω, πως είχα κάνει κάποιες αποτυχημένες προσπάθειες για manga & anine στο παρελθόν. Ως εκεί. :(
Κατέληξα πως δεεεν....δεεεΝΝεε

Χαχαχαχ δεν είσαι υπερβολική. Νομίζω πως η ταινία χαντακωθηκε για την έλλειψη διαλόγων. Αν και για να σου πω την αλήθεια, ένας από τους λόγους που τη λάτρεψα ήταν αυτός. Μερικές φορές πιστεύω πως τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται! Αν και οι βαθμολογίες του IMDb συνήθως συμβαδίζουν με τις δικές μου, τη συγκεκριμένη την είχα δωροδοκήσει λιιιγο παραπάνω!

Πααααρα πολύ εύστοχο το σχόλιο σου με τον Γουίλ.

Ει ει στακα στακα τόσο γρήγορα θα με ξεφορτωθείς; :μουάχαχα: Θα προσπαθήσω να δω και τις άλλες δύο που μου πρότεινες και θα επανέλθω.
Το παιχνίδι είναι εξαιρετικό!!!!

Συνεχίζω να πιστεύω ότι μάλλον δεν είχες βρει αυτό που θα σε πώρωνε. Αλλά με την πίστη θα μείνω! :χαχα:
μπορεί απλά εν τέλει να μην σου ταιριάζουν. βλέπεις έχω καταλήξει :χαχα:

Όχι πιστεύω όντως ότι σε κάποια σημεία έπρεπε να έχει διάλογο. Τα λόγια δεν είναι πάντα περιττά. Περιττά είναι όσα δεν έχουν νόημα και λέγονται για να γεμίσουν χώρο και χρόνο χωρίς πραγματική εξέλιξη της ιστορίας. Τέλος πάντων δεν αλλάζει κάτι, πάει έγινε το σχόλιο και η ταινία.

Δεν ξέρω ίσως κάνω και λάθος γι'αυτή τη σύγκριση, αλλά η ανάμνηση της παράστασης δεν είναι πολύ μακρινή και μου έβγαλαν τα ίδια συναισθήματα αυτά τους τα χαρακτηριστικά. :πανικός:

Εγώ να σε ξεφορτωθώ πού το είδες καλέ αυτό; Χαχαχαχαχαχαχαχα! :χαχα:
Έχεις την αντοχή να δεις άλλη μία ή δύο καπάκι; Καλέ τι πωρωμένο ταίρι έτυχα εγώ; :χαχαχα:
Είναι διαμαντάκια και τα 2. Μα περισσότερο έχω λατρέψει την γαλλοαλγερινή ταινία. Είναι από τα λίγα δεκαράκια που έδωσα με όλη την ψυχή μου. Αν τη δεις λογικά θα καταλάβεις. :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Αντίβαρο
Μύστης
Αναρτήσεις: 63
Εγγραφή: 31 Μάρ 2020, 18:04

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 15 (Απρίλιος 2020)

Ανάρτησηαπό Αντίβαρο » 05 Απρ 2020, 21:06

Σάωρη έγραψε:Μα περισσότερο έχω λατρέψει την γαλλοαλγερινή ταινία. Είναι από τα λίγα δεκαράκια που έδωσα με όλη την ψυχή μου. Αν τη δεις λογικά θα καταλάβεις.


Όντως κατάλαβα. ΑΧ ρε Σαώρη. ΑααΧχχχ.
Μας χαντάκωσες. Πολύ θα ήθελα να κάνω ανάλυση αλλά ακόμα είμαι στη χώνεψη.
Αρχικά, να σε ευχαριστήσω για την πρόταση. Νομίζω υπό άλλες συνθήκες δεν θα την είχα δει.

Λοιπόν...μου άρεσε πάρα πολύ, που τόσο ξαφνικά από το κωμικό το γυρνούσε στο δραματικό. Δεν σου άφηνε περιθώρια ούτε για συναισθηματισμούς ούτε για γέλια. Μου άρεσε που η κάθε γυναίκα είχε τον ρόλο της. Κάποιες μοιράζονταν κοινούς ρόλους και κάποιες διαφορετικούς. Συγκλονιστική ταινία.

Αλλά επειδή θίγει ένα ευαίσθητο θέμα, έπρεπε και εγώ να κάτσω κάτω να το συζητήσω με τον εσώτερο. (Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ)
Μου έβαλες δύσκολα.
Έπρεπε να την αντιμετωπίσω σαν μια μονάδα. Σαν μια ταινία, όπως όλες τις άλλες.

Κατέληξα στο 8/10.

Και πάλι ευχαριστώ :κόλλα5: :ευχαριστώ:
"Μην παίρνετε ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους" -Ο Τζίμης, ο Τζίμης και η Τζάνις

Αβατάρι χρήστη
Αννετούσκα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 37
Εγγραφή: 01 Απρ 2020, 16:51

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 15 (Απρίλιος 2020)

Ανάρτησηαπό Αννετούσκα » 05 Απρ 2020, 23:54

Θεατής έγραψε:οπότε σύντομα θα ξεκινήσω την θέαση!

Να δώσω έτσι και ένα pinch τσαχπινιάς στην υπόθεση; Για το κλουβί ψήσε πολλά ποπ-κορν και βάλε ένα ουισκάκι. Για την Μπέτυ, χρειάζεται κάτι πιο παραισθησιογόνο, ό,τι νομίζεις εσύ :))))

Θεατής έγραψε: Δεν θα έγραφα καλύτερη κριτική για την ταινία από την δική σου... Με την ευκαιρία μπορείς να δεις κι άλλες πολυ ωραίες ταινίες του Φαραντι και να τις βάλεις στην watchlist σου.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, εντάξει, είμαστε σε καραντίνα και κάνω την ωραία με τις μεγάλες αναλύσεις λόγω του πολύ περισσότερου χρόνου. Αν όχι, θα ήμουν πιο κόμπακτ πιστεύω. Με χαρά να δεχτώ τις προτάσεις σου και για άλλες ταινίες του Φάραντι, περιμένω να μου πεις.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 15 (Απρίλιος 2020)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 06 Απρ 2020, 01:19

Λοιπόν είδα το Κλουβί με τις τρελές και η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε πολυ! Όσο κι αν φαίνεται περίεργο ενώ είναι μια πασίγνωστη ταινία δεν είχε τύχει να την δω έως τώρα. Παρότι του '78 η ταινία εξακολουθεί να είναι επίκαιρη και διαθέτει μια φρεσκάδα που οφείλεται και στο σενάριο αλλά και στο όμορφο παίξιμο των ηθοποιών! Ήταν ότι πρέπει για αυτές τις δυσκολες μέρες καθώς με έκανε και γέλασα αβίαστα ενώ είχε και τις συγκινητικές της στιγμές... (Ειδικά εκεί που ρωτάει ο συμπεθερος πόσες μανάδες έχει ο γαμπρός κι ο πατέρας απαντά Μία! τον Αλμπεν).
Επίσης σε αυτή την ταινία είδα που βασίστηκαν αμέτρητες επόμενες καθώς επίσης και ποσοι μιμηθηκαν το παιξιμο του Μισέλ Σερατ.

Σειρά έχει τώρα η Μπέτυ Μπλου...


Αννετουσκα για περισσότερες ταινίες του Φαραντι καθώς και για να επικολλησεις την όμορφη κριτική σου το λινκ είναι το παρακάτω:

Ashgar Farhadi
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 15 (Απρίλιος 2020)

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 06 Απρ 2020, 19:36

Χαχαχαχαχα! Χαίρομαι που σου άρεσε, Αντίβαρο!
Εγώ πάλι την είχα δει τυχαία και πρέπει να ήταν από τις φορές που η τύχη ήταν πολύυυ καλή! :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Αννετούσκα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 37
Εγγραφή: 01 Απρ 2020, 16:51

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 15 (Απρίλιος 2020)

Ανάρτησηαπό Αννετούσκα » 10 Απρ 2020, 10:24

Γεια και πάλι θεατή! Είδα το Pieta χθες το βράδυ. Με μια λέξη: ΣΟΚ. Με δυο λέξεις: ΠΟΛΛΑΠΛΑ ΣΟΚ. Δε θα κρύψω ότι λίγη ώρα αφού ξεκίνησε η ταινία φλέρταρα σοβαρά με το να την σταματήσω γιατί ταράχτηκα πολύ. Σχεδόν ευχήθηκα να είχε ξημερώσει ώστε το φως της νέας μέρας να πάρει το κακό που με βρήκε. Περίμενα ότι θα είναι hardcore, αλλά μου φαινόταν ότι δε θα την αντέξω τη δόση. Αποφάσισα να συνεχίσω και… έκανα πολύ καλά.
Αυτό που είδα, ήταν μια ενδοφλέβια δόση κορεάτικης κινηματογραφικής κουλτούρας, που με πέταξε μέσα σε μια υποβλητική, σοκαριστική και σκοτεινή ατμόσφαιρα και μου έκανε το στομάχι φιόγκο! Βάλε με το νου σου ότι η πιο πρόσφατη επαφή μου με το κορεάτικο σινεμά ήταν το Parasite (δεν ξέρω καν αν έχω δει κάτι άλλο από τη χώρα), η οποία μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά αυτό που έβλεπα ήταν κάτι άλλο.
Το διακύβευμα ήταν συγκλονιστικό. Με κυριότερο θέμα να αναδύεται την εκδίκηση, ο σκηνοθέτης έθεσε τόσα πολλά επί τάπητος, όπως οι κοινωνικές τάξεις, η δύναμη των από πάνω, η αδυναμία των από κάτω, η αγάπη, το βαθύ τραύμα από την έλλειψη γονεϊκής παρουσίας και τα αποτελέσματα αυτού..
Στην αρχή πίστεψα πράγματι ότι αυτή η γυναίκα ήταν όντως η μητέρα του πρωταγωνιστή και μονολογούσα κάτι ακατάληπτες βρισιές και επιφωνήματα μέσα μου, και όταν αποκαλύφθηκε τι έχει παιχτεί συγκλονίστηκα!
Γενικά, ήμουν με ένα «δεν είναι δυνατόν!» στο στόμα. Κάθε σφαλιάρα που έριχνε κάποιος, αισθανόμουν ότι την έτρωγα εγώ. Εκδίκηση φίλε μου… Αυτό ήταν ένα πιάτο που φαγώθηκε τόσο κρύο που παγώνει και ο θεατής μέχρι το κόκαλο. Και το τέλος, ήταν εξαιρετικό!
Την εικόνα του φορτηγού να ξεκινάει χαράματα με την ανίδεη οδηγό και να μπαίνει στον αυτοκινητόδρομο σέρνοντας από πίσω μια μεγάλη, ολόισια λωρίδα αίμα, κλείνει το έργο με μοναδικό τρόπο και θα τη θυμάμαι για καιρό.
Αφού μόλις τελείωσε χρειάστηκα ένα τσιγάρο.
Τέλος να πω ότι τα πρόσωπα των Κορεατών, τόσο καθαρά, λευκά και όμορφα, μου βγάζουν μια αίσθηση ότι είναι ικανά για όλα, για τα πιο extreme πράματα, μια ψυχρότητα που μπορεί εύκολα να παρεκτραπεί και να καταλήξει στα χειρότερα σενάρια.
Η ταινία ήταν μια συγκλονιστική ανακάλυψη και αποκάλυψη και με πολύ δυνατό θέμα. Εξαιρετίκ!
Ρε τον Κιμ τι μας έκανε…

*Το Pity δεν το βρήκα εν τέλει και νομίζω ότι τελικά δεν είναι γραφτό να το δω. Ωστόσο, έχω βάλει στο μάτι διάφορες προτεινόμενες ταινίες και από άλλα μέλη που μου φαίνονται δελεαστικές και σκοπεύω να δω. Σούπερ εμπειρία και αυτή.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 15 (Απρίλιος 2020)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 10 Απρ 2020, 12:46

Αννετούσκα έγραψε:Είδα το Pieta χθες το βράδυ. Με μια λέξη: ΣΟΚ. Με δυο λέξεις: ΠΟΛΛΑΠΛΑ ΣΟΚ. Δε θα κρύψω ότι λίγη ώρα αφού ξεκίνησε η ταινία φλέρταρα σοβαρά με το να την σταματήσω γιατί ταράχτηκα πολύ. Σχεδόν ευχήθηκα να είχε ξημερώσει ώστε το φως της νέας μέρας να πάρει το κακό που με βρήκε. Περίμενα ότι θα είναι hardcore, αλλά μου φαινόταν ότι δε θα την αντέξω τη δόση.


Κι εμένα είναι από τις αγαπημένες μου του Κιμ Κι Ντουκ αυτή Ανντετούσκα! Πολύ αγαπημένος μου σκηνοθέτης. Η συγκεκριμένη είναι μια από τις καλύτερες ταινίες εκδίκησης που έχω δει!
Θα σου πρότεινα επίσης να δεις τις παρακάτω δικές του:
    3-iron (2004)
    -Spring, Summer, Fall, Winter…and Spring. (2003)
    -Bad Guy (2001)
Κι αφού τις δεις ρίξε και μια ματιά στο φοβερό νήμα του Θεατή ==> ΕΔΩ

Και μιας και λέμε για Νοτιοκορεάτικο κινηματογράφο, εμένα τα Παράσιτα δεν μου άρεσαν και τόσο, τουλάχιστο σε σχέση με άλλες κορυφαίες δημιουργίες που έχω δει από τους δημιουργούς αυτής της χώρας. :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Αννετούσκα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 37
Εγγραφή: 01 Απρ 2020, 16:51

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 15 (Απρίλιος 2020)

Ανάρτησηαπό Αννετούσκα » 10 Απρ 2020, 13:11

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Και μιας και λέμε για Νοτιοκορεάτικο κινηματογράφο, εμένα τα Παράσιτα δεν μου άρεσαν και τόσο, τουλάχιστο σε σχέση με άλλες κορυφαίες δημιουργίες που έχω δει από τους δημιουργούς αυτής της χώρας. :)


Αλήθεια δε σου άρεσαν και τόσο; Κοίτα, ήταν σίγουρα πιο smooth το πώς χειρίστηκε σκηνοθετικά τα θέματά του ο δημιουργός, αλλά εγώ βρήκα πολύ μαεστρικό τον τρόπο του να αναδείξει το κοινωνικό ζήτημα που έθιγε.
Ωστόσο ναι, δεν ανήκω και στο πιο πεπαιδευμένο κοινό στο σινεμά, δεν έχω και να συγκρίνω μεταξύ μιας ευρείας γκάμας ταινιών.
Το pietà ήταν πιο κραυγαλέο, πιο ωμό, πιο σκοτεινό, δεν είχε το λούστρο και την καλυπτική ζελατίνα ίσως των παρασίτων.
Πάντως η εκδίκηση δόθηκε μεγαλοπρεπώς, αν μη τι άλλο!


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες