Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 13 Μάι 2020, 14:56

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Ασχετο, αλλα πλακα πλακα εχω να δω το Kill Bill περιπου 8 μηνες.. μη πω παραπανω.. η αληθεια ειναι οτι τωρα αποφασισα να βλεπω καινουργιες ταινιες και οχι αυτες που εχω ξαναδει..
:αγκαλιά:
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 13 Μάι 2020, 16:14

Θλιμμένη Κουκουβάγια έγραψε:Όντως σουρεαλιστικοί οι διάλογοι αλλά και διάφορες καταστάσεις (πχ οι πλασιέ με τη σόμπα ήθελα να' ξερα που κολλούσαν) αυτό όμως που μου ξένισε ήταν πως οι ηθοποιοί σχεδόν πάντα έλεγαν τα κείμενα παπαγαλία σαν ρομποτάκια, δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτό γίνεται εσκεμμένα η αν υπάρχει έλλειψη αυθορμητισμού άρα και πηγαίου ταλέντου στην υποκριτική.

Ο μεγαλύτερος από τους πλασιέ ήταν ο σκηνοθέτης, ο Τσιώλης! Χαχαχαχαχαχαχαχαχα!
Ήταν εσκεμμένα ο τρόπος που παίζουν οι ηθοποιοί το έχει κάνει και σε κάποιες άλλες ταινίες του, άλλοτε πιο έντονα, άλλοτε λιγότερο. :χαχα:
Η ταινία από μόνη της είναι στο κίνημα του κινηματογραφικού σουρεαλισμού! (για καλό προφανώς το λέω :))) )
Τα δικαιούται τα λεφτά;;;;; :μουάχαχα:

Δεν ήταν άσχημη ούτε και βαρετή, σαν να κάνεις ένα ταξίδι στην Πελοπόννησο και παρακολουθείς κάποιες καταστάσεις που σε κάποιους μπορεί να φανούν ενδιαφέρουσες η να έχουν πλάκα, γενικολογώ αλλά δεν γίνεται διαφορετικά σε τέτοιες ταινίες που δεν είναι εμπορικές αλλά ούτε (νομίζω) και cult απλά ο σκηνοθέτης παίρνει κάποιες επιχορηγήσεις από το κράτος για να κάνει το κομμάτι του.

Μου άρεσαν οι νυχτερινές σκηνές π.χ. προς το τέλος με το τηλέφωνο αλλά και αυτές με το μουντό τοπίο (στυλ Αγγελόπουλου).

Είναι καλτ στο δικό τους κοινό.
Πάντως χωρίς της επιχορηγήσεις από την δημόσια τηλεόραση λχ δεν θα είχαμε δει ιδιαίτερα, ταινίες και δραστηριότητα σε αρκετές των περιπτώσεων από έλληνες σκηνοθέτες. Ή στον αντίποδα θα είχαμε γεμίσει ταινίες φουλ στη διαφήμιση (βλ. Σμαραγδής σε κάποιες ταινίες).
Θα σου πω κάτι, αλλά μην το πεις πουθενά! :όχιόχι: Ο Τσιώλης φημίζεται για τα road movies. Ακόμα και η τελευταία του ταινία ήταν ένα ακίνητο road movie. :χαχα:


Σάωρη, δεν ξέρω για τις άλλες δύο αλλά αυτή ήταν μια καλή επιλογή που πρότεινες και θα χαρώ πολύ να ξαναπαίξουμε μαζί!
Όχι σαν κάτι άλλες που το παίζουν κουλτουριάρες με δήθεν ψαγμένες επιλογές αλλά το Kill Bill πάει σύννεφο (μην πω και τρεις φορές το μήνα και φανώ υπερβολικός)!... :ααργκ: :σάλια: :ρ

Πάλι καλά που δεν σε απογοήτευσε ιδιαίτερα! Μία ακόμα μη αποτυχημένη πρόταση. :χαχα:
Χαχαχα, μην πετάς σπόντες ρε!
Περαστικά αν ξανατύχουμε! :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 13 Μάι 2020, 20:08

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:
Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Στις αντιπαραθέσεις δεν βάζουμε όλο το κείμενο του συνομιλητή μας! :)


Νομίζω το κατάλαβα Νικόλα! :μπράβο:


Αυτό λέω κι εγώ! Χαίρομαι που το κατάλαβες! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 13 Μάι 2020, 21:04

Για μια στιγμή, άργησα να καταλάβω το πόσο μακρύ είναι το χέρι του νόμου εδώ :χαχα:

Image

Αβατάρι χρήστη
Ζαχαρίτσα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 16
Εγγραφή: 30 Απρ 2020, 00:23

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτησηαπό Ζαχαρίτσα » 13 Μάι 2020, 22:35

Θλιμμένη Κουκουβάγια έγραψε:Βρε Εύη, η μάνα μου είναι από Μεσσηνία (άσχετα αν έχω πάει δύο φορές όλες κι όλες) :ρ αγαπάμε Πελοπόννησο!!
Όσο για τη Μαρία μου αρέσει να την ιντριγκάρω, αχχ πόσο μου έχουν λείψει οι επικοί μας τσακωμοί! :αντιπαράθεση: :αγαπώ: :αγαπώ: :αγαπώ: :ρ


και που θες να το ήξερα εγω εεεε??...και μενα μου έχουν λείψει οι τσακωμοί σας...

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 13 Μάι 2020, 23:08

Θα έχεις την ευκαιρία πιστεύω να μας απολαύσεις στο μέλλον που θα σφαχτούμε δοθείσης της ευκαιρίας, άντε με το σαπάκι γιατί έχει παραηρεμήσει πολύ τον τελευταίο καιρό μου φαίνεται.. :ρ :αγαπώ:

Δήλωσε συμμετοχή για να δεις μία ταινία ανάμεσα σε τρεις προτάσεις ενός άλλου μέλους, έχει φάση!!!
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Ζαχαρίτσα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 16
Εγγραφή: 30 Απρ 2020, 00:23

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτησηαπό Ζαχαρίτσα » 14 Μάι 2020, 02:44

σαπάκι λες το κορίτσι?
α δεν παμε καλά..
:ρ

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 14 Μάι 2020, 03:16

Καλά, σαπάκια έχουμε καταντήσει όλοι με τον εγκλεισμό των τελευταίων εβδομάδων λόγω covid-19, τεσπα, πάμε στον επόμενο γύρο (όχι με πίτα) και άσε τις δικαιολογίες, πρέπει οπωσδήποτε να παίξεις... :σινεμαδάκι:
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Ζαχαρίτσα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 16
Εγγραφή: 30 Απρ 2020, 00:23

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτησηαπό Ζαχαρίτσα » 15 Μάι 2020, 23:57

Οπωσδήποτε??
Καλά ναι...


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες