Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 30 Δεκ 2018, 00:40

Τώρα με μπλέκεις λίγο. Διαισθητικά θέλω να πάω στα 80s, όμως νιώθω ότι οι ελπίδες μου είναι σε μαύρη κωμωδία και ανησυχώ μήπως το After Hours μου καταλήξει περισσότερο σε κλασική κωμωδία. Από την άλλη, αναρωτιέμαι μήπως το Get Out το καταφέρει με τον τρόπο που το κατάφερε το Sleep Tight, το οποίο και βρήκα αρκούντως διασκεδαστικό. Αποφάσεις…

Αναρωτιέμαι Νικόλα τι θα αποφασίσει. Θέλω να πιστεύω πάντως ότι ήδη έχει αποκλείσει την ιταλική :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 30 Δεκ 2018, 10:05

Νομίζω ακόμα θα το σκέφτεται!! :))))

Πάντως το After Hours επειδή το είδα πρόσφατα νομίζω πως πρέπει να του δώσεις μια ευκαιρία (και ένα 4αράκι :)))) )!
Διαφορετικός λίγο ο Σκορσέζε εδώ αλλά πάντα με τα γνωστά "κολλήματα" του. Βλέπε κακόφημοι δρόμοι, περίεργοι Νεοϋορκέζικοι κλπ κλπ. Στα συν της ταινίας η απροσδιόριστη γοητεία της Ροζάν Αρκετ!

Το Get Out καλή ταινία είναι, αλλά από ένα σημείο και μετά.... Εχμμμ! Τον βλέπω τον άσο να έρχεται!!! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Δεκ 2018, 14:25

Εννοείται πως δεν περιμένουμε κάτι άλλο από ασσόδυο. Πράγμα λυτρωτικό, αφού δεν έχεις κανένα άγχος απέναντι στον άλλον. :))))

Πάντως, ίσως δεν χρειάζεται να χτίζει προσδοκίες κανείς γιατί μόνο να γκρεμιστούν μπορούν. Δες τες γι'αυτό που είναι: ταινίες που πάνε για φούντο.
:ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 30 Δεκ 2018, 19:37

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Σαωρή λέω να ξεκινήσω με την "Kokuhaku" η οποία φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα. :ναι:
Οι δικές μου πως σου φάνηκαν;

Μην περιμένεις κάτι εξαιρετικό, αλλά είναι καλή ταινία βέβαια. Τέλος πάντων μην κάνω άλλα σχόλια, εσύ θα τη σχολιάσεις, εγώ την έχω δει και ξέρω που είναι τα ελαττώματά της. :)))

Δεν είχα μπει τόση ώρα και τώρα κοιτάω τις προτάσεις. Λοιπόν σίγουρα να ξέρεις ότι οι προτάσεις σου είναι ταινίες που δεν θα έβλεπα από μόνη μου εύκολα. Λέω για αρχή να δω το Gothic, διάβασα και λιγάκι κάποια άρθρα για τον Ράσελ. Το The last wave είναι μάλλον απ' αυτές που μάλλον δεν θα επιλέξω να δω. Και για το opera, όταν μου λυθεί η παρακάτω απορία, ίσως το δω.
Σίγουρα, Νικόλα, να ξέρεις όμως ότι είμαι στο χωριό ακόμα και το σήμα είναι τόσο καλό που μάλλον με τη νέα χρονιά μόλις γυρίσω αθήνα θα δω την πρώτη.

Γιατί το λες αυτό, Μυρμηγκοφάγε, για την Opera; Τι κακό έχει; Έχω τύχει παλιότερα μαζί σου και θυμάμαι ότι είσαι απαιτητικός σ' αυτά που βλέπεις. :ρ

Περιμένω να δω αν σου άρεσε η ιαπωνική. :))

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 30 Δεκ 2018, 20:33

Λοιπόν Σάωρη, μπορεί και να μην βρω και κανένα ελάττωμα!!! :))))
Πάντως μου άρεσε και το Breadwinner σαν ιδέα!!

Πάντως το πνεύμα του παιχνιδιού αυτό είναι. Να δεις ταινίες που δεν θα έβλεπες μόνη σου! Οπότε είμαστε σε καλό δρόμο. :ναι:
Το Gothic είναι μια ιδιαίτερη ταινία ενός πολύ ιδιαίτερου (και πολυαγαπημένου σκηνοθέτη). Νομίζω τα δυνατά της σημεία είναι οι ερμηνείες και η γοτθική ατμόσφαιρα γύρω από τον μύθο του Φρανκενστάιν.
Το Opera είναι κλασικό giallo φιλμ. Σασπενς, τρόμος, φόνοι, ψεύτικο αίμα και μυστήριο.
Όσο για το Last Wave, αν το επιλέξεις θα δεις γιατί ο Πήτερ Γουίαρ είχε δείξει δείγματα κορυφαίου σκηνοθέτη πολύ πριν τον Κύκλο των Χαμένων ποιητών, το Τρούμαν Σόου και το Master and Commander.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 30 Δεκ 2018, 22:12

Δεν είχα καταλάβει χθες το βράδυ ότι το “After Hours” ήταν του Scorsese. Όταν ανοίγω τα imdb/filmaffinity για το παιχνίδι, το μόνο που βασικά θέλω να ελέγξω είναι σε τι κατηγορία ανήκει. Ο συγκεκριμένος τώρα, δεν με ενθουσιάζει ως σκηνοθέτης, όχι όμως ότι δεν έχω κάποιες που με ικανοποίησαν, όπως τα Goodfellas και Shutter Island. Δεν έχω δει όμως πολλές και μου φάνηκε καλή ευκαιρία να τις αυξήσω :))))

Από τη σκηνή στο ταξί μας γίνεται ξεκάθαρο ότι δεν θα δούμε κάτι αμιγώς ρεαλιστικό και οι αναφορές στα εγκαύματα άρχισαν να μου δημιουργούν ένα καφκικό κλίμα (οπότε και καταλαβαίνω το λόγο που σου άρεσε Νικόλα :ρ ), το οποίο όμως δεν μου λειτούργησε σε διάφορα επίπεδα. Από το όλο αμερικάνικο ύφος (η μόνη στιγμή που το ένιωσα κάπως οικείο ήταν η σκηνή του χορού προς το τέλος, η οποία και έληξε άδοξα με μια κραυγή του πρωταγωνιστή), από τα ευτράπελα τα οποία δεν με ικανοποίησαν ούτε ως ποσότητα, αλλά ούτε και ως επιλογές, όπως και από το ότι ο ίδιος δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα διαφορετικός από τον περίγυρό του.

Κατάφερε να μου δημιουργήσει την αίσθηση στο τέλος, ότι παρόλα όσα πέρασε, αυτά παραμένουν πολύ καλύτερα από τη φυλακή στην οποία επιστρέφει, όμως η όλη πορεία δυστυχώς μου κατέληξε ιδιαίτερα κουραστική.


Πάντως Φάρε, με εκπλήσσει κάπως ότι δεν δοκίμασες να εκμεταλλευτείς την ευκαιρία της αλλαγής, την οποία και πολύ θα ήθελα να είχα. Από τις τρεις, μόνο μια θα ήθελα να σου προτείνω, αλλά ακόμη και αυτή φοβάμαι δεν έχει τον κατάλληλο ρυθμό που θα με έκανε να νιώσω ότι δεν θα την βαριόσουν γρήγορα.

Σάωρη, συγνώμη, έπρεπε να το ξεκαθαρίσω. Η αναφορά ήταν για τον Φάρο και το The Mill on the Po. Δεν είναι μόνο ο Νικόλας που βάζει ιταλικά ;)

Νικόλα, για πρότεινε καμιά ταινία με πραγματικό αίμα :ρ

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 30 Δεκ 2018, 22:14

Καλά σίγουρα συμμετέχεις σε κάτι τέτοιο για να δεις και κάτι διαφορετικό, αλλά πολλές φορές πας σ' αυτό πρώτα που σου είναι έστω και στο ελάχιστο πιο γνώριμο σαν είδος, παρά σε κάτι εντελώς διαφορετικό.
Να δεις και το breadwinner την είδα πρόσφατα και αυτό γιατί μου την πρότειναν και για animation ήταν πολύ ωραία προσπάθεια. Και πολύ προσεγμένο. Θίγει έμμεσα και όμορφα διάφορα ζητήματα.


Θα τιμήσω σίγουρα και κάποια από τις άλλες δύο. Αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει. Για αρχή να αναμένεις σχολιασμό για το Gothic. :)))

Δεν ήταν και ξεκάθαρο το γένος στις προτάσεις και δικαίως μπερδεύτηκα, Μυρμηγκοφάγε! :)

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 30 Δεκ 2018, 22:27

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Νικόλα, για πρότεινε καμιά ταινία με πραγματικό αίμα :ρ


Ντοκιμαντέρ με ζώα!! :χαχα:

Πάντως εμένα μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση στο After Hours που ενώ όλοι ξεκινούσαν με καλές προθέσεις στο τέλος ενσωματώνονταν στον όχλο. Αυτό μου προκάλεσε και ένα επιπρόσθετο άγχος για την κατάληξη του ανθρωπάκου!
Σχεδόν σε όλες τις ταινίες του Σκορσέζε μου αρέσουν οι μεταμεσονύχτιες βόλτες στα σοκάκια της Ν. Υόρκης.
Μυρμηγκοφάγε θα μπορούσες να δοκιμάσεις και το "Bringing out the dead" από Σκορσέζε! Νυχτερινές περιηγήσεις με ασθενοφόρο στην Νέα Υόρκη ανάμεσα σε φαντάσματα και περίεργους χαρακτήρες...

Σαωρη αν σου αρέσει το Gothic θα σου προτείνω κι άλλες παρόμοιες!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 30 Δεκ 2018, 22:59

Αυτή η πρόταση ισχύει ακόμη και αν σου έλεγα ότι σε αυτά που δεν έχω δει περιλαμβάνονται και τα παρακάτω;

Mean Streets
New York, New York
The King of Comedy
Cape Fear
The Age of Innocence
Gangs of New York
The Wolf of Wall Street

Μη μου προσθέσεις, μια πρόταση θέλω :ρ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Δεκ 2018, 20:31

Το Cape Fear είναι για μένα μια πολύ καλή ταινία.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες