Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 09 Ιαν 2019, 09:48

Σάωρη έγραψε:Θα σου πρότεινα αν έχεις χρόνο και όρεξη να δεις και το Breadwinner, αλλά μόνο αν το θες. Για εμένα είναι στα καλύτερα animation. :)))
:

Αυτή θα την δω σίγουρα στο είχα ξαναπεί! :ναι:

Σάωρη έγραψε:αλλά να ξέρεις ότι με κρατούσε συνέχεια και εκεί που έλεγα θα δω μόνο 30-35 λεπτά, είδα μία ώρα λόγω του σαδιστικού μου ενδιαφέροντος


:))))
Ο Αρτζέντο είναι ένας πολύ ιδιαίτερος σκηνοθέτης και έτσι και ξεπεράσεις κάποια προσκόμματα νομίζω πως θα ευχαριστηθείς την ταινία!
Σαν ιδέα νομίζω είναι αρκετά ευρηματική οπότε περιμένω τελική εκτίμηση για να την συζητήσουμε!!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 09 Ιαν 2019, 22:03

Λοιπόνννν!

Η ταινία όπως είχα αναφέρει και για την μία ώρα που είχα δει χθες ήταν απ' αυτές που αν είσαι σαδίστρια (βλ. εμένα :)) ), θα συνεχίσεις να την βλέπεις με αμείωτο ενδιαφέρον, αν είσαι αρκετά ευαίσθητος στις σκηνές με βία (βλ. η παρέα μου :χαχα: ) θα κλείσεις κατευθείαν την ταινία.

Αυτό για την κάμερα που ανέφερα και παραπάνω μου άρεσε, ας μην επαναλάβω την περιγραφή. :μαναι:
Αρχικά, να πω ότι ενώ κάποιους τους πείραξε από τις κριτικές που διάβασα στο imdb, εμένα τα μέταλ κομμάτια μου άρεσαν πολύ που τα έχωσαν στο ενδιάμεσο. :γιούπι: Αυτό που μου τη χάλασε ήταν η σύνθεση που επιλέχθηκε για τους τίτλους τέλους. Είναι σαν να έκαναν τόση προσπάθεια για να βάλουν κάτι που δεν θα έμενε στον θεατή στο τέλος.

Αυτό που με προβλημάτισε, επίσης, ήταν η επιτηδευμένη (;;- ποιος ξέρει..) προφορά και ήταν έντονη κυρίως στην αρχή. Εκτός αν ήταν έτσι όντως η προφορά των ηθοποιών, τότε πάω πάσο! (παίζει να άκουσα μεταγλωττισμένη την ταινία; θα τρελαθώ αν έχει γίνει :πανικός: )
Αυτό που σκεφτόμουν είναι ότι θα ήταν λιγάκι καλύτερο η ηλιακή διαφορά να φαινόταν μεγαλύτερη μεταξύ του δολοφόνου και της πρωταγωνίστριας. Μιας και σε ένα πλάνο την βλέπουμε να είναι 8-10 χρονών. Βγαίνουν τα κουκιά, απλά είναι τσίμα τσίμα, αν κάποιος τον κάνει 30-35 όπως σκέφτηκα εγώ όταν τον είδα και με τις αντοχές που είχε στο τρέξιμο. :ρ


Ααα και ωραίοι φόνοι. :χαχα:

Σε γενικές γραμμές μία καλή προσπάθεια με τα μικροπροβλήματα τα παραπάνω κυρίως για εμένα. Αν και δεν είναι το είδος που βλέπω συχνά, νομίζω του αξίζει ένα 6 ή 7, δεν έχω αποφασίσει ακόμα. (πρέπει να "μην έχω λόγια", για να βάλω 10, πράγμα σπάνιο :χαχα: )
Χάρηκα όμως που είδα κάτι που δεν θα έβλεπα και που έμαθα έναν ιταλό σκηνοθέτη του είδους ταινιών που δεν έχω ψάξει κιόλας αρκετά! Σίγουρα θα δω και κάτι άλλο δικό του κάποια στιγμή. Έχω προσθέσει το profondo rosso (deep red), γιατί μου φάνηκε ενδιαφέρον. :)

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 10 Ιαν 2019, 11:31

Σάωρη έγραψε:Αρχικά, να πω ότι ενώ κάποιους τους πείραξε από τις κριτικές που διάβασα στο imdb, εμένα τα μέταλ κομμάτια μου άρεσαν πολύ που τα έχωσαν στο ενδιάμεσο. :γιούπι: Αυτό που μου τη χάλασε ήταν η σύνθεση που επιλέχθηκε για τους τίτλους τέλους. Είναι σαν να έκαναν τόση προσπάθεια για να βάλουν κάτι που δεν θα έμενε στον θεατή στο τέλος.


Στην συγκεκριμένη ταινία την μουσική την υπογράφουν ο Μπράιαν Ίνο και μέλη του prog rock γκρουπ Goblin. Αρκετά "προοδευτικοί" μουσικοί δλδ...
Κι εμένα μου άρεσε πολύ η μουσική επένδυση αλλά δεν θυμάμαι καλά τι έπαιζε στο τέλος... :(

Συμφωνούμε ότι οι φόνοι ήταν ωραίοι! Σχεδόν έργα τέχνης, κάτι που ο Αρτζέντο το ξέρει καλά!

Λοιπόν, αυτό με την μεταγλώττιση των ταινιών του Αρτζέντο είναι ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα... Σχεδόν σε όλες του οι ταινίες κυκλοφορούν με απαράδεκτη αγγλική μεταγλώττιση κάτι το οποίο προσωπικά με χαλάει απίστευτα...
Αν δεν κάνω λάθος μερικές ταινίες του κυκλοφορούν και στα Ιταλικά αλλά και μεταγλωττισμένες...

Γέλασα με αυτό που έγραψες στην απόκρυψη!! :))))
Δεν το είχα σκεφτεί!!!

Νομίζω ένα 7αρακι είναι καλά για αρχή και μετά την πρώτη σου επαφή με το τζιάλο και τον Αρτζέντο. Χαίρομαι που σου άρεσε η ταινία και σε "μύησα" σε ένα νέο κινηματογραφικό είδος!
Προσωπικά θα σου προτείνω τις αγαπημένες μου δημιουργίες του:

Suspiria
Tenebre
Profondo rosso

Και αφού δίνεις και βάση στα σάουντρακ ειδικά το μουσικό θέμα του Profondo rosso θα σου κολλήσει για αρκετό καιρό!! ;)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 11 Ιαν 2019, 16:07

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Κι εμένα μου άρεσε πολύ η μουσική επένδυση αλλά δεν θυμάμαι καλά τι έπαιζε στο τέλος... :(

Αν μπορέσεις να το δεις, για να μου πεις, αν μόνο εμένα μου φάνηκε κάπως αδύναμο. :γρμβ:
Γενικά όμως όντως τα προσέχω αρκετά τα soundtracks, ειδικά αν η ταινία έχει πρωτότυπη μουσική και δεν δανείζεται γνωστά κομμάτια καλλιτεχνών.

Συμφωνούμε ότι οι φόνοι ήταν ωραίοι! Σχεδόν έργα τέχνης, κάτι που ο Αρτζέντο το ξέρει καλά!

Ήξερε να χώνει το εγχειρίδιο πολύ αριστοτεχνικά όντως! :)
Εκεί που το πέρασε από το λαιμό και φάνηκε, όταν άνοιξε το στόμα το θύμα, απλά σοκαρίστηκα ευχάριστα! :χαχα:


Αν δεν κάνω λάθος μερικές ταινίες του κυκλοφορούν και στα Ιταλικά αλλά και μεταγλωττισμένες...

Είδα μεταγλωττισμένο δλδ! :πανικός:
Ωραίο ξεκίνημα έκανα! :λυγμ: :χαχα:

Γέλασα με αυτό που έγραψες στην απόκρυψη!! :))))
Δεν το είχα σκεφτεί!!!

Δεν έχω και άδικο. Κάποια στιγμή την είχα πατήσει σε βιβλίο ήταν, σε ταινία δεν θυμάμαι, και από τότε τσεκάρω αν μπορεί να είναι ρεαλιστικό με την ηλικία που δίνει αυτός που γράφει κάθε φορά. :ρ


Προσωπικά θα σου προτείνω τις αγαπημένες μου δημιουργίες του:

Suspiria
Tenebre
Profondo rosso

Ααα άκουσα μέρος από το Album με τη μουσική της ταινίας Suspiria, οπότε αν είναι καλή και η ταινία θα τη δω αυτές τις μέρες ή μετά την εξεταστική!
Και την Profondo rosso. Βλέποντας λοιπόν! :))))

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 12 Ιαν 2019, 15:34

Το Tenebre το καημένο γιατί το άφησες στην απέξω;;; :ααργκ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 16 Ιαν 2019, 15:43

Θεατη, η προθεσμια περναει.. :καφεδάκι:
Ειδες καμια απο τις ταινιες που προτεινα;
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 17 Ιαν 2019, 00:20

Θα δω το awakenings πιθανότατα το Σάββατο...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 18 Ιαν 2019, 18:34

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Το Tenebre το καημένο γιατί το άφησες στην απέξω;;; :ααργκ:

Γιατί δεν το έχω κοιτάξει ακόμα. Αν μου φανεί ενδιαφέρον το τρέιλερ ή η μουσική επένδυση θα προστεθεί σίγουρα! :)))

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 20 Ιαν 2019, 21:26

Είδα το "Awakenings" το οποίο βασίζεται σε αληθινή ιστορία σχετικά με τις προσπαθειες ενος γιατρού να θεραπεύσει ασθενείς οι οποίοι είχαν προσβληθεί απο εγκεφαλίτιδα...

Αρκετά ενδιαφέρουσα σαν ιστορία και με δυο δυνατά ονόματα να πρωταγωνιστούν (Ντε Νίρο, Γουίλιαμς) παρακολουθείται με σχετικό ενδιαφέρον...βέβαια σε αρκετά σημεία δείχνει τα χρόνια της και φαίνεται κάπως υπερβολική αλλά σαν σύνολο νομιζω πως καταφέρνει να ξεπεράσει την βάση...Ενα 6/10...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 13 (Δεκέμβριος 2018)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 20 Ιαν 2019, 21:30

Θεατής έγραψε: σαν σύνολο νομιζω πως καταφέρνει να ξεπεράσει την βάση...Ενα 6/10...


Θεατή χωρίς να θυμάμαι πολλά πράγματα από την συγκεκριμένη ταινία, συντονίζομαι μαζί σου. Βλέπω στην λίστα μου ένα 6αρακι είχα δώσει!
Δλδ αν στους πρωταγωνιστικούς ρόλους δεν υπήρχαν ο Ντε Νίρο και ο Γουίλιαμς παίζει να έβαζα και κάτω από την βάση... :))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες