Μικρός γύρος "δες μια αγαπημένη μου ταινία"

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Μικρός γύρος "δες μια αγαπημένη μου ταινία"

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 08 Φεβ 2018, 02:01

Χήθκλιφ, στο “Άνοιξη, καλοκαίρι...” θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι αυτό που με ικανοποίησε ήταν το πρώτο μέρος, ενώ το δεύτερο το βρήκα υποδεέστερο. Όμως αυτά σε μια άλλη εποχή, που ήμουν πιο επιεικής, χωρίς εμπειρία και σήμερα έχει χάσει όποια λάμψη είχε. Και δε νομίζω θέλω να το επισκεφτώ ξανά.

Θα το ανοίξω το θέμα με τις βωβές να πάρεις ιδέες, αλλά και να βοηθήσει στη προσπάθειά που κάνεις να δημιουργήσεις μια watchlist, μεγαλύτερη από τον συνολικό αριθμό ταινιών που έχω βαθμολογημένες :χαχα:

Θα έλεγα ότι όσα θυμάμαι από το “Posle smerti” (ελάχιστα δηλαδή), τόσα θυμάμαι και από το “Genuine” - το σκλαβοπάζαρο αν δεν το είχες αναφέρει και παλιότερα, μάλλον θα το είχα ξεχάσει τελείως. Η διαφορά είναι ότι οι αναμνήσεις από το δεύτερο δεν μου ξυπνούν συναισθήματα, ενώ εκείνα τα μάτια, ή η οπτασία στο λιβάδι, με έχουν στοιχειώσει :γιούπι:

υ.γ. Παγανίστρια θεά μου. Αυτό ελπίζω να σου απαντάει το ερώτημα. Το άλλο ερώτημα για το Mayhem, θα κάνω πως δεν το είδα :ρ

Νικόλα, δεν αρχίσαμε και με απογοητεύεις. Μα το “They live”; Είπαμε ότι αποφεύγω πια το αμερικάνικο σινεμά, δεν είπαμε ότι δεν έχω δει τίποτα. Αλλά δε μπορείς να πεις ότι δεν σε προειδοποίησα :ρ

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Μικρός γύρος "δες μια αγαπημένη μου ταινία"

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 08 Φεβ 2018, 10:42

Μυρμηγκοφάγε είναι αδύνατο να αγχωθώ περισσοτερο απο όσο ειμαι ήδη αγχωμένη βλέποντας τον αριθμό ταινιών που έχει συσσωρευτεί εκεί με τα χρόνια.. κι αν ούτε καν εσύ που τα εχεις δει σχεδόν όλα δεν έχεις συμπληρώσει τόσες καταχωρήσεις στις ιδωμένες, αντιλαμβάνομαι πως δεν εχω ελπίδες σε αυτή τη ζωή να τις δω όλες (και δυστυχώς δεν πιστεύω σε επόμενες ζωές ώστε να ψευτοπαρηγορηθώ). Συνεπώς πρότεινε μου δίχως τύψεις, αφού, όπως λέει και η παροιμία τι να καταλάβει ο μουσκεμένος απο λίγες επιπλέον ψιχάλες.. (ή κάπως έτσι τέλος πάντων)

Όσο για τις απαντήσεις σου.. ποιός ξεγλιστρά σαν χέλι τώρα..; Κι εγώ που είδα εχθές την Rapt για να μην λες.. παρόλο που ειχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να μην μου επιτρέψω να δω ταινία μεχρι να ολοκληρώσω κάτι πιεστικό με το οποίο ασχολούμαι.. :ρ
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Μικρός γύρος "δες μια αγαπημένη μου ταινία"

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 09 Φεβ 2018, 01:50

Ευτυχώς που δεν πιστεύεις, γιατί θα σε ρώταγα για αυτές των προηγούμενων ζωών σου. Πάντως μου προκαλείς μεγάλη απορία για το πως κατάφερες να φτάσεις αυτόν τον αριθμό. Προσωπικά λειτουργώ κυρίως βάση σκηνοθετών και δεν συνηθίζω να προσθέτω ταινίες από όσους έχω δει κάποια, εκτός αν δεν βρίσκω αυτήν, ή τους υπότιτλους. Όσο για προτάσεις, θα περιμένω πρώτα να δω πως σου φάνηκαν οι προαναφερθέντες και ανάλογα πόσο ικανοποιημένος μείνω, θα κάνω τις επιλογές μου :))))

Μπορεί να φαίνεται ότι ξεγλιστράω σα χέλι, όμως ότι κάνω είναι επειδή σε σέβομαι και σε σκέφτομαι. Θα ήμουν απαράδεκτος αν σου έλεγα οτιδήποτε για το “Marketa Lazarova”, μετριάζοντας κατ’ αυτόν τον τρόπο την εμπειρία σου. Όπως θα ήμουν εξίσου απαράδεκτος αν σου έλεγα τι δε μου άρεσε στο “Mayhem”, υπονοώντας ότι μετά από τόσα χρόνια που με ξέρεις, δεν είσαι σε θέση να το αντιληφθείς. Να στο έλεγα δηλαδή και μετά να μην ήξερα που να κρυφτώ. Αυτό θα ήθελες από τον αγαπημένο σου Μυρμηγκοφάγο; :λυγμ:

Παρεμπιπτόντως, είμαι υπέρ του να ασχοληθείς επισταμένως με ότι σε απασχολεί και να μην μας έχεις στα πόδια σου για λίγο καιρό. Θα δώσεις και τη δυνατότητα σε κάποιους - όπως μου είπαν - που ενώ επιθυμούν να αναρτήσουν τις ταινίες που είδαν στο “χάρη σε σένα/εξαιτίας σου”, η παρουσία σου τους αγχώνει και το αναβάλλουν :φιρουλί:

Νικόλα, είδα το ανιμέισον και ενώ στην αρχή πήγαινε όπως το περίμενα, η όλη ιστορία που ξεκίνησε με τον γύρο δεν με ικανοποίησε. Είχε τις στιγμές του, που ήταν και αρκετές, όπως το σκασμένο λάστιχο και τα βατράχια, αλλά χωρίς ένα ενιαίο σύνολο να μου το δέσει, πάλευε μια χαμένη μάχη. Και ήταν κρίμα για την τελευταία σκηνή, που πολύ εύκολα υπό άλλες συνθήκες θα μπορούσε να με πιάσει.

Περιμένω την επόμενη. Αλλά αν δυσκολεύεσαι, μπορούμε να αντιστρέψουμε τους ρόλους :ρ

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Μικρός γύρος "δες μια αγαπημένη μου ταινία"

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 22 Φεβ 2018, 22:58

Μυρρμηγκοφάγε, συγνώμη για την καθυστέρηση, ήταν δύσκολος αυτός ο καιρός για μένα και δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ να δω ταινία.

Τώρα που επανήλθα, είδα την "J'accuse", την οποία την απόλαυσα. Μου άρεσε πολύ η εκφραστικότητα των πρωταγωνιστών, μπορούσες να ξεχωρίσεις χαρακτήρες και συναισθήματα χωρίς λόγια. Η σκηνοθεσία επίσης πολύ καλή, όπως και ο τρόπος που εστίαζε σε λεπτομέρειες. Με συγκίνησαν διάφορες στιγμές, όπως πχ ένα πλάνο, από την σκηνή του αποχωρισμού των ανθρώπων στην έναρξη του πολέμου: ένα τραπέζι, δυο ποτήρια στις άκρες, δυο χέρια τα πιάνουν και όταν ξανακατεβαίνουν το ένα είναι μόνο άδειο, το χέρι που το κατέβασε πάλι γεμάτο και έπιασε τρεμάμενα ένα μαντήλι..

Μου άρεσε πολύ και η υπόθεση, μια τραγική ερωτική ιστορία στην διάρκεια ενός πολέμου, αν και με λύπησε το τέλος. Και η μουσική πολύ ταιριαστή με τις σκηνές, λογικά θα πρέπει να γράφτηκε για την ταινία.

Σε ευχαριστώ και πάλι για την πρόταση! :μπράβο:
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Μικρός γύρος "δες μια αγαπημένη μου ταινία"

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 26 Φεβ 2018, 23:13

Πολύ χαίρομαι που σου άρεσε Τρίνιτυ, αν και δεν θα σου κρύψω ότι όσο και αν την λατρεύω, την επέλεξα κυρίως για να σε σπρώξω στην Τσεχοσλοβάκικη. Αλλά αφού σου αρέσουν της συγκεκριμένης εποχής, θα φροντίσω από εδώ και πέρα να σου προτείνω κυρίως από αυτήν :))))


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες