Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 27 Μάρ 2017, 19:11

Πιούζυ, από εμένα έχεις το ελεύθερο, αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολα θα καταφέρεις να μετακινήσεις τον Φάρο από την θέση του :χμ:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 27 Μάρ 2017, 20:28

Κι αν ξαναπέσει π.χ. πάνω σου και σε άλλα τρία σοβιέτ; Θα τα στοιβάξει;

Το σκέφτηκα αρκετά, με την ευκαιρία της περίπτωσης της Πιούζυς, και νομίζω πως ο συγκεκριμένος κανόνας είναι κλειδί γι' αυτό το παιχνίδι. Γιατί μετά θα αρχίσουμε όλοι να προσπερνάμε. Κι είναι κρίμα για το ταίρι που μπορεί να ήθελε κι αυτό να προσπεράσει αλλά κάθισε και ήπιε το ποτήρι.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 27 Μάρ 2017, 23:41

Φάρε, κατανοώ απόλυτα τη θέση σου και υποψιάζομαι ότι ο λόγος που το βλέπω κάπως διαφορετικά είναι ότι σε καμία περίπτωση δε το θεωρώ κρίμα που βλέπω μια ταινία. Αλλά είμαι κάποιος που είναι πολύ συνηθισμένος στο να βλέπει ταινίες που δεν του αρέσουν και δεν χρειάζεται καμία βοήθεια-πρόταση για να το καταφέρει.

Τουλάχιστον, ελπίζω να μου επιτρέψεις να της αλλάξω την τριάδα εφόσον το ζητήσει - όπως έκανα και με τον Νικόλα - μιας και η συγκεκριμένη της είναι ξεκάθαρα εξαιρετικά αταίριαστη.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Μάρ 2017, 00:06

Αυτό θα ήταν μια λύση. Θα ρωτήσω την Πιούζυ.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 28 Μάρ 2017, 15:17

Γεωργία έγραψε:Κρίστοφερ , και εγώ δεν έτυχε να έχω δει κάποια από τις τρεις προτεινόμενες ταινίες σου.
Θα ξεκινήσω με την τρίτη, το "Being there" που είναι πιο κοντά σε αυτά που βλέπω.
Φυσικά και τις άλλες δύο αναμένω να τις δω με μεγάλον ενδιαφέρον, μιας και δεν έχω δει πολλές ταινίες στο στυλ τους.

Υ.Γ. Σε έχω πιο πολύ να βλέπεις την τρίτη από τις ταινίες που πρότεινα, μπορεί και την δεύτερη. Η πρώτη είναι λιγο πιο ανάλαφρη.
Ελπίζω να σου αρέσει όποια δεις. :)


Αγαπητή Μαντόνα ( :)))) ), θα διαλέξω μια στην τύχη και ελπίζω να μου αρέσει! :ρ

Πέρα από την πλάκα, με ιντριγκάρει το "The Quiet"!! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 01 Απρ 2017, 14:46

Στιλλ Ιλλ έγραψε:Μεταλλαγμένη, η τρίτη ταινία μου θυμίζει το φετινό moonlight ή είναι η ιδέα μου ??


Δεν έχω δει το Moonlight αλλά από την περίληψη βλέπω ότι έχουν κοινά στοιχεία. Βέβαια, αυτό ειναι δράμα ενώ η βραζιλιάνικη οχι. Πιστεύω οτι θα σου αρέσει πολύ! Το Hysteria σου προτείνω να το δεις με παρέα και κατά προτίμηση κοριτσοπαρέα. Μιλάω εκ πείρας ;)

Από τις δικές σου, είχα δει παλια το Closer αν και όχι ολόκληρο νομίζω γιατί δεν μου άρεσε :ωιμέ: Φταίει που δεν μου αρέσουν οι ταινίες με συζυγικά και ερωτικά μπερδέματα. Δεν χρειάζεται να προτείνεις άλλη ταινία.

Η πλάκα είναι ότι δεν μου αρέσουν ούτε τα μιούζικαλ και το La La Land δεν είχα σκοπό να το δω ποτέ. Να φανταστείς για τον ίδιο λόγο δεν μου άρεσε καθόλου ούτε ο Φονικός Κουρέας με τον Τζονι Ντεπ παρόλο που ό,τι άλλο έχει κάνει ο Τιμ Μπάρτον με τον συγκεκριμένο ηθοποιό το είδα με ευχαρίστηση. Επειδή όμως το νόημα του παιχνιδιού αυτού είναι να δεις κατι που δεν θα το έβλεπες κανονικά, θα δώσω μια ευκαιρία στο La La Land.

Πιστεύω οτι θα δω και το Sunset Boulevard, που είναι πιο κοντά στις προτιμήσεις μου έτσι κι αλλιώς :)
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 01 Απρ 2017, 16:10

Χήθκλιφ έγραψε:Εγώ δυστυχώς οφείλω ακόμη να δω (και να γράψω για) μια ταινία της Μεταλλαγμένης από προηγούμενο γύρο, όμως αυτόν τον καιρό είμαι κάπως δύστροπη με τις ταινίες... ευελπιστώ στον επόμενο να μπορώ να σας ακολουθήσω.


Χηθκλιφ, μην τρελαινεσαι εξάλλου κι εγώ ειχα μπλέξει με διαφορα τοτε και αμέλησα επίσης να δω κάποια από τις ταινίες σου. Θα δω οπωσδηποτε πάντως την Δαιμονισμένη γιατί με ψήνει πολύ.

Αφού είσαι δύστροπη αυτόν καιρό, μην πιεστείς γιατί απέχουν πολύ από τα γούστα σου οι δικές μου και θα βασανιστείς άδικα :))))
Από μενα δεν υπάρχει θέμα πάντως να πάρεις μέρος στον επόμενο γύρο χωρίς να έχεις δει κάποια!
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 01 Απρ 2017, 18:46

Θα σε ακούσω και θα το δώ με παρέα αν και αγοροπαρέα για να εξασφαλίσω και την καφρίλα. :)))
Tα κορίτσια του ημερολογίου δεν με πολυενδιαφέρουν σαν υπόθεση οπότε θα τα αφήσω.

Ουτε εγώ ήμουν των μιούζικαλ αλλα αναθεώρησα με το la la land, θα σου φτιάξει απίστευτα το κέφι. Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι είναι χαζοχαρούμενο (δεν τα μπορώ άλλωστε τα χαζοχαρούμενα). Και θεωρώ οτι είναι μετρημένος ο τρόπος που χρησιμοποιείται μέσα στη ταινία, δεν γίνεται κατάχρηση. Την λάτρεψα απλά

Το Sunset Boulevard το οποίο αποτέλεσε και επιρροή του Λυντς στην δημιουργία του Mulholland Dr. αν και εδώ έχουμε άλλη προσέγγιση απο τον σκηνοθέτη.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Τσίου
Μύστης
Αναρτήσεις: 108
Εγγραφή: 19 Οκτ 2016, 14:58

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017)

Ανάρτησηαπό Τσίου » 04 Απρ 2017, 00:50

Ίζι, μου επιτρέπεις να γκρινιάξω; (όχι, λέει σκάσε :χαχα: )
Δεν σκάω και συνεχίζω. Δεν με ενδιέφερε καθόλου η σχέση του Fergus με την Dil. Περίμενα να δω πως θα εξελιχθεί η σχέση μεταξύ του Jody και του Fergus. Δυστυχώς ο δεσμός τους ήταν πολύ αδύναμος, ήθελε παραπάνω χρόνο για να δέσει και για να δικαιολογήσει τις πράξεις του Fergus. Με άλλα λόγια δεν με έπεισε, όπως δεν με έπεισε ο Fergus για μέλος του IRA, ήταν χαλβάς και προβλέψιμος. Την ταινία δυστυχώς την παράτησα μετά από δύο προσπάθειες, με έπιασε νευρικό γέλιο όταν είδα την Dil να κουνάει χέρια σαν την Μαρινέλλα, σημάδι που δεν έπρεπε να αγνοήσω. Θα συνεχίσω με το "Kids" (αν το βρω στο βίντεοκλαμπ!).
Βαγγέλης Γκανιάν... Αρμένης θα είναι.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 04 Απρ 2017, 15:42

Καλά έκανες και την παράτησες αφού δεν σου άρεσε Τσίου! :) Λυπάμαι μόνο που δεν ήταν επιτυχημένη η επιλογή μου. Εννοείται ότι έχεις βγάλει την υποχρέωση γι' αυτόν τον γύρο. :ναι:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες