Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 04 Απρ 2017, 16:25

Εγώ ξεκίνησα το Marathon Man γιατί ήταν το μοναδικό που μου ταίριαζε από όσα πρότεινε ο Φάρος, το έφτασα μέχρι τη μισή ώρα
όταν μπαίνει ένας κινέζος δολοφόνος στο ξενοδοχείο του πρωταγωνιστή, και κάπου εκεί μετά τη μάχη που του σκίζει το χέρι
κουράστηκα και το έκλεισα. Μετράει ή να πιεστώ να το τελειώσω; :όχισουλέω:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Απρ 2017, 00:14

Νομίζω πως είμαστε πολύ αταίριαστο ζευγάρι, Ζόφε! :)))

Νομίζω πως μισή ώρα πλήξης είναι αρκετή για να ξέρεις αν μπορείς να δεις μια ταινία. Μπορείς να δοκιμάσεις κάποια άλλη αλλά και όχι, πάλι οκ.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 05 Απρ 2017, 10:15

Το είπα να προτείνεις κάτι πρόσφατο. Από τη δεκαετία του 80 και μετά τα βλέπω ευκολότερα.
Φταίει και η εποχή τώρα, δεν είναι για σοβαρές ταινίες και δράματα.

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 12 Απρ 2017, 12:14

Επειδή θα φύγω για πάσχα, σε περίπτωση που ξεκινήσει νέος γύρος, θα συμμετέχω με αυτά:

Otakus in Love (2004)
Train Man (2005)
Boys on the Run (2010)

Απλά μεταφέρετε το ποστ μου στο νέο τόπικ όταν ανοίξει. :)

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 13 Απρ 2017, 20:46

Στιλλ Ιλλ έγραψε:Θα σε ακούσω και θα το δώ με παρέα αν και αγοροπαρέα για να εξασφαλίσω και την καφρίλα. :)))


Εχεις απόλυτο δίκιο! Στην δική μου παρέα, αυτόν τον ρόλο τον έπαιξα μάλλον εγώ :))))

Λοιπόν, είδα το Λα Λα Λαντ και θα γράψω εντυπώσεις στο νήμα της παρουσίασης σου!
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 22 Απρ 2017, 15:37

Αγαπητή Μεταλλαγμένη δεν μπορώ να συγκεντρωθώ σε ταινία οπότε δεν το έχω δεί ακόμα. Ααα τι καλά, θα περιμένω εντυπώσεις. Ελπίζω να σου άρεσε :γιούπι:
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — Κανόνες

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 05 Μάι 2017, 19:17

Λοιπόν είδα το μισό Hysteria και το βρήκα συμπαθητικό αλλα ήταν πολύ αργό με αποτέλεσμα να το βαρεθώ. Είχε την φάση του πάντως αλλα γενικώς τις βιογραφίες τις βαριέμαι εκτός κι αν αφορούν κάποιον για τον οποίο ενδιαφέρομαι να μάθω κατι παραπάνω. Ένα 5 με 6 θα της έβαζα μάλλον.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 09 Μάι 2017, 15:51

Τσίου μου συγγνώμη για την καθυστέρηση! Σήμερα ή αύριο θα ολοκληρώσω την ταινία (Τι Απέγινε η Μπέιμπι Τζέιν) και θα γράψω γνώμη :ναι:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 10 Μάι 2017, 22:07

Είδα την ταινία και τη βρήκα καταπληκτική! Σε βάζει σε σκέψεις σχετικά με τα παιδιά-διασημότητες. Πώς να διαχειριστεί ένα μικρό παιδί μια τέτοια κατάσταση, όπου βρίσκεται διαρκώς στο επίκεντρο της προσοχής και (με το δίκιο του) πιστεύει ότι είναι κάτι ξεχωριστό, κάτι ιδιαίτερο; Σε τέτοιες περιπτώσεις, οι γονείς πρέπει δεν δείξουν πολύ μεγάλη προσοχή στην ανατροφή, αλλιώς το παιδί κινδυνεύει να δυστυχήσει πολύ στη μετέπειτα ζωή του. Οι αδελφές δεν έφταιξαν, κατά τη γνώμη μου. Ούτε κακές ήταν ούτε τρελές (τουλάχιστον όχι εξαρχής). Ακόμα και στις χειρότερες στιγμές τους νομίζω ότι διακρίνονται ίχνη ενδιαφέροντος της μιας για την άλλη. Όλη αυτή η προσοχή που εισέπραξε η Τζέιν σε τόσο νεαρή ηλικία, δυστυχώς δηλητηρίασε τη σχέση τους.

Και οι δυο πρωταγωνίστριες ήταν υπέροχες στους ρόλους τους, όμως ξεχωρίζω την ερμηνεία της Μπέτι Ντέιβις. Εντάξει, είχε εκείνο το στομφώδες παίξιμο του παλιού σινεμά και θεάτρου, όμως έτσι έπαιζαν τότε. Αν και προτιμώ τη φυσικότητα και τον ρεαλισμό των σημερινών ερμηνειών, είχε κι αυτό το πομπώδες, παλιό σινεμά τη γοητεία του. Ο σκηνοθέτης, νομίζω, έχει επηρεαστεί έντονα απ' το έργο του Χίτσκοκ που μεσουρανούσε εκείνη την περίοδο.

Θα της έβαζα κάπου 8-9/10.

Τσίου, σ' ευχαριστώ για την πρόταση και συγγνώμη που καθυστέρησα τόσο πολύ!
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 10 Μάι 2017, 23:09

Δεν έχω δει πολλές ταινίες της Davis, αλλά αυτό το παίξιμο θα το χαρακτήριζα περισσότερο προσωπικό παρά ενδεικτικό των παλαιών ταινιών. Αυτό από κάποιον που βρίσκει τις παλαιές ταινίες απείρως πιο φυσικές (ειδικά αν είναι εκτός Αμερικής) και το παίξιμο της συγκεκριμένης ηθοποιού (μαζί με άλλα) αρκούντως ανυπόφορο για να του καταστρέψει την προαναφερθείσα ταινία :χαχα:


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες