Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 116

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτηση από Ιαβερης » 10 Φεβ 2019, 23:29

Στιλλ, είδα το Thelma και παραδόξως μου άρεσε πάρα πολύ! Λέω παραδόξως γιατι γενικά με τον ευρωπαϊκό κινηματογράφο, πόσο μάλλον με τον σκανδιναβικό, δεν τα πάω καλά, προτιμώ τις " αμερικανιές". Το σενάριο το βρήκα αρκετά ενδιαφερον, χτιζόταν πολύ ωραία η ιστορία μέχρι το τέλος που το ήθελα λιιγο πιο δυνατό, χρειαζόταν πιστεύω μια πιο έντονη αντιπαράθεση της Θελμας με τους γονείς της. Επίσης το μεταφυσικό στοιχείο προσέδωσε κάτι ιδιαίτερο στην ταινία, μου έφερε στο μυαλό κάπως τη Κάρι του Στίβεν Κινγκ. Οι ηθοποιοί καλοί επίσης στους ρόλους τους, στην αρχή μου φάνηκε ότι το παίξιμο όλων είναι κάπως κρύο όμως αργότερα σκέφτηκα ότι έτσι είναι η ιδιοσυγκρασία γενικά των βορείων . Εκεί που με κέρδισε απόλυτα η ταινία ήταν στη σκηνοθεσία: λιτάκαι περιεκτικά χωρίς πολλά στολίδια που να αποπροσανατολίσουν τον θεατή ο Τρίερ έφτιαξε μια έντονα κοινωνική ταινια με μεταφυσικά στοιχεία. Τα λίγα εφέ που χρησιμοποίησε ο σκηνοθέτης ,το φίδι που έμπαινε στο σώμα της Θελμας και η εγκλωβισμένη στο παράθυρο τριχα πχ, ήταν όλα to the point. Επίσης μου άρεσε ο έντονος σχεδόν χειροπιαστός αισθησιασμός που υπήρχε καθόλη τη διάρκεια της ταινίας χωρίς να γίνεται πρόστυχος και υπερβολικά φανερός, απλά τον ένιωθες.
Μου άρεσε η Θέλμα, Στιλλ και σε ευχαριστώ που μου την πρότεινες! :)
Έχεις δει κι άλλες ταινίες του Τρίερ;
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1204

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτηση από Νικόλας Δε Κιντ » 11 Φεβ 2019, 18:14

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:
10 Φεβ 2019, 14:34
Τελικα ειδα το 'Χειρογραφο Της Σαραγοσα' (The Saragossa Manuscript). Μου θυμισε λιγο το Χιλιες και Μια Νυχτες για καποιο λογο.. εν παση περιπτωσει, μου αρεσε αρκετα. :ναι:
Ταινία δεν την έχω δει - αλλά σκοπεύω να το κάνω σύντομα - αλλά το βιβλίο που διάβασα θυμάμαι πως είχε κουράσει πολύ. Οι εγκιβωτισμένες ιστορίες ήταν αμέτρητες με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συνδεθώ με κανέναν από τους βασικούς χαρακτήρες, οπότε μοιραία το τέλος με άφησε αδιάφορο!
Είμαι περίεργος όμως να δω πως μεταφέρθηκε στην μεγάλη οθόνη ένα τόσο χαοτικό βιβλίο... :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Ανάρτηση απάντησης

Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”