Ποια ταινία/σειρά θα δώ σήμερα;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3398

Re: Ποια ταινία θα δώ σήμερα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Απρ 2013, 23:00

αφού κάθομαι και κρατάω εικόνες, κάθε τόσο, καθώς παίζει η ταινία.. :σάλια:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 07 Απρ 2013, 23:12

Ναί ,θα σου μείνει ολη αυτή η αίσθηση του πλάνου μετά,σε επηρεάζει,χωρίς να κεντράρει τόσο πολύ στο θρίλερ.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Απρ 2013, 00:37

Ο Ταραντίνο δεν μου ταιριάζει. Είδα να αναφέρεστε στο From Dust till Dawn και είπα να του δώσω μια ευκαιρία. Αλλά... ο Ταραντίνο δεν μου ταιριάζει. Υπέμενα την βία πόση ώρα να δω τους βρυκόλακες και τώρα που τους είδα το κλείνω. Μιας όμως κι ήδη είδα μια ώρα, ίσως το αποτελειώσω αύριο.
:όχισουλέω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1354

Ανάρτησηαπό Ίζι » 09 Απρ 2013, 11:54

Φάρε, δεν σου άρεσε το Pulp Fiction ή το Kill Bill;
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Απρ 2013, 12:36

Το Pulp Fiction μάλλον είναι η καλύτερη ταινία του για μένα αν και.. πάλι πολλή βία..

Στο Κιλ Μπιλ ευτυχώς η βία είναι ηθελημένα γελοία (όπως ηθελημένα γελοία είναι η πρώτη σκηνή με τα βαμπίρ στο From Dusk...) έτσι που να μπορώ να την προσπεράσω όμως και πάλι... δεν με ψυχαγωγεί η τόση βία.

Στο Reservoir Dogs είδα μια σκηνή και ένιωσα τόση αποστροφή που απέφυγα να την δω ποτέ.

Απλά δεν μου ταιριάζει αυτός ο σκηνοθέτης.

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 09 Απρ 2013, 12:47

Φαροφύλακας έγραψε:Το Pulp Fiction μάλλον είναι η καλύτερη ταινία του για μένα αν και.. πάλι πολλή βία..

Στο Κιλ Μπιλ ευτυχώς η βία είναι ηθελημένα γελοία (όπως ηθελημένα γελοία είναι η πρώτη σκηνή με τα βαμπίρ στο From Dusk...) έτσι που να μπορώ να την προσπεράσω όμως και πάλι... δεν με ψυχαγωγεί η τόση βία.

Απλά δεν μου ταιριάζει αυτός ο σκηνοθέτης.

Συμφωνω και εγω δεν τον αντεχω τον Ταραντινο.Ειχα δει και τους αδοξους μπασταρδους στο σινεμα και εκλεγα τα λεφτακια μου και την ωρα που εχασα. :οργή: :οργή:
Αν και το kill bill μου αρεσε,πρεπει να ειναι η μονη του ταινια που μου αρεσει.

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 293

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 09 Απρ 2013, 17:20

Φαροφύλακας έγραψε:Ο Ταραντίνο δεν μου ταιριάζει. Είδα να αναφέρεστε στο From Dust till Dawn και είπα να του δώσω μια ευκαιρία. Αλλά... ο Ταραντίνο δεν μου ταιριάζει. Υπέμενα την βία πόση ώρα να δω τους βρυκόλακες και τώρα που τους είδα το κλείνω. Μιας όμως κι ήδη είδα μια ώρα, ίσως το αποτελειώσω αύριο.
:όχισουλέω:

Η συγκεκριμένη ταινία Φάρε είναι του Ρόμπερτ Ροντρίγκεζ και όχι του καλού του φίλου Ταραντίνο ο οποίος παίζει τον ψυχάκια αδελφό του Κλούνεϋ στην ταινία.

Ο Ροντρίγκεζ είναι ένας ιδιαίτερος σκηνοθέτης του οποίου οι ταινίες είναι πολύ βίαιες στα όρια της παρωδίας και του χαβαλέ. Πριν γυρίσει το From Dusk Till Dawn είχε κάνει το σκηνοθετικό του ντεμπούτο με την ταινία El Mariachi όπου γίνεται της κολάσεως, το Desparanto με τον Μπαντέρας το 1995 (άλλη κόλαση) καθώς και το πολύ καλό Five rooms την ίδια χρονιά. Ακολούθησαν μεταξύ άλλων το Once upon a Time in the Mexico, τα δύο Sin City , το απερίγραπτης αιμοσταγούς δράσης ταινία Planet Terror με την γκόμενα που αντί για πόδι είχε οπλοπολυβόλο, και το Machete με την Τζέσσικα Άλμπα το 2010 (ενώ αναμένεται και το Machete Kills).

Γενικά έχει μια τάση ο άνθρωπος να ξεφεύγει από τα όρια δημιουργώντας ταινίες πλημμυρισμένες ατο αίμα και στην υπερβολή, εν αντιθέση με τον Ταραντίνο που έχει μια κάπως διαφορετική και σ' ένα βαθμό ελαφρώς πιο ήπια κινηματογραφική ματιά (αν και ξέφυγε και αυτός με το Kill Bill ηθελημένα όπως πολύ σωστά διατυπώνεις).

Γεγονός είναι πάντως πως οι δύο αυτοί σκηνοθέτες έχουν το δικό τους κοινό που τους ακολουθεί πιστά. Μ' αυτό θέλω να πως πως ή σου αρέσουν και είσαι φαν των ταινιών τους ή τους προσπερνάς.

Βέβαια επειδή αυτοί οι δύο ξεκίνησαν περί των αρχών του '90 την σκηνοθετική τους σταδιοδρομία, σημαντικό παράγοντα διαδραματίζει και το γεγονός το να τους έχει παρακολουθήσει κανείς από την αρχή της καριέρας τους, στις εκάστοτε χρονικές στιγμές που προβλήθηκαν οι ταινίες τους, και στην κατάλληλη ηλικία. Είναι πολύ σημαντικό να έχεις "μεγαλώσει" μαζί με τους εν λόγω σκηνοθέτες, ταινία - ταινία, για να τους αγαπήσεις.

Απο κει και πέρα βέβαια, όπως και εσύ είπες ή σου ταιριάζουν ή όχι! :)

Υ.Γ. Και μία συμβουλή: Μιας και ξεκίνησες να το βλέπεις, αποτελείωσέ το! :ναι:
Τελευταία αλλαγή από Ονειρευτής στις 09 Απρ 2013, 17:42, στο σύνολο 3 αλλαγές.
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Απρ 2013, 17:32

Ονειρευτής έγραψε:Η συγκεκριμένη ταινία Φάρε είναι του Ρόμπερτ Ροντρίγκεζ και όχι του καλού του φίλου Ταραντίνο ο οποίος παίζει τον ψυχάκια αδελφό του Κλούνεϋ στην ταινία.

Ευχαριστώ για την διόρθωση. Τον είδα να παίζει, είδα και όλη την γνωστή βία και θεώρησα πως είναι ο σκηνοθέτης, δίχως να ελέγξω.

Για το Sin City έχω την καλύτερη άποψη, πάντως, καθώς και για την σειρά κόμιξ του Φρανκ Μίλερ, στην οποία βασίστηκε η ταινία.

:)

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 293

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 09 Απρ 2013, 17:41

Φαροφύλακας έγραψε:
Για το Sin City έχω την καλύτερη άποψη, πάντως, καθώς και για την σειρά κόμιξ του Φρανκ Μίλερ, στην οποία βασίστηκε η ταινία.

:)

Παρομοίως! :)
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 09 Απρ 2013, 17:44

Και εγω λατρευω sin city :γιούπι:

Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 15 επισκέπτες