Τα τραγούδια του τρόμου

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Τα τραγούδια του τρόμου

Ανάρτησηαπό Ίζι » 06 Απρ 2013, 14:27

(Δεν είμαι σίγουρη αν είμαι στη σωστή ενότητα, μια που μιλάω για τραγούδια, και όχι για μουσικά θέματα ταινιών. Αν είναι, μετακινείστε το.)

Μου αρέσουν πολύ τα soundtracks των θρίλερ και των ταινιών τρόμου. Στο είδος αυτό έχουν διακριθεί πολλοί και σημαντικοί συνθέτες. Δικοί μου αγαπημένοι είναι οι Μπέρναρντ Χέρμαν, που συνέθεσε εκπληκτικές μουσικές για τις ταινίες του Χίτσκοκ, και Πίνο Ντονάτζιο, με τα μοναδικά του μουσικά θέματα για τις ταινίες του Μπράιαν Ντε Πάλμα. Δεν είναι, όμως, τα μουσικά θέματα το θέμα μου, αλλά τα τραγούδια που ακούγονται στις ταινίες τρόμου. Πολλά απ' αυτά είναι μουσικά διαμαντάκια της ποπ και της ροκ, με μια ιδιαίτερη καλτ αισθητική λόγω της καταγωγής τους και της εποχής (τα περισσότερα απ' αυτά που ξεχωρίζω είναι απ' τη δεκαετία του '80). Η λίστα που παραθέτω έχει τραγούδια που γράφτηκαν/διασκευάστηκαν για τις ταινίες ή που στη συνείδησή μας έχουν συνδεθεί μ' αυτές.

Το αγαπημένο μου είναι το He's Back, The Man Behind The Mask του Alice Cooper. Η (κατά τη γνώμη μου) κομματάρα αυτή του 1986 μιλάει για τον Τζέισον, τον δολοφόνο του Παρασκευή και 13, και ακούγεται στους τίτλους τέλους της έκτης ταινίας της σειράς, με τίτλο Jason Lives ή H Σφαγή.



Στην ίδια ταινία ακούγεται το Teenage Frankenstein, επίσης του Alice Cooper.



Όπως ενέπνευσε τραγούδια ο Τζέισον, έτσι έχει εμπνεύσει και ο Φρέντι Κρούγκερ. Το Are Υou Ready for Freddy των Fat Boys ακούγεται στην 4η ταινία του Εφιάλτη στο Δρόμο με τις Λεύκες: Ο Άρχων του Ονείρου (A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master) του 1988.



Εξίσου αγαπημένο μου είναι το Putting Out Fire (Cat People) του θεϊκού David Bowie. Γράφτηκε για το την ταινία του 1982 Cat People, όπου πρωταγωνιστεί η Ναστάζια Κίνσκι.



Στους τίτλους τέλους της ταινίας Pet Sematary του 1989 ακούγεται το κομμάτι Pet Sematary των Ramones, τους στίχους του οποίου εμπνεύστηκαν απ' το ομώνυμο βιβλίο του Στήβεν Κινγκ.



Το καταπληκτικό Fright Night των J. Geils Band είναι από την ομώνυμη, κλασική ταινία του 1985.



Η φοβερή διασκευή του Hellraiser του Ozzy Ozbourn από τους Motorhead, ακούγεται στην ταινία του 1992 Hellraiser III: Hell on Earth.

I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Τα τραγούδια του τρόμου

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 06 Απρ 2013, 14:35



Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τα τραγούδια του τρόμου

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 20 Απρ 2013, 15:30

Υπέροχο τραγούδι το This Is Halloween από το Nightmare Before Christmas:




Και κορυφαία διασκευή έπειτα από τον Μέριλιν Μάνσον (για εμένα καλύτερη από το πρωτότυπο) :


"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Τα τραγούδια του τρόμου

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 20 Απρ 2013, 19:54

Να θυμίσω επίσης και την καταπληκτική ταινία του Tony Scott "The Hunger" (1983) η οποία βασίζεται στην ομώνυμη νουβέλα του Whitley Strieber, με τους David Bowie και Catherine Deneuve στους πρωταγωνιστικούς ρόλους.
Προβλήθηκε στην χώρα μας με τον τίτλο "Αίμα και Πάθος" και στην ταινία ακούγεται live η τραγουδάρα - ύμνος των Bauhaus "Bela Lugosi's Dead"


So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Άνθρωπος Χωρίς Όνομα
Μύστης
Αναρτήσεις: 100
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Re: Τα τραγούδια του τρόμου

Ανάρτησηαπό Άνθρωπος Χωρίς Όνομα » 21 Απρ 2013, 22:22

Γραμμενο καπου στα 1930, εμπνευσμενο απο τον Sweeny Todd: The Demon Barber on Fleet street, το ομωνυμο τραγουδι, για τις αναγκες της θεατρικης παραστασης και κατοπιν για τις υπολοιπες διασκευες ..




Banana song - Harry Belafonte
Tim Burton's "Beetlegeuse"


There's Two Kind of People, my friend, Those With Loaded Guns and Those Who Dig

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Τα τραγούδια του τρόμου

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 02 Νοέ 2018, 20:35

Αυτη η μουσικη χρησιμοποιηθηκε στην ταινια Il Gatto A Nove Code (1971), αλλα δεν ειναι ακριβως τρομου. Ειναι μυστηριου/θριλερ. Παντως, η μουσικη ειναι πολυ ανατριχιαστικη... :σαςευχαριστώ:


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 5 επισκέπτες