Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 11 Νοέ 2016, 14:41

:πάνω:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Νοέ 2016, 00:04

Τόνιασινε έγραψε:Αυτό με τη φωτιά πολύ σωστό.. και να προσθέσω πέρα από το πόσο εύκολα την ανάβουν μέσα στο πουθενά χωρίς να κουβαλάνε ούτε σπίρτο (με πέτρες, ξερόκλαδα κι ένα κούτσουρο.. ωραία θα ταν να παίρνουν τόσο εύκολα..) τα έτοιμα κομμένα κούτσουρα στο επιθυμητό μέγεθος όλα μια κοψιά.. και ξερά.. για να δίνουν τέτοια φλόγα.. που τα βρίσκουν, όταν έχουν χαθεί μέσα στο δάσος, τους παίρνει η νύχτα και κάποιος λέει: "πάω να μαζέψω μερικά ξύλα, βραδιάζει, να ανάψουμε φωτιά.." ??(το ότι δεν έχει μαζί του τσεκούρι ή πριόνι θεωρείστε το αυτονόητο.. εδώ δεν έχει ούτε σπίρτα!!)
Στο τελευταίο, μόνο, δεν έχεις δίκιο. Σε ένα δάσος, και δει μακριά από ανθρώπους (γιατί τα μαζεύουνε αλλά ακόμα κι έτσι κάτι θα βρεις..) υπάρχουν πάρα πολλά ξύλα, παντού, κατά κύριο λόγο σπασμένα κλαδιά, συχνά πολύ χοντρά και μεγάλα. Δηλ. υπάρχει πραγματικά άφθονο υλικό για να στήσεις μια πολύ καλή φωτιά. Και πάλι, εφόσον μιλάμε για δάσος. (Από εμπειρία στα λέω). Αυτό που κάνει δύσκολο το άναμα είναι εάν είναι υγρά. Μια φορά, στο βουνό, μου πήρε μισή ώρα με το ρολόι να ανάψω φωτιά, καθώς είχε βρέξει νωρίτερα και δεν είχα μαζί μου στεγνό προσάναμα.
:ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 12 Νοέ 2016, 00:43

Φαροφύλακα επειδή κι εγώ έχω εμπειρία δεν είπα όπως θα διάβασες που βρίσκουν ξύλα σπασμένα ή ξερόκλαδα.. είπα που βρίσκουν μια κοψιά τα κούτσουρα.. στο δάσος ή σ ένα οποιοδήποτε βουνό θα βρεις διάφορα και σπασμένα κούτσουρα και κλαδιά όπως είπες κι εσύ. Όχι 30άρια για τζακόσομπα κομμένα με πριονοκορδέλα!! (Όπως έχω δει σε κάποιες ταινίες - όχι σε όλες, αφού εδώ λέμε για λεπτομέρειες που μας ενοχλούν.)

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 12 Νοέ 2016, 00:57

(Ξαναδιάβασα την απάντησή σου. Μάλλον πήρες το τελευταίο ως ξεχωριστή παρατήρηση.. ήταν όλο μαζί.. που τα βρίσκουν μια κοψιά όλα τα κούτσουρα μέσα στο δάσος μέσα σε μια ώρα λίγο πριν νυχτώσει και πάει ένας και τα μαζεύει έτσι απλά. Δεν ήταν διαφορετικές παρατηρήσεις..) :))

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Νοέ 2016, 01:17

Μα καλά, έτυχες πράγματι να ξεχύνονται στο δάσος να μαζέψουν ξύλα και να γυρνάνε με ξύλα κομμένα στην κορδέλα;
:χαχα:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 12 Νοέ 2016, 01:27

Όχι. Δε θυμάμαι σε ποια ήταν αλλά θυμάμαι σε μια συγκεκριμένα που είδα (αφού είχαν ξεμείνει στο δάσος χωρίς οργάνωση) να έχουν αναμένη τη φωτιά με κούτσουρα τύπου αγοραστά και απο πίσω μια μικρή στίβα πάλι όλα μια κοψιά. Πι τύποι πρέπει να είχαν πάτει έτοιμο ένα κυβικό για το γύρισμα!! Γι αυτό μου είχε κάνεο τόση εντύπωση και το έγραψα.. κι αλλού έχω δει κάτι τέτοια τραβηγμένα αλλά αυτό ήταν κορυφή!! :χαχα: :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Νοέ 2016, 01:53

:χαχα:


Λοιπόν, άλλο. Πραγματικά δεν μπορώ όταν κάποιος πάει να κάνει κάτι πολύ απλό σε κάποιον ηλ. υπολογιστή (π.χ. να αντιγράψει ένα διαολεμένο αρχείο) κι αυτό συμβαίνει μέσω ενός πολύ παραστατικού λειτουργικού συστήματος το οποίο πασχίζει να μας δείξει επακριβώς, με κάποια εικόνα, τί συμβαίνει, άλλοτε για να ψιλοπιάσει το νόημα ο κάθε άσχετος κι άλλωστε ο κόσμος της εικόνας είναι ζωντανός και παραστατικός. Εδώ π.χ., στην σειρά Robles y Olmos, κάποιος αντιγράφει ένα αρχείο από έναν υπολογιστή σε ένα στικάκι. Αν κι ίσως αυτό είναι κάτι στα όρια του λογικού:

Image

κι άλλοτε για να φτιάξουν μια σκηνή αγωνίας από το τίποτα όπως στο Disclosure, όπου ο Μιχαήλ Ντάγκλας μπαίνει σε ένα τρισδιάστατο εικονικό περιβάλλον απλά για να αποκτήσει πρόσβαση σε κάποια αρχεία. Εκεί, μέσα στο λειτουργικό, "συναντά" την Ντέμη Μουρ, η οποία είναι επίσης συνδεμένη.

Image

Επίσης, η ευκολία με την οποία ο καθένας χρησιμοποιεί μια άγνωστη εφαρμογή, πόσο μάλλον ένα άγνωστο λειτουργικό σύστημα. Τώρα να πιάσω έναν άνθρωπο και να τον βάλω να καθίσει σε ένα απλό unix, δίχως gui, να δω τί διάολο θα κάνει. Ή να καθίσει να γράψει κείμενο στον vi.. δεν παίζει να καταφέρει να γράψει ούτε λέξη.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 28 Νοέ 2016, 00:16

Φάρε, πάρε εμένα. Θα είμαι το τρανό παράδειγμά σου, καθώς δεν κατάλαβα λέξη απ' όσα είπες. :ρ
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 28 Νοέ 2016, 12:15

Καλα το παραδειγμα που παραθετεις δεν ειναι καθολου εξωπραγματικο. Ισα ισα ετσι θυμαμαι ηταν το copy στα Windows 95 :)

Τα φουτουριστικα και τζαματα ιντερφεις που βλεπουμε στις ταινιες φτιαχνονται για εντυπωσιασμο, και οντως φαινονται φέικ. Απο την αλλη δεν εχω ιδεα πως μπορει να ειναι τα ιντερφεις ενος υπερσυγχρονου υπολογιστη σε καποια αναλογη εγκατασταση. Σιγουρα θα χρησιμοποιουν Unix, ακομα και με γραμμη εντολων, αλλα δεν θα ειναι μονο αυτο.

Εγω μαζι με αυτα παρατηρω οτι συνοδευονται και απο ηχητικα εφε. Πχ οταν γινεται αντιγραφη αρχειου ή επεξεργασια εικονας, ακουγεται ενα διακριτικο τσιριγμα "τσρτσρτσρτσρτσρτσρ" για να παραστησει τη ροη των δεδομενων :Ρ ηχητικα εφε υπαρχουν πχ. και οταν ανοιγουν ενα αρχειο, οταν μεγεθυνουν ενα παραθυρο, το οποιο θα ηταν πολυ εκνευριστικο σε πραγματικο περιβαλλον εργασιας.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 22 Δεκ 2016, 23:10

Στην αγαπητη μου ταινια Eraser του 1996, υπαρχουν καποιες σκηνες με υπολογιστες, δυο σημεια ειναι καπως "κραγμενα".

Κοντα στην αρχη της ταινιας, ο Σβαρτσενεγκερ ειναι στο mainframe της υπηρεσιας και υποτιθεται οτι κοπιαρει/μεταφερει τα στοιχεια καποιου απο τα κρατικα αρχεια. Κανοντας drag and drop απο τη μια οθονη στην αλλη, γινεται closeup και μας δειχνει οτι κανει την κινηση με ενα ψηφιακο στυλο!! Καποιος σκεφτηκε οτι το ποντικι θα ηταν poly ταπεινο, και οτι το ψηφιακο στυλο θα παρεπεμπε σε virtual reality / φουτουριστικο. Στην πραγματικοτητα ομως δεν υπαρχει κανενας λογος να χρησιμοποιειται στυλο αντί για ποντίκι σε μια τετοια υπηρεσια, αφου απευθυνεται σε γραφιστικες εργασιες και ειναι δυσχρηστο σε οτιδηποτε αλλο.

Αργοτερα, πανε στο πισι ενος διευθυντη μιας εταιρειας πληροφορικης και ψαχνουν τα αρχεια. Κατοπιν ανοιγουν τη φωτογραφια ενος υποπτου. Αντι να ανοιξει σαν ενα οποιοδηποτε jpg, εμφανιζεται στην αρχη με τεραστια πιξελ, κατοπιν, με το χαρακτηριστικο κρρρκρρρκρρρ η εικονα "καθαριζει" και σιγα σιγα εμφανιζεται το προσωπο.

Κατι παρομοιο μου τυχαινε πολλα χρονια πριν, οταν κατεβαζα με αργες ταχυτητες ενα μεγαλο jpg, αλλα οχι οταν ανοιγα μια εικονα στο υπολογιστη μου.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 13 επισκέπτες