Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 02 Ιαν 2019, 13:38

Καλη χρονια! :μπράβο:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 02 Ιαν 2019, 15:59

Ίζι, ο Khrustalyov μου ζήτησε να σου περάσω τις ευχές του :γιούπι:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Φεβ 2019, 13:26

Βλέπω τυχαία αποσπάσματα από το Seinfeld στο YouTube. Σε κάποιο επεισόδιο ρωτάνε στον Κρέιμερ: Κάνεις ντους; Απαντάει: Κάνω μπάνιο στην μπανιέρα (I take baths). Και θυμάμαι σε άλλο επεισόδιο, εκείνο με την χαμηλή πίεση στην ντουσιέρα, που μαθαίνουμε πως κάνει πάντα ντους και το ένα μπάνιο που κάνει εκείνη την μέρα από ανάγκη τον αηδιάζει.

Δικαιολογείται ούτως ή άλλως, ειδικά αν σκεφτεί κανείς πως τα επεισόδια γράφονταν από διαφορετικούς δημιουργούς. :μαναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Μάρ 2019, 01:14

Σε πάρα πολλές σειρές/ταινίες το γκρασόνι σερβίρει το ποτήρι ή το μπουκάλι και το πιάνει από ψηλά. Μια φορά να έχεις κάνει γκαρσόνι ξέρεις πως το ποτήρι και το μπουκάλι το πιάνεις από χαμηλά για να το σερβίρεις. Ο πελάτης δεν έχει όρεξη να ακουμπήσει τα χείλη του πάνω στα βρόμικα δακτυλικά σου αποτυπώματα, δίπλα στο χείλος.

Αυτό πάντα μου χτυπάει στο μάτι και με ενοχλεί. Κάποιος μπορεί να πει πως απλά το γκρασόνι σερβίρει λάθος, αλλά μάλλον πρόκειται για άσχετο ηθοποιό και μαζί σκηνοθέτη, παρά επαγγελματικό κουσούρι του χαρακτήρα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 19 Μάρ 2019, 20:14

Ομοίως, ίδιος άσχετος μπάρμαν- ηθοποιός έχει περασμένη στο σβέρκο μια πετσέτα με την οποία θα σκουπίζει τα ποτήρια ενώ σου μιλάει ανέμελα κι αφού τελειώσει το σκούπισμα των ποτηριών με την ίδια πετσέτα θα καθαρίσει και τον πάγκο. Τέλος η πετσέτα καταλήγει στην πρωταρχική της θέση δηλαδή στο ιδρωμενο σβέρκο του μπάρμαν. :πάνω:
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 22 Μάρ 2019, 09:10

Μου αρεσουν σε ποιοτικο επιπεδο οι ταινιες της Μαρβελ, και οταν παρακολουθω μια, στο τελος δεν παρατηρω στοιχεια που μου χτυπανε ασχημα, οπως προχειροφτιαγμενα κλισε.

Ομως ο Δρ. Στρειντζ ειχε καποιες σεναριακες ατελειες, δηλαδη κλισε που δεν δικαιολογουνται ρεαλιστικα. Και αυτο εχει να κανει με το οτι ο πρωταγωνιστης παντα υπερισχυει και βγαινει πανω και μπροστα απο τους αλλους.

Εχουμε λοιπον τον Δρ. Στρεινζ πουμαινει σε ενα μοναστηρι στα Ιμαλαια που ειναι μερος μιας αρχαιας μυστικιστικης αδελφοτητας. Εκει η αρχηγος ειναι η Αρχαια και μαζι της (συμπρωταγωνιστης) ειναι ενας εμπειρος μαθητης της ο Μορντο. Δεχονται λοιπννα δασκαλεψουν τον Στρειντζ αρχιζε να μελεταει μυστικισμο και μαγεια, η Αρχαια και ο Μορντο τον διδασκουν πολεμικες τεχνες και τεχνικες πειθαρχειας και δεν παραλειπουν να σημειωσουν οτι εχει ενα ιδιαιτερο χαρισμα, μνημη, οτι ειναι κατι σαν εκλεκτος.

Συντομα ο Στρειντζ "βγαινει μπροστα", γνωριζει και καταλαβαινει την Αρχαια καλυτερα απο τον Μορντο, οταν διαφωνει με τον Μορντο εχει δικιο ο Στρειντζ. Στις επιχειρισεις και τις μαχες ο Στρειντζ ειναι μπροσταρης και ο Μορντο sidekick, και εν τελει οταν πεθαινει η Αρχαια, το φαντασμα της εμφανιζεται και αποκαλυπτει τα σωψυχα της στον Στρειντζ και οχι στον Μορντο που ηταν μαθητης και συναγωνιστης της πολλα περισσοτερα χρονια.

Κατι αλλο που μου χτυησε ασχημα ειναι οτι ο κακος ο "Καικιλιος" παντα εμφανιζεται με 3-4 τσιρακια που συμμετεχουν στις μαχες, και αυτοι δε φαινονται, δε μιλανε ποτε, δεν μιλαει ποτε μαζι τους.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Απρ 2019, 18:30

Με την ΚΑΡΠΑ δεν επανέρχεσαι!

Βλέπω "Ταξιδιώτες μέσα στο Χρόνο" το 2ο επεισόδιο, βλέπω μια ανακρίβεια που απαντά πολύ συχνά σε σειρές ταινίες.

Ένας ηθοποιός παθαίνει ηλεκτροπληξία και πεθαίνει. Αμέσως του κάνουν ΚΑΡΠΑ (Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση) και σχεδόν αμέσως ξανανασαίνει κι η καρδιά του ξαναχτυπά.

Μόνο που όποιος έχει μάθει ΚΑΡΠΑ ξέρει πως τα πράγματα δεν γίνονται έτσι. Με το ΚΑΡΠΑ απλά φροντίζεις να οξυγονώνεται το σώμα (και κυρίως ο εγκέφαλος) μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο και να τον αναλάβει. Για να ξαναπάρει μπρος η καρδιά χρειάζεται απινιδωτής, δηλ. να διαπεράσει το σώμα ηλεκτρική τάση.

Είναι μια ανακρίβεια που αναπαράγεται διαχρονικά.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 16 Απρ 2019, 00:12

Οπως φαινεται το ατομο δεν ξερει απο ΚΑΡΠΑ , αρα δεν ερει οτι με αυτο δεν εανερχεσαι. Κανει ομως ΚΑΡΠΑ οπως εχει δει στην τηλεοραση, ενστικτωδως. ΚΑι ναι, τελικα τυχανει και με την ΚΑΡΠΑ συνερχεσαι ,αλλα κανεις δεν το ηξερε!!
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 25 Απρ 2019, 00:56

Πήγα την περασμένη βδομάδα και είδα την κατάρα της Γιορονα και βρήκα ακόμη κάτι που ενοχλεί πολύ στις ταινίες. Το γεγονός ότι σηκώνονται το βράδυ, στα άγρια χαράματα γιατί ακούν κάποιο θόρυβο και τριγυρνανε σε όλο το σπίτι χωρίς να ανάψουν ούτε ένα φως. Και δεν το λέω από άποψη φόβου, αλλά ρε φιλε πώς γίνεται να βλέπουν τόσο τέλεια τα πάντα λες κι έχουν γυαλιά νυχτερινής όρασης; Και το άλλο, πώς γίνεται μέσα στα μαύρα σκοτάδια να μη σκονταφτεις ΠΟΥΘΕΝΆ; Που με αναμμενα φώτα και πάλι αν είμαι από τον ύπνο, όλο και κάποιο έπιπλο θα πάρω βόλτα μαζί μου. :όχισουλέω:
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 27 Απρ 2019, 09:55

Ναι. Αυτό ίσως το έχω γράψει κι εγώ πιο πάνω. Όταν το γύρισμα είναι στο σκοτάδι υπάρχει πάντα αρκετό φως. Βέβαια, λογικό, διότι αλλιώς τί θα βλέπαμε :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες