Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 07 Νοέ 2019, 13:36

Τις Άγριες Μέλισσες ούτε εγώ τις έχω δει αλλά ναι όλοι για αυτή την σειρά μιλάνε (και για το Κόκκινο Ποτάμι το οποίο επίσης δεν έχω δει).
Διάβασα μια συνέντευξη των δημιουργών που δήλωσαν ότι δεν ήθελαν να γυρίσουν μια σειρά βασισμένη σε βιβλίο αλλά να κάνουν κάτι δικό τους και μάλλον πέτυχε. Νομίζω ότι η πλοκή εκτυλλίσσεται στην Θεσσαλία την δεκαετία του '50. Πιθανότατα να υπήρχε γλωσσικό ιδίωμα εκείνη την εποχή αλλά ίσως να μην ήταν πρακτικό για τους σεναριογράφους να το προσθέσουν στους διαλόγους. Ίσως να πίστευαν ότι έτσι θα αποξένωναν τους θεατές. Τώρα αν όντως χρησιμοποιούν εκφράσεις όπως "είχε την ευγενή καλοσύνη" αυτό είναι λίγο παρατραβηγμένο.
Από την άλλη, σε σειρές όπου εμφανίζεται χαρακτήρας από Επτάνησα ή Κρήτη, η προφορά είναι υπερβολικά επιτηδευμένη (στο Περι Ανέμων και Υδάτων π.χ. μου φάνηκε υπερβολικά επιτηδευμένη η χρήση του τοπικού ιδιώματος, ούτε η Ρένα Βλαχοπούλου δεν μίλαγε έτσι).

Και για το ανόργωτο χωράφι μπορείς να πεις ότι εκείνη την μέρα τους βόλευε να κάνουν γύρισμα στο συγκεκριμένο σημείο και κανένας αγρότης δεν ήταν διατεθειμένος να τους παραχωρήσει οργωμένο χωράφι και να επιτρέψει σε ηθοποιούς και όλο το υπόλοιπο επιτελείο της σειράς με τον εξοπλισμό τους να πατήσουν στο χωράφι του. Που ξέρεις μπορεί να προσπάθησαν και να μην τα κατάφεραν.

Όμως στις γόβες στο χωράφι, αυτό είναι ασυγχώρητο. Είπαμε να είμαστε ελαστικοί, να κατανοούμε τις όποιες δυσκολίες της παραγωγής αλλά όντως η γόβα ήταν είδος πολυτελείας, σε καμμία περίπτωση αγρότισσα δεν θα χάλαγε το πιθανόν μοναδικό της ζευγάρι γόβες για να πάει στο χωράφι. :όχισουλέω:
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 07 Νοέ 2019, 20:49

Απο αυτη τη σειρα εχω δει μονο δυο-τρια επεισοδια, επειδη το βλεπει η μαμα μου, πραγματι ειναι μια σειρα με δυνατο καστ, ωραιες ερμηνειες, αλλα αυτα τα σκηνοθετικα λαθακια τα προσεξα κι εγω.. περα απο αυτα, η σειρα δεν με "τραβηξε" για να τη συνεχισω.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Ιαν 2020, 23:13

Κάθισα και ξανάδα μερικές σκηνές από τους Αγώνες Πείνας (Hunger Games) μεταξύ αυτών και την σκηνή με την σφηγκοφωλιά. Δεν ξέρω αν θυμάστε την σκηνή, η Κάτνις είναι σκαρφαλωμένη ψηλά σε ένα δέντρο κι από κάτω κοιμούνται οι κυνηγοί της, περιμένοντάς την να εξαντληθεί και να κατέβει ώστε να την σκοτώσουν. Σε ένα κλαδί κρέμεται μια μεγάλη σφηγκοφωλιά. Η Κάτνις έχει ένα μαχαίρι διαβίωσης (Ράμπο στιλ ;) ) πριονωτό από την μία πλευρά και με αυτό κόβει το κλαδί, κι η σφηγκοφωλιά πέφτει πάνω στους κοιμισμένους κυνηγούς. Αυτοί τρέχουν και το σμήνος τους παίρνει στο κατόπι. Έπειτα πέφτει η Κάτνις κι όπως δεν είναι κανείς πια εκεί, ξεφεύγει.

Λοιπόν, για να κόψει αυτό το κλαδί με αυτό το μαχαίρι θα χρειαζόταν αρκετή ώρα. Έχει τύχει να κόψω κλαδί μικρότερο από αυτό, με πριονωτή ματσέτα (δηλ. μαχαίρι τρεις φορές μεγαλύτερο από το δικό της) και πραγματικά, παίρνει ώρα και κόπο. Δεν είναι κάτι που το αρχίζεις και τέλειωσε. Τώρα κάτι για τις σφήγκες με τις οποίες έχω αντιπαλότητα από παιδί. Καταρχήν υπάρχουν χιλιάδες διαφορετικά είδη σφήγκας (πάρα πολλές είναι παρασιτικές) αλλά η συμπεριφορά τους σχετικά με την φωλιά τους είναι η ίδια. Μόλις θα ξεκινούσε να κόψει το κλαδί η Κάτνις, οι σφήγκες, ακόμη κι αν δεν την είχα δει μέχρι τότε, θα νιώθαν τις δονήσεις και θα βγαίναν όλες για να διώξουν τον κίνδυνο. Ευτυχώς, ο σκηνοθέτης δείχνει να την τσιμπάνε δυο-τρεις, όμως στην πραγματικότητα θα γινόταν χαμός καθόλη την μακράν ώρα που θα πάλευε να κόψει το κλαδί. Έπειτα όταν πέφτει η σφηγκοφωλιά οι σφήγκες επιτίθενται σε όποιον βρουν εκεί γύρω. Αυτό σωστό. Έπειτα όμως τους παίρνουν στο κατόπι και δεν ξαναγυρνάνε, έτσι που όταν πέσει η Κάτνις, ο χώρος είναι ασφαλής. Οι σφήγκες δεν κυνηγάνε από χόμπι. Θα κυνηγούσαν αυτόν που θα θεωρούσαν κίνδυνο για μερικά μέτρα αλλά όλη η ιδέα είναι να προστατέψουν την (έστω χτυπημένη) φωλιά τους. Μέσα στην φωλιά έχουν τα παιδιά τους, τροφή κτλ. Δεν απομακρύνονται. Τσιμπάνε μόνο όποιον είναι κοντά και παραμένουν στην φωλιά.

Μία από τις πολλές σκηνές που δεν μου μοιάζουν ρεαλιστικές σε αυτές τις ταινίες.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 11 Ιαν 2020, 09:06

Φάρε διαβάζω την ανάρτηση σου και έχω μια ένσταση!

Σφίγγα
Image

Σφήκα
Image

:)))) :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Ιαν 2020, 09:47

Εμείς εδώ λέμε μόνο σφήγκα.

Παλιά έγραφα σφήκα ενώ έλεγα σφήγκα, (όπως λεν όλοι όσοι γνωρίζω), ώσπου κατάλαβα πως διόρθωνα κάτι που είναι ήδη σωστό επειδή κάποια λεξικά δεν είχαν ενημερωθεί ακόμη με τις εξελίξεις. Πάνε μερικά χρόνια που βλέπω τα λεξικά να ενημερώνονται.

Επίσης π.χ. γράφω σμπρώχνω, (και όχι σπρώχνω) διότι έτσι το λέω.

:ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 11 Ιαν 2020, 11:16

Αυτό που λες με την προφορά δεν ισχύει εδώ.
Θα ίσχυε μόνο αν υπήρχε πριν το κάπα ένα νι δλδ σφή(ν)κα, οπότε θα ακουγόταν και θα προφερόταν κάπως κοντά στο γκ.
Η σφήκα όμως να γίνει σφήγκα ξαφνικά δεν γίνεται. Είναι σαν να γίνει ο λύκος λύγκος!

Το βικιλεξικό δεν το έχω εμπιστοσύνη.
Ο Μπαμπινιώτης βλέπω στον σύνδεσμο που παραθέτεις πως δίνει και σαν σωστό το σφήγκα.
Και στο Word που τσέκαρα δεν το δίνει λάθος.
Μάλλον καθιερώνεται κάτι λάθος, και δεν είναι πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό. Δύο τελείως διαφορετικές λέξεις, η σφίγγα και η σφήκα εν τέλει έγιναν μια. :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Ιαν 2020, 12:02

Οι λέξεις αλλάζουν μέσα στον χρόνο. Η λ. σφήξ ξεκίνησε π.χ. ως αρσενικό (ο σφήξ) κι έφτασε να γίνει θηλυκό. Κι αυτή η αλλαγή φαντάζομαι πως στην αρχή θα θεωρούταν λάθος μέχρι που επικράτησε και μάλιστα αντικαθιστώντας τελείως τον αρχικό αρσενικό τύπο.

Επίσης δεν είναι δόκιμο να πεις πως εδώ δύο λέξεις γίνανε μία. Η λ. σφήγκα συνεχίζει να έχει διαφορετική ορθογραφία και σημασία από την λ. σφίγγα. Απλά μία λέξη μεταβλήθηκε κι ως συνήθως κατ' αναλογία προς κάποια άλλη, π.χ. το γραμματικό γένος μάλλον συμπαρασύρθηκε από το θηλυκό μέλισσα κι έπειτα μορφολογικά ίσως από το ουσ. σφίγγα, φαντάζομαι πως οι γλωσσολόγοι ξέρουν καλύτερα. Διόλου απίθανο σε 100 χρόνια να λέμε και να γράφουμε μόνο σφήγκα.

Το λεξικό στο οποίο παρέπεμψα δεν είναι το Μπαμπινιώτη αλλά του Ιδρύματος Τριανταφυλλίδη (ένα πολύ σεβαστό λεξικό.)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 11 Ιαν 2020, 14:31

Οι λέξεις αλλάζουν σωστά, και δεν είναι και λίγες φορές που αλλάζει και η σημασία τους. Αυτό δεν είναι κάτι καινούργιο.
Όμως εδώ με την σφήκα που έγινε σφήγκα δεν κολλάει το όλο θέμα.

Η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι η αρχαία σφίγγα συμπαρέσυρε σε προφορά και το έντομο. Όπως έγραψα και πιο πάνω δεν δικαιολογείται η μετατροπή του κ σε γκ. Τουλάχιστο φωνολογικά. Ίσως να πρόκειται για μια εναλλακτική προφορά που προήλθε από κάποιο γλωσσικό ιδίωμα; Μπορεί κι αυτό.
Η γιαγιά μου πρόφερε το παιδί ως πιδί. Αυτό δεν είναι λάθος, αλλά δεν είναι και σωστό. Τώρα αν μετά από Χ χρόνια έχει καθιερωθεί το πιδί ως σωστό... :)
Λεξικό Τριανταφυλλίδη έστω. Για μένα όλα τα λεξικά είναι χρήσιμα και σεβαστά μιας και αποτελούν επιστημονική δουλειά.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Ιαν 2020, 16:55

Στην πραγματικότητα δεν έχει κολλάει ή δεν κολλάει. Κολλάει όσο κολλάει οποιαδήποτε άλλη αλλαγή και παράλληλα όσο κολλάει το κλίμα/κλήμα, λίρα/λύρα, χοίρος/χήρος κτλ.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 16 Ιαν 2020, 14:00

Ω καλα, δεν ειχα ασχοληθει ποτε με αυτη τη λεξη, αλλα απο μικρος παντα "σφήνγκα" την άκουγα. Εγω προσωπικα αντιλαμβάνομαι μια επιρροή απο το "σφίγκω", και μαλιστα ειχα ακουσει την παρετυμολογια οτι λεγεται ετσι επειδη οταν σε τσιμπησει σε σφίγκει ο πόνος.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 8 επισκέπτες