Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 16 Ιαν 2020, 14:37

Δεν πάει έτσι, βέβαια, αλλά καλά έκανες και το ανέφερες γιατί ήθελα να αναφέρω την έκφραση και ξεχάστηκα.

Το ότι πολλοί λένε σφήγκα φαίνεται κι από την έκφραση "κι όποιος έχει την σφήγκα σφίγγεται" που έρχεται συνήθως σαν απάντηση στο "όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται."

Στις ανευρέσεις του google πάντως τα αποτελέσματα είναι συντριπτικά υπέρ του σφήκα, πράγμα βέβαια που δεν λέει και πάρα πολλά, καθώς κι εγώ παλιά σφήκα έγραφα, ενώ σφήγκα έλεγα. Νομίζω πως πολλοί αυτο"διορθωνόμαστε" στον γραπτό λόγο.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αντίβαρο
Μύστης
Αναρτήσεις: 63
Εγγραφή: 31 Μάρ 2020, 18:04

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Αντίβαρο » 10 Απρ 2020, 21:08

Εκείνο με τις ασπρόμαυρες...
Που ένα ζευγάρι φιλιέται λες και φιλάνε τζαμαρία από βιτρίνα. Που η γυναίκα παίρνει το ντραμα Κουίν ύφος...γέρνει προς τα πίσω και ο άντρας την πιάνει από την μέση. Που ακόμα και σήμερα αναρωτιέμαι αν όντως έτσι φιλιοντουσαν την εποχή εκείνη. :χμ:
Ή σε άλλη σκηνή...που αυτή η κακομοίρα τρέχει στο κρεβάτι κρύβει το πρόσωπο της με τα χέρια της...και κλαίει. Και εκείνος την χιλιοπαρακαλεί κ.λπ. κ.λπ.
Και μετά σου λένε οι πριγκίπισσες της Disney δημιούργησαν κόμπλεξ στις γυναίκες.
"Μην παίρνετε ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους" -Ο Τζίμης, ο Τζίμης και η Τζάνις

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Απρ 2020, 14:54

Από σύμπτωση γι'αυτό ακριβώς ήθελα να γράψω, για τα... χειλικά φιλιά. :)))) που δηλ. δεν πάνε πιο μέσα. Σε παλιές ταινίες είναι ο κανόνας αλλά τα συναντάς καί σε σημερινές.

Π.χ. στην σαπουνόπερα που βλέπω.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αντίβαρο
Μύστης
Αναρτήσεις: 63
Εγγραφή: 31 Μάρ 2020, 18:04

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Αντίβαρο » 11 Απρ 2020, 18:11

κάπως έτσι, δηλαδή :εεε;:
Καλά Φαροφύλακα εξαιρετική σκηνή...και εξαιρετικό το κόψιμο του επεισοδίου. Πάνω στο καλύτερο :όχισουλέω:

Το άλλο που με εκνευρίζει είναι που έχουμε σκηνές που διαδραματίζεται ένα family gathering ...και κυκλοφορούν όλοι, μετά από από ένα όμορφο πρωινό, με τα παπούτσια τους, μέσα στο σπίτι. Άιντε σε κάποιους που το φυσάνε να το δικαιολογήσω... αλλά αν πάρουμε μια οικογένεια μεσαίας τάξης....δλδ κάπου έλεος.
"Μην παίρνετε ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους" -Ο Τζίμης, ο Τζίμης και η Τζάνις

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Απρ 2020, 18:37

Δεν κόβεται εκεί κανονικά το επεισόδιο, αλλά το συγκεκριμένο βιδεάκι uTube. :))

Αυτό με τα παπούτσια ίσως είναι κάτι στην αμερικάνικη κουλτούρα. Αυτό που μου χτυπάει πολύ στο μάτι, αλλά προφανώς είναι θέμα κουλτούρας, είναι στις αμερικανικές ταινίες πόσο εύκολα αράζουν όλοι σε καναπέδες και κρεβάτια φορώντας τα παπούτσια. Το έχετε προσέξει;

Περισσότερη εντύπωση μου κάνει όταν κάποιος μπει στο σπίτι με τα παπούτσια σε κάποια αραβική χώρα, και δει όταν η παραγωγή είναι αμερικάνικη. Τότε πάντα σπεύδω να ρωτήσω κάποιον φίλο από την συγκεκριμένη χώρα εάν είναι ρεαλιστικό. Το λέω διότι οι άραβες κατά κανόνα βγάζουν τα παπούτσια. Μάλιστα, μου έχει τύχει να βγάλουν και κάλτσες.

Ενίοτε όμως με βεβαιώνουν πως μπορεί να είναι ρεαλιστικό, κι ησυχάζω. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αντίβαρο
Μύστης
Αναρτήσεις: 63
Εγγραφή: 31 Μάρ 2020, 18:04

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Αντίβαρο » 11 Απρ 2020, 21:41

Α πάλι καλά....

Και άντε πες οι Αμερικάνοι έχουν μια καμμένη φλάντζα...
Εδώ οι ελληνικές σειρές βλέπεις πως είναι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου. Το 50-50 θες...που η Ξανθίππη και η Ελισάβετ έχουν καλά τη σειρά τους (κάπως προσπαθείς να το δικαιολογήσεις το αδικαιολόγητο). Η Ειρήνη που δεν έχει στον ήλιο μοίρα και κυκλοφορεί με τακουνάκι και φουστιτσες για να ποτίσει τις γλάστρες του μπαλκονιού;
Το άλλο ..."με τα παντελόνια κάτω" που το όλο στορυ αντικατοπτρίζει την ελληνική κρίση...και όλοι τους μαζί ντύνονται καλύτερα από εμένα το βράδυ του ρεβεγιόν; Οπότε εκτός από την Αμερικανιά με τα παπούτσια έχουμε και το πρόβλημα με τον ρουχισμό.

Νομίζω εκτός από τους Άραβες το έχουν και οι Τούρκοι...το είχα δει σε κάτι σειρές. Που βγάζουν τα παπούτσια. Δεν το τηρούν κατά κανόνα σε όλες αλλά σε κάποιες το κάνουν. Κυρίως φαντάζομαι για να τονίσουν τις ταξικές διαφορές :χμ:
"Μην παίρνετε ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους" -Ο Τζίμης, ο Τζίμης και η Τζάνις

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Απρ 2020, 22:25

Ναι, κι εγώ το πρόσεξα και μου έκανε εντύπωση, που σε τούρκικες σειρές δεν έβγαζαν τα παπούτσια τους μέσα στο σπίτι (ακόμη και στο υπνοδωμάτιο) αλλά θεώρησα πως ήταν μια ταξική ιδιαιτερότητα καθώς έδειχνε πλούσιους σε πλούσια σπίτια.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 12 Απρ 2020, 10:47

Στην ταινία Arctic Apocalypse (2019) που αν εξαιρέσουμε το σενάριο που μοιάζει να το έχει γράψει 10χρονος τα οπτικά εφέ δεν υπάρχουν ούτε σε ταινίες του 70 και του 80 απλώς τραγικά ή μάλλον προκαλούν γέλιο π.χ η πτώση του χιονιού το πέταγμα των πουλιών οι μετατοπίσεις των πάγων και της γης κ.α, όποιος την δει θα καταλάβει, βέβαια για ποιο λόγο την είδα αφού είναι τόσο απαίσια; Γιατί μου αρέσουν οι ταινίες με θέματα χιονισμένων τοπίων και γιατί δεν βλέπω κριτικές όταν έχω σκοπό να δω μια ταινία παρά μόνο μετά και είδα ότι αυτή στο IMDb έχει πάρει 2/10 που τη θεωρώ αρκετά υψηλή, 0/10 θα ήταν πιο αντικειμενικό. :ανέκφραστος: :νύστα:
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 12 Απρ 2020, 12:31

Χαχα χαιρω πολυ Κουκουβαγια. Η συγκεκριμενη ταινια δεν εχει ουτε λημμα στη Wikipedia και απο ο,τι βλεπω ειναι μια φτηνιαρικη παραγωγη απο μια εταιρεια που συνηθιζει να κανει "μαιμου" (mockbuster) ταινιες για DVD
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 12 Απρ 2020, 17:27

Κάποιοι μπορεί να τη θεωρήσουν και ως την απόλυτη b-movie καλτίλα! :ρ
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.





Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες