Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Δεκ 2018, 11:58

Χμμμ... Δεν νομίζω να μην ανήκουν οι 2 αυτές ταινίες στο "σύμπαν" του Ταραντίνο, που αναφέρατε με την Ίζι. Ίσα ίσα αυτές το σηματοδοτούν... Άρα άκυρο το "σύμπαν" και οι υπερβάσεις. :ναι:

Αναλόγως σε τι ταινία θα το δεις.
Αν είναι του Μπουνιουέλ ίσως, αν είναι του Κόπολα είναι "τρύπα"... Εν τέλει για να ησυχάσεις και να μην υπεραμύνεσαι της ταινίας, να σε πληροφορήσω πως κι εμένα μου αρέσει το Kill Bill με τις ατέλειες του, τις υπερβολές του και τις πρωτοτυπίες του.

*Το κίνημα του σουρεαλισμού που συχνά πυκνά το αναφέρεις, δεν έχει καμια σχέση με αυτό που φαντάζεσαι...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 29 Δεκ 2018, 12:04

Το ξερω οτι σου αρεσει η ταινια αλλα δεν την εχεις καταλαβει.
Οχι, οι πρωτες ταινιες του Ταραντινο δεν σηματοδοτησαν τιποτα, απλα ανηκουν σε αλλη κατηγορια. Ανηκουν στο συμπαν του Ταραντινο αλλα οχι στη "σχολη Ταραντινο του 21ου αιωνα", οποτε μην ακυρωνεις αυτα που λεω. Εγω μιλαω για τις μεταγενεστερες ταινιες του. Η υπερβαση και ο σουρρεαλισμος δεν εχουν να κανουν με σεναριακα κενα. Μαθε πρωτα τι ειναι "σεναριακο κενο" και πως δουλευει ο Ταραντινο και μετα να το παιζεις "εξυπνακιας" επειδη νομιζεις οτι τα ξερεις ολα. Και νοηματικο κενο σημαινει "κενο"/χασμα στο σεναριο, οχι σε ο,τι αφορα την σκηνοθεσια.. :όχισουλέω:

Αλλο αστοχιες σκηνοθετικες, αλλο υπερβολες, αλλο σεναριακα κενα! Για τελευταια φορα, το να κυκλοφορει καποιος με κατανα στο αεροδρομιο δεν ειναι σεναριακο κενο, εφοσον πρωτον εγινε ηθελημενα απο τον σκηνοθετη (αρα δεν ειναι αστοχια) και δευτερον εξυπηρετει στην οικονομια του εργου (για την πλοκη). Πως αλλιως θα πηγαινε στο Τοκιο? Κολυμπωντας; με διακτινισμο μηπως; αρα, που το βλεπεις το νοηματικο κενο; το οτι ειναι υπερβολη επειδη δεν συμβαινει στην πραγματικοτητα δεν σημαινει οτι χαλαει την πλοκη του εργου, ουτε οτι δεν βγαζει νοημα. :όχισουλέω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Δεκ 2018, 13:28

Μα από την άλλη, κι όλα τα σεναριακά κενά και οι αστοχίες, επιλογή του σεναριογράφου ή του σκηνοθέτη είναι και σχεδόν πάντα, επειδή έτσι τους βολεύει.

Σε γνωστή ταινία διαφυγής από την φυλακή, ο τύπος κάνει μια τρύπα πίσω από ένα πόστερ και ξεφεύγει από εκεί. Και βέβαια, κι αφότου φύγει, η τρύπα δεν φαίνεται διότι το πόστερ κρέμεται στην θέση του. Μα πώς το κόλλησε από την μέσα μεριά της τρύπας.

Η τρύπα εδώ είναι το σενάριο. Επιλογή του σκηνοθέτη γιατί εξυπηρετεί άλλα πράγματα, π.χ. την δραματικότητα μιας σκηνής, αλλά αυτό δεν το κάνει λιγότερο τρύπα.

Ομοίως και θα δεις τον Ταρνατίνο να φιγουράρει σχεδόν σε όλες τις λίστες με σεναριακές τρύπες, όπως εδώ.

Το ότι η Μπιατριξ σηκώνεται έπειτα από μακρύ κόμμα κι απλά περπατάει με τους μύες τις σε κανονική λειτουργία, γίνεται επειδή βολεύει το σενάριο. Δεν νομίζω πως έχει να κάνει ούτε με "σύμπαν", ούτε με "σχολή" κτλ. Απλά έτσι βολεύει τον σκηνοθέτη ο οποίος θεωρεί πως ο ρεαλισμός, σε αυτό το σημείο, μπορεί να παρακαμφθεί. Το ότι είναι επιλογή του (και σε περιπτώσεις αβλεψία του) δεν το κάνει λιγότερη σεναριακή τρύπα.

Δεν είναι ότι οι άλλοι "δεν το πιάνουμε". :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Δεκ 2018, 14:02

Μπιατριξ Κιντο έγραψε: Μαθε πρωτα τι ειναι "σεναριακο κενο" και πως δουλευει ο Ταραντινο και μετα να το παιζεις "εξυπνακιας" επειδη νομιζεις οτι τα ξερεις ολα. Και νοηματικο κενο σημαινει "κενο"/χασμα στο σεναριο, οχι σε ο,τι αφορα την σκηνοθεσια.. :όχισουλέω:


Θα μπορούσες να μιλάς λίγο καλύτερα.
Διάλογο κάνουμε. Χαρακτηρισμοί τύπου "εξυπνάκιας" και επιθέσεις φανερώνουν έλλειψη επιχειρημάτων και κυρίως αγωγή...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Θεατής » 29 Δεκ 2018, 19:14

Εγώ πιστεύω οτι πέρα απο την σκηνοθετική υπερβολή υπάρχει και η υπερβολή του θεατή...αν είναι να κάθεσαι να ψειριζεις τόσο πολύ το παραμικρό στο τέλος δεν ευχαριστιεσαι τίποτα και καταντα η θέαση ταινιών μια επίπονη μίζερη διαδικασία...στην τελική κάτσε καλύτερα το βράδυ μιάμιση ώρα με ποπκορν και μπυριτσα στο παράθυρο του σπιτιού σου...

Απο την άλλη όντως έχουμε δει σε διάφορες ταινίες πράματα και θαματα που περιμένει ο σκηνοθέτης να τα κάνεις γαργάρα επικαλούμενος μια κακώς εννοούμενη "ποιητική αδεία"...

Συγκεκριμένα για το Kill Bill και το ταξίδι στο αεροπλάνο με τα κατάνα όλων των επιβατών δίπλα στην θέση τους πέρα απο την υπέροχη αισθητική που προσδίδει στο πλάνο και μια επιτηδευμένη υπερβολική αναφορά στην αφοσιωμένη στην παράδοση Ιαπωνική κουλτούρα έχει ένα ενδιαφέρον να σκεφτείς οτι περιπου 100 χρόνια πριν το να ταξιδευεις με το ρεβόλβερ σου στο τρένο ή να μπαινεις με τα φυσεκλικια να πιείς ενα ουισκακι στο σαλούν δεν ηταν κάτι περίεργο στο Φαρ Ουέστ...

Για την σκηνή με το αλάτι εννοείται πως ο τόσο κοντινός πυροβολισμός μπορεί να σκοτώσει όπως και το να σπασεις με την γροθιά ένα ξύλο που απο πίσω έχει χώμα το ξεχνάς...αυτό που δεν πρέπει να ξεχνάς είναι οτι δεν βλέπεις ντοκυμαντέρ αλλά ταινία...η όποια υπερβολή εξαντλείται στο οτι μια μισοπεθαμενη τυπισσα θα σκοτώσει κοντά 150 άτομα για να πάρει εκδίκηση, μην την βλέπεις λοιπόν...αν την δεις μην σε πειράζει ούτε το αλάτι ουτε το κατάνα...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Δεκ 2018, 20:38

Δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί πριν δεις την ταινία δεν είσαι σίγουρος τί θα δεις. Βέβαια από ένα σημείο ίσως ξέρεις και π.χ. αποφεύγεις τον συγκεκριμένο σκηνοθέτη.

Κι ούτε το ότι ξεκίνησες να βλέπεις μια ταινία σημαίνει πως μπορείς να καταπίνεις ό,τι σου σερβίρεται. :ανέκφραστος:

Τον καθένα τον ενοχλούν διαφορετικά πράγματα σε μια ταινία άλλωστε. Κι από τα διάφορα, το να σε ενοχλούν πράγματα στο σενάριο ίσως είναι από τα πιο δικαιολογημένα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Δεκ 2018, 20:40

Θεατής έγραψε:Εγώ πιστεύω οτι πέρα απο την σκηνοθετική υπερβολή υπάρχει και η υπερβολή του θεατή...αν είναι να κάθεσαι να ψειριζεις τόσο πολύ το παραμικρό στο τέλος δεν ευχαριστιεσαι τίποτα και καταντα η θέαση ταινιών μια επίπονη μίζερη διαδικασία...στην τελική κάτσε καλύτερα το βράδυ μιάμιση ώρα με ποπκορν και μπυριτσα στο παράθυρο του σπιτιού σου...


Πέτρο κάπου διαφωνώ εδώ.
Θα σου πω γιατί. Το τι μπορεί να καταστρέψει την μαγεία μιας ταινίας για τον καθένα είναι σχετικό. Δλδ εμένα σαν κιθαρίστα με ενοχλεί να βλέπω άσχετους να κουνάν τα χέρια πάνω σε ταστιέρες κιθάρας. Μου φαίνεται εντελώς βλακώδες και μου χαλάει την "μαγεία"! Δλδ πόσο δύσκολο είναι να το διορθώσει αυτό ο σκηνοθέτης;;

Επίσης σαν χημικός δεν μπορώ να μην γελάσω πολλές φορές με κάτι εξόφθαλμες κοτσάνες σε ταινίες!
Ρε μάστορα σκηνοθέτη, ρώτα και κανέναν ειδικό!! :))))

Για το Kιll Bill δεν έχω να πω κάτι άλλο. Βλέπω τις σεναριακές τρύπες αλλά δεν με ενοχλούν. Παρόλα αυτά νομίζω έχω το δικαίωμα να τις επισημάνω!
Βέβαια, για να συντονιστώ και με τον Φάρο, ποιός μου λέει ότι ο Ταραντίνο δεν ξέμεινε από ιδέες και άρχισε τις "σεναριακές ταρζανιές";; Βλ. φέρετρο, τάφος, αλάτι κλπ!! :)

Πάντως μεταξύ μας, κι αυτό που ανέφερε ο Φάρος είναι φοβερό!
Σε πασίγνωστη ταινία ο άλλος σκάβει ολόκληρο τούνελ μόνος του με ένα σκαλιστήρι και δραπετεύει κολλώντας την αφίσα μέσα από το τούνελ!!
Κι αυτή η ταινία βρίσκεται στις 3 τοπ ταινίες όλων των εποχών;;; :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 29 Δεκ 2018, 22:28

Κατα τη γνωμημουυπαρχει μια διαφορα μεταυ των ατελειων που γινονται συνειδητα για να δωσουν μια εξωπραγματικη διασταση στο εργο, και ατελειων που οφειλονται σε αγνοια ή απροσεξια.

Για παραδειγμα, το οτι η Μπιατριξ επαναφερει τα ατρφικα ποδια της, ειναι μια υπερβολη η οποια δινει το εξωπραγματικο στοιχειο στην ταινια. Ομως (οπως λεει το λινκ του φαρου) στην ιδια ταινια, δεν φαινεται να εχουν ατροφησει τα χερια της, φαινεται οτι ειναι λιγο απροσεξια, αφου η ταινια ειναι ασυνεπης με τον εαυτο της.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Θεατής » 30 Δεκ 2018, 03:31

Μπα Νικόλα...εμένα αν μου αρέσει μια ταινία στο σύνολο τα ξεπερναω αυτά...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Ίζι » 02 Ιαν 2019, 00:21

Παιδιά, όταν αναφέρθηκα στο "σύμπαν του Ταραντίνο" εννοούσα το σύμπαν του Kill Bill και μόνο. Καλή χρονιά παρεμπιπτόντως. :))
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες