Η ζωή μας ταινια (Πρωταγωνιστή - Σκηνοθέτη)

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Η ζωή μας ταινια (Πρωταγωνιστή - Σκηνοθέτη)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 15 Οκτ 2014, 22:01

Αν κάποια στιγμή η μέχρι τώρα ζωή σου γινότανε ταινία ποιον-α θα διάλεγες για σκηνοθέτη και ποιον-α για πρωταγωνιστή???

Εγώ (για να κάνω την αρχή) επειδή η δικιά μου είναι λίγο παλαβιάρα :πανικός: θα διάλεγα για σκηνοθέτη τον Κρόνενμπεργκ (φυσικά...) και πρωταγωνιστή τον Γκάμπριελ Μπέρν... :σύμφωνοι:

Πιστεύω βέβαια πως στα ταμεία θα πάτωνε :χαχα: :χαχα: :χαχα:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Η ζωή μας ταινια (Πρωταγωνιστή - Σκηνοθέτη)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Οκτ 2014, 22:23

Κοίταξε, θα ήθελα να δω διάφορους συνδυασμούς...

Για αρχή ας πούμε σκηνοθεσία Χίτσκοκ με πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ ντε Νίρο. Ναι, αυτή την εκδοχή της ζωής μου θα ήθελα να την δω πραγματικά.
:))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Η ζωή μας ταινια (Πρωταγωνιστή - Σκηνοθέτη)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 15 Οκτ 2014, 22:50

Φαροφύλακα, Χιτσκοκ ακούω!! Μάλλον θέλεις απροσδοκητο φινάλε!!! Να πω την αλήθεια μου σκεφτόμουν κι εγω ακόμη έναν συνδιασμο... Τον οποίο θα γράψω πιο μετά
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Η ζωή μας ταινια (Πρωταγωνιστή - Σκηνοθέτη)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 16 Οκτ 2014, 13:50

Υπάρχει κι αυτό το παρόμοιο θεματάκι :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Η ζωή μας ταινια (Πρωταγωνιστή - Σκηνοθέτη)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 16 Οκτ 2014, 14:06

Δεν το είχα δει Ίζι... Τουλάχιστο ´εβαλα και ηθοποιο!!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Η ζωή μας ταινια (Πρωταγωνιστή - Σκηνοθέτη)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 16 Οκτ 2014, 19:15

Και θυμόμουν πως έχω απαντήσει σε κάτι παρόμοιο... :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Η ζωή μας ταινια (Πρωταγωνιστή - Σκηνοθέτη)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 17 Οκτ 2014, 08:24

Δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να δω την ζωή μου σε ταινία, εφόσον όμως πρόκειται για εντελώς απίθανο ενδεχόμενο, θα κάνω μία απόπειρα να το φανταστώ.

Αρχικά, η εύλογη απάντηση θα ήταν ο λατρεμένος μου Ζουλάφσκι, ο μόνος ίσως που θα μπορούσε να διεισδύσει και να περιπλανηθεί με ακρίβεια γνώστη στον σκοτεινό μου κόσμο, καθώς πιστεύω πως έχουμε πολλά κοινά ως προς τον ψυχισμό (!) Ωστόσο, ένα τόσο αποκαλυπτικό πορτραίτο θα ήταν άκρως τρομαχτικό ως ενδεχόμενο, συνεπώς, αν και ο καλύτερος - για μένα - είναι σίγουρα ο τελευταίος που θα επέλεγα.

Φέρνοντας στο νου μου όσους αγαπημένους μου σκηνοθέτες ακολουθούν, καταλήγω μάλλον στην παγερά αποστασιοποιημένη, μισανθρωπική ματιά του Χάνεκε, διασπαρμένη όμως με εντελώς άτοπες σουρεαλιστικές πινελιές σαρκαστικού χιούμορ του Σβανκμάγιερ.

Το παρήγορο είναι πως κανείς δεν θα καθόταν μέχρι τέλους σε μία τόσο ασυνάρτητη συρραφή σκηνοθετικού ύφους και στυλ..!

Για ηθοποιό δεν το διαπραγματεύομαι - ή η Μαρλέν ή καμία, έστω κι αν προαπαιτούταν μια νεκρανάσταση!
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Η ζωή μας ταινια (Πρωταγωνιστή - Σκηνοθέτη)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 17 Οκτ 2014, 14:59

Zulawski!!! Καλή επιλογή ακούγεται μόνο που δεν έχω δει κάτι από αυτόν..Έχεις να προτείνεις κάτι???
Ο συνδυασμός όμως Χανεκε και Ντιντριχ ακούγεται πολύ δελεαστικός και εικαστικός!!! ΑΛλα κομματάκι ανεφικτός... :χμ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Η ζωή μας ταινια (Πρωταγωνιστή - Σκηνοθέτη)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 17 Οκτ 2014, 15:15

Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ: Possession (Μία Γυναίκα Δαιμονισμένη) (1981)

Βέβαια, ο ειδικός της παρέας, είναι η Χήθκλιφ με διαφορά. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Η ζωή μας ταινια (Πρωταγωνιστή - Σκηνοθέτη)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 18 Οκτ 2014, 08:00

Δεν ξέρω αν είμαι ειδική, αλλά σίγουρα του είμαι απόλυτα αφοσιωμένη.. ταγμένη θα έλεγα. :)

Θα συμφωνήσω με τον Φαροφύλακα για την "Possession" καθώς αποτελεί μία από τις καλύτερες και πιο δημοφιλείς ταινίες του (για μένα πρόκειται για αριστούργημα), δεν ανήκει όμως στις πιο βατές από αυτές..

Η "Δημόσια Γυναίκα" είναι πολύ πιο ήπια (όσο ήπια μπορεί να είναι μια ταινία του Ζουλάφσκι!) έχοντας παράλληλα όλο το φρενιτιώδες πάθος που χαρακτηρίζει το έργο του.

Δεδομένου όμως πως είσαι λάτρης του Κρόνενμπεργκ, υποψιάζομαι πως δεν σε απωθεί, ούτε σε σοκάρει το ακραίο κι έτσι θα τολμούσα ίσως να σου προτείνω την άκρως αμφιλεγόμενη και προκλητική Szamanka.
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες