Ταινίες ή σειρές;

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Ταινίες ή σειρές;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 06 Μάι 2014, 11:25

Μεγαλώσαμε, η γενιά μου τουλάχιστον, με την ιδέα ότι οι τηλεοπτικές σειρές, ακόμα κι αν είναι προσεγμένες, καλοφτιαγμένες κι ενδιαφέρουσες, είναι κατώτερες ποιοτικά από τις κινηματογραφικές ταινίες. Υπήρχαν, βέβαια, ποιοτικές σειρές, όμως παρέμεναν πάντα πίσω απ' αυτήν τη γραμμή που τις διαχώριζε από την έβδομη τέχνη. Ακόμα και η αμερικάνικη τηλεόραση με τις ακριβές παραγωγές δεν μπορούσε να φτάσει ποιοτικά τον κινηματογράφο. Υπήρχαν βέβαια υπέροχες σειρές δράσης, κοινωνικές και κωμικά σίτκομ, όμως όταν ένας σκηνοθέτης ή ηθοποιός ξέφευγε απ' τον κόσμο της τηλεόρασης για να βρεθεί στη μεγάλη οθόνη, δεν επέστρεφε ποτέ. Αντιστοίχως, οι μεγάλοι σταρ και καλοί ηθοποιοί του κινηματογράφου σπάνια καταδέχονταν να λάβουν μέρος σε τηλεοπτική παραγωγή.

Όλα αυτά, όμως, έχουν πια αλλάξει, ίσως και ως συνέπεια της κρίσης που έπληξε τα κινηματογραφικά στούντιο. Τώρα, τα μεγάλα αμερικάνικα τηλεοπτικά δίκτυα ρίχνουν χοντρά χρήματα στις παραγωγές τους. Έτσι, οι αμερικάνικες (και όχι μόνο) τηλεοπτικές σειρές των τελευταίων χρόνων πολύ συχνά δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τις κινηματογραφικές παραγωγές. Παραδείγματα υπάρχουν πολλά: Game of Thrones, The Wire, Breaking Bad, True Detective, House of Cards και πάρα πολλές άλλες.
Κινηματογραφικοί και άκρως επιτυχημένοι σκηνοθέτες, σούπερ σταρ και οσκαρικοί ηθοποιοί του Χόλιγουντ συμμετέχουν ευχαρίστως σε τηλεοπτικές σειρές, δίνοντας μάλιστα μια καλή ώθηση στην καριέρα τους. Στην τηλεόραση θα δούμε πλέον σκηνοθέτες όπως οι Frank Darabond, Neil Jordan, David Fincher, Martin Scorsese και ηθοποιούς όπως οι Kevin Spacey, Matthew McConaughey, Jessica Lange, Cathy Bates, Robin Williams, Halle Berry, Christian Slater, Laura Linney, Christina Ricci, Glenn Close, Alec Baldwin, Jeremy Irons, Dustin Hoffman και πάρα πολλούς άλλους.

Έχω διαπιστώσει ότι πλέον οι σειρές με ευχαριστούν απείρως περισσότερο απ' τις ταινίες. Πριν λίγα χρόνια θα έλεγα ότι, αν και αγαπώ τις σειρές, καμία δεν θα μπορούσε να φτάσει τις αγαπημένες μου ταινίες. Αυτό δεν ισχύει πια. Τελειώνοντας το True Detective, για παράδειγμα, και συγκρίνοντάς το με μια αριστουργηματική ταινία, όπως είναι η Σιωπή των Αμνών, δεν μπορώ να πω ότι το πρώτο υστερεί κάπου. Τα συναισθήματα που μου έφερε το Breaking Bad και το δέος που νιώθω κάθε φορά που βλέπω ένα νέο επεισόδιο του Game of Thrones, έχει χρόνια να μου προκαλέσει η οποιαδήποτε κινηματογραφική ταινία.

Εσείς πώς το βλέπετε; Ζούμε τη χρυσή εποχή των αμερικάνικων τηλεοπτικών σειρών, αυτό είναι βέβαιο, έχουν φτάσει όμως τα ποιοτικά επίπεδα του καλού κινηματογράφου; Και τι προτιμάτε; Ταινίες ή σειρές; (Θα έβαζα και δημοσκόπηση όμως δεν βρήκα τέτοια επιλογή).
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Ταινίες ή σειρές;

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 06 Μάι 2014, 13:04

Παρακολουθώντας πάνω-κάτω τις ίδιες σειρές Ίζι, έκανα μόνη μου κάποιες σκέψεις πρόσφατα. Με κάθε νέο επεισόδιο που έβλεπα, αναλογιζόμουν αν αυτό που βλέπω, δεν είναι μια αριστουργηματική ταινία από μόνο του. Αν δηλαδή δεν ήταν σε συνέχειες, αλλά αυτοτελές, άνετα θα συναγωνίζονταν πολύ ακριβές κινηματογραφικές παραγωγές. Και σκεφτείτε πόση δουλειά κρύβει αυτό από πίσω.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ταινίες ή σειρές;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Μάι 2014, 12:55

Συμφωνώ πως οι αμερικάνικες σειρές έχουν φτάσει στο απώγειό τους. Είναι προσεγμένες, καλαίσθητες υπερπαραγωγές που συχνά ξεπερνούν ταινίες αντίστοιχου μεγέθους από κάθε άποψη. Επίσης, με της δυναμικές του διαμοιρασμού σήμερα, φτάνουν σε όλον τον πλανήτη και σημαδεύουν την ποπ κουλτούρα της ανθρωπότητας. Γράφουν ιστορία.

Η πρώτη σειρά όπου θυμάμαι κάθε επεισόδιο να στήνεται σαν ταινία ήταν το Miami Vice (1984–1990) που έκανε μεγάλη εντύπωση εκείνον τον καιρό. Δεν ξέρω αν σήμερα μπορρεί να γεμίσει το μάτι, όμως εκείνον τον καιρό η ποιότητα της παραγωγής συναγωνιζόταν αυτήν των αντίστοιχων ταινιών.

Σήμερα, μένω έκθαμπος από τις διάφορες σειρές οι οποίες ίναι εντυπωσιακά καλοφτιαγμένες και καλύπτουν κι όλο το εύρος στο είδος (φαντασία, έπος, δράμα, αστυνομικό κτλ). Και μέσα σε όλες αυτές τις εντυπωσιακές παραγωγές, κορωνίδα για εμένα αποτελεί το Game of Thrones..
:προσκυνώ:

Όσον αφορά το δίλημμα, δεν μπορώ να πω πως διαλέγω το ένα ή το άλλο. Το κακό με τις σειρές είναι πως "τις παντρεύεσαι" δηλ. αν πεις να ξεκινήσεις με μια σειρά, πρέπει να της αφιερωθείς εσύ κι ο χρόνος σου. Οπότε, αναλόγως την περίσταση, την φάση στην οποία βρίσκεται κανείς.

Πάντως, απορώ να δω τί άλλο μας έρχεται όσον αφορά τις σειρές..

Miami Vice με την μουσική υπόκρουση του υπέροχου τραγουδιού του Phil Collins

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Ταινίες ή σειρές;

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 07 Μάι 2014, 13:08

Από άποψη "ποιότητας" δεν μπορώ να τα συγκρίνω, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι όντως υπάρχουν σειρές με πολύ καλές και ακριβές παραγωγές.

Κατά τ' άλλα, εκτός από το Twin Peaks ποτέ δεν κατάφερε μια σειρά να με βάλει σε έναν κόσμο σκηνοθετικά τόσο όμορφο όσο το έκαναν οι αγαπημένοι μου σκηνοθέτες στην μεγάλη οθόνη, γι' αυτό κι έχω δει πολύ λίγες. Βρίσκω πως στηρίζονται στην πλοκή, στοιχείο που έτσι κι αλλιώς για 'μένα δεν είναι το πρώτο σε ένα έργο.
Μ' αρέσουν οι ελληνικές σειρές όμως (λόγω τιμής, είσαι το ταίρι μου, ντόλτσε βίτα, πάλι απ' την αρχή, δύο ξένοι) γιατί έχουν ένα κεντρικό στόρι το οποίο εξελίσσεται ομαλά απ' την αρχή μέχρι το τέλος και γιατί μ' αρέσει πολύ το ελληνικό χιούμορ και οι ελληνικές εικόνες (γνωστοί δρόμοι, μηχανές σουζούκι να λιάζονται κάτω απ' τον γαλάζιο αττικό ουρανό, και τέτοια)

Ίζι, το house of cards το έχεις δει; ποιες είναι οι εντυπώσεις σου;
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ταινίες ή σειρές;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 08 Μάι 2014, 19:58

Ναι, είδα ένα επεισόδιο και μου φάνηκε πολύ καλογυρισμένο και καλοπαιγμένο. Όμως δεν με τραβάει το θέμα, γι' αυτό δεν έχω επιστρέψει.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Ταινίες ή σειρές;

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 09 Μάι 2014, 02:58

Ίζι πρέπει να δεις το twin peaks. Έβλεπα τις προάλλες το πρώτο επεισόδιο και το καλοσκέφτηκα κ κατέληξα ότι θα σ' αρέσει :))
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ταινίες ή σειρές;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 09 Μάι 2014, 14:35

Αλήθεια; Ε, θα το δω τότε :))))
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τζακ
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 09 Φεβ 2014, 23:11

Re: Ταινίες ή σειρές;

Ανάρτησηαπό Τζακ » 09 Μάι 2014, 18:35

Μου αρεσουν πολυ οι σειρες αν και τις βλεπω καπως ανωμαλα. Αλλες φορες πλακωνομαι κι αλλες φορες κανω διαλειμματα μηνων αναμεσα σε δυο επεισοδια.

:)

Μπρεντ
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 2
Εγγραφή: 05 Ιούν 2014, 23:03

Re: Ταινίες ή σειρές;

Ανάρτησηαπό Μπρεντ » 06 Ιούν 2014, 00:02

Προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα για ποιο λόγο υπήρχε και υπάρχει ένας -ας τον πω- "ανταγωνισμός" μεταξύ ταινιών και τηλεοπτικών σειρών/παραγωγών και κατ'επέκταση μεταξύ κινηματογράφου και τηλεόρασης, ή μεταξύ ταινιών και βιβλίων ή μεταξύ ταινιών και βιντεοπαιχνιδιών.. Θεωρώ ότι το κάθε πράγμα έχει το κοινό του, όπως και να το κάνουμε.
Εν μέσω μιας μεγάλης παγκόσμιας οικονομικής ύφεσης ο κινηματογράφος σε μεγάλο βαθμό δεν μπορεί να αντεπεξέλθει και πολλές φορές τα έσοδα μιας ταινίας είναι ελάχιστα έως ανύπαρκτα, μια και κάποιος θα προτιμήσει να κατεβάσει μια ταινία σε ποιότητα 1080p παρά να την δει στον κινηματογράφο ή να αγοράσει το DVD. Την τηλεόραση από την άλλη οι πιο πολλοί την έχουν σπίτι τους γι'αυτό το λόγο και βλέπουμε τόσες δαπανηρές τηλεοπτικές παραγωγές μια και τα έσοδα είναι αρκετά, σε μερικές περιπτώσεις και περισσότερα από τα έξοδα.Βέβαια αυτό γίνεται στην Αμερική, καθως στην Ελλάδα προ κρίσης βλέπαμε κάθε χρόνο αρκετές τηλεοπτικές παραγωγές κάποιες από τις οποίες είναι κλασικές πλέον, μετά κρίσης η ελληνική τηλεόραση ισοπεδόθηκε πλήρως στον τομέα των σειρών ενώ βλέπουμε ότι αρχίζει μια νέα στροφή στον κινηματογράφο, στο θέατρο στη λογοτεχνία.. ασε που αρκετές αμερικανικές σειρες που προβαλλονται στην ελληνικη tv συμπεριλαμβανομένου και του game of thrones δεν έχουν τα αναμενόμενα νούμερα.
τέλος είναι δύσκολο να συγκρίνεις μια σειρά με μια ταινία, είναι δυο τελείως διαφορετικά πράγματα. το μόνο κοινό τους είναι ότι πρόκειται για κινούμενη εικόνα, από εκεί και μετά έχουν διαφορετική προσέγγιση. Έγραψα πολλά αλλά μια και είπαμε πολλά για σειρές και δεδομένου ότι έχεις καιρό να νιώσεις δέος με κάποια ταινία σου προτείνω να δεις αν δεν το έχεις κάνει δηλαδη κάποιες ταινίες: Gravity, Snowpiercer, Nebraska, Trance, The Grand Budapest Hotel ενδεικτικά κάποιες προσφατες που προσωπικα με εντυπωσιασαν και 2 ελληνικες Miss Violence, Μικρά Αγγλία

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Ταινίες ή σειρές;

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 06 Ιούν 2014, 02:31

Μπρεντ καλώς σε βρήκαμε :))
Συμφωνώ, δεν έχει κανένα νόημα να συγκρίνεις, στα σοβαρά, ταινίες με σειρές, ή ταινίες με οτιδήποτε... Το θέμα είναι ότι έχει πλάκα να μάθεις τι προτιμάει ο ένας ή ο άλλος και γιατί. Εγώ ας πούμε, όπως ξαναείπα, προτιμάω ταινίες.

Σκέφτομαι, αλλά δεν το έχω εξακριβώσει ακόμα, πως το οπτικό αποτέλεσμα μ' αρέσει περισσότερο στις ταινίες, ίσως γιατί είναι πιο ξεκάθαρο το στυλ του σκηνοθέτη (ή όποιου είχε τέλος πάντων την "από πάνω" κουβέντα), ενώ στις σειρές αυτό, ίσως, να μην είναι τόσο ξεκάθαρο, λόγω των πάρα πολλών που συνεργάζονται για να φτιαχτεί. :χμ:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες