Αξιομνημόνευτα κινηματογραφικά κοστούμια

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Αξιομνημόνευτα κινηματογραφικά κοστούμια

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 02 Απρ 2013, 17:48

Οι ενδυματολόγοι είναι σίγουρα ένας από τους σπουδαιότερους συντελεστές στην επιτυχία μιας κινηματογραφικής ταινίας. Είτε πρόκειται για ιστορικές ταινίες όπου πρέπει να αποδοθεί το κλίμα της εποχής, είτε για σύγχρονες ιστορίες ώστε να δοθεί έμφαση στην προσωπικότητα ενός χαρακτήρα, είτε για ταινίες φανταστικού που τον λόγο παίρνει η δημιουργικότητα του ενδυματολόγου, τα κοστούμια είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ταινίας. Παρακάτω παρουσιάζονται μερικά από αυτά που, στην δική μου αντίληψη, έγραψαν ιστορία στο αισθητικό μέρος του φιλμ που παρακολουθούσα.

Τα εξαιρετικά φορέματα της Βίβιαν Λι και τα κοστούμια του Κλαρκ Γκέϊμπλ στο 'Όσα παίρνει ο άνεμος" (1939)

Image


Το σμαραγδένιο φόρεμα της Κίρα Νάϊτλι στο "Atonement" (2007)

Image


Μέριλυν Μορόε και ποιός μπορεί να ξεχάσει αυτό το φόρεμα στο "7 Χρόνια Φαγούρα" (1955)!

Image


"Πρωινό στο Τίφανυς" (1961) με το στυλ της Όντρευ Χέμπορν

Image


Η Κέιτ Μπλάνσετ στο "Ελισάβετ: Η χρυσή εποχή" (2007)

Image


Και η θεά Ελίζαμπεθ Τέιλορ στο "Κλεοπάτρα" (1963) :προσκυνώ:

Image


Τέλος, τα εκθαμβωτικά κοστούμια από την "Κατάρα του χρυσού λουλουδιού" (2006)

Image

Αβατάρι χρήστη
Χρυσηίδα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 19
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:34
Θέση: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αξιομνημόνευτα κινηματογραφικά κοστούμια

Ανάρτησηαπό Χρυσηίδα » 02 Απρ 2013, 18:04

Πωπω, το δεύτερο φόρεμα, το σμαραγδένιο, πρέπει να είναι καταπληκτικό. Δεν έχω δει την ταινία, ίσως θα έπρεπε όμως για το φουστάνι!

Αγαπητή Σινεφίλ, μετά από αυτό το νήμα, μπορώ να βάλω ό,τι στοίχημα θες για την ταυτότητά σου :ρ
Well, Clarice, have the lambs stopped screaming?

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Αξιομνημόνευτα κινηματογραφικά κοστούμια

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 02 Απρ 2013, 19:59

Χρυσηίδα έγραψε:Πωπω, το δεύτερο φόρεμα, το σμαραγδένιο, πρέπει να είναι καταπληκτικό. Δεν έχω δει την ταινία, ίσως θα έπρεπε όμως για το φουστάνι!

Να την δεις την ταινία, προσωπικά είχα συγκινηθεί στο τέλος. Κι έχει και μια πολύ ωραία σκηνή με το πράσινο φορεματάκι σε μια βιβλιοθήκη. :φρύδια:



Στην σειρά "The Tudors", είχε πολύ φανταχτερά κοστούμια και ειδικά των γυναικών του βασιλιά, τα οποία ήταν από σεμνά μέχρι έντονα θηλυκά, ανάλογα το χαρακτήρα της συζύγου. Από αυτά, πιο πολύ εντύπωση μου έκαναν την Αν Μπολέιν.

Image Image Image



Τα πρώτα πριγκιπικά ρούχα που μου έρχονται στην μνήμη από παλιά, είναι από την "Πριγκίπισσα Σίσυ" που πρωταγωνιστούσε η πανέμορφη Ρόμι Σνάιντερ.

Image Image Image



Τέλος, χάριν του παρωνύμιού μου, θα αναφερθώ και στα κοστούμια της ταινίας "Matrix". Σε αυτό το δυστοπικό μέλλον που περιγράφει, φυσικό ήταν τα χρώματα να είναι μουντά και σκούρα. Την παράσταση όμως κλέβουν τα γυαλιά ηλίου, οι μακριές καμπαρντίνες και τα δερμάτινα της πρωταγωνίστριας.

Image Image Image
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Αξιομνημόνευτα κινηματογραφικά κοστούμια

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 03 Απρ 2013, 17:49

Image
Αγαπημενο,underworld

Image
Tom raider

Image
Romeo and juliet

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Αξιομνημόνευτα κινηματογραφικά κοστούμια

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 03 Απρ 2013, 23:50

Να πω τα πιο χαρακτηριστικά της Όντρεϊ που έτσι κι αλλιώς ήταν ιέρεια του στυλ στα χρόνια της.

Από τη Sabrina το φόρεμα του Givenchy
Image

Από το Funny Face δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλέξω, γιατί ήταν και μοντέλο υποτίθεται και όλο άλλαζε ρούχα, και ήταν όλα ένα κι ένα. Θα διαλέξω το νυφικό της, που ήταν πολύ γλυκό και πρωτότυπο.
Image

Από το Charade όπου γενικά κυκλοφορούσε με μαντήλι και μεγάλα γυαλιά, αυτό
Image

Από το Ωραία μου κυρία το χαρακτηριστικό
Image

και το λιγότερο φανταχτερό
Image

από το How to steal a million αυτό το πώς-το-φοράς-καλέ;
Image

και να πω ότι γενικά η Audrey φορούσε στις ταινίες της στρωτά παπούτσια, ίσως καμιά φορά με λίγο τακουνάκι και παρόλα αυτά ήταν κομψότατη, ενώ σχεδόν πάντα φορούσε γάντια και είχε και καπελάκι. :γιούπι:
Image
(φώτο από το Paris when it sizzles)

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Αξιομνημόνευτα κινηματογραφικά κοστούμια

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 03 Απρ 2013, 23:59

Αλίκη έγραψε:
Από το Ωραία μου κυρία το χαρακτηριστικό
Image



Θα γίνω λιγάκι κάφρος αλλά, αν εξαιρέσουμε το υπέροχο φόρεμα, νομίζω πως την ομπρέλα την κρατάει από το αριστερό χέρι για να μην γείρει και πέσει από το βάρος του καπέλου. :roll:

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Αξιομνημόνευτα κινηματογραφικά κοστούμια

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 04 Απρ 2013, 00:23

χαχαχα δεν ξέρω αν ήταν βαρύ το καπελάκι της (που αναμφίβολα θα ήταν) πάντως η ταινία αυτή πήρε Όσκαρ Καλύτερων Κοστουμιών :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Αξιομνημόνευτα κινηματογραφικά κοστούμια

Ανάρτησηαπό Ίζι » 08 Απρ 2013, 14:26

Ωραία η Όντρεϊ, ωραία και τα κοστούμια εποχής, όμως αυτήν την εποχή έχω κολλήσει τρελά με τα ρούχα της Σάμερ απ' το 500 days of Summer.

και ο νεαρός ήταν άψογος, βέβαια

(και τι ωραία ταινία :) )
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αξιομνημόνευτα κινηματογραφικά κοστούμια

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Σεπ 2018, 14:17

Το κιτρινο φορμακι της Ουμα Θερμαν στο Kill Bill και του Μπρος Λι στο Game Of Death. :ναι:

"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες