Προτάσεις για θρίλερ

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Προτάσεις για θρίλερ

Ανάρτησηαπό Ίζι » 18 Ιούν 2013, 11:09

Λοιπόν, διάβαζα σε προηγούμενο ποστ ότι τα όρια του Γλωσσολάγνου στα τρομακτικά έργα είναι ταινίες όπως η Έκτη Αίσθηση. και σκεφτόμουν πόσο διαφορετικοί είμαστε. Για μένα η Έκτη Αίσθηση είναι μια πραγματικά ΠΟΛΥ τρομακτική ταινία, ίσως η μόνη που κατάφερε να με τρομάξει ως ενήλικη. Θυμάμαι να με πιάνει σύγκρυο σε κάποιες σκηνές, όπως σ' αυτήν που εξηγούσαν τι ήταν παλιά το σχολείο :μπρ:

Θυμήθηκα και το γαλλικό Ils (2006). Πολύ καλό και αυτό.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Προτάσεις για θρίλερ

Ανάρτησηαπό Ίζι » 19 Ιούν 2013, 11:05

Χθες είδα το αγγλικό Eden Lake (2008). Μια ομάδα εφήβων παρενοχλεί και στη συνέχεια επιτίθεται σε ένα ζευγάρι που κάνει ελεύθερο κάμπινγκ. Δεν είναι σπλάτερ, όμως είναι μια ιδιαίτερα βίαιη και σκληρή ταινία, που θυμίζει λίιιιιγο το Funny Games του Χάνεκε. Μου άρεσε αρκετά, όμως με στενοχώρησε.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Προτάσεις για θρίλερ

Ανάρτησηαπό Ίζι » 22 Ιούν 2013, 10:33

Είδα ένα φανταστικό θρίλερ χθες (περισσότερο ψυχολογικό και μυστηρίου), τη γαλλικο-ολλανδική ταινία Spoorloos (The Vanishing 1988). Δεν ήξερα ότι υπάρχει - την ανακάλυψα ψάχνοντας για υψηλά βαθμολογημένες ταινίες της κατηγορίας στην IMDB (με τις βαθμολογίες της οποίας διαπιστώνω ότι συμφωνώ στο 90% των περιπτώσεων). Στην ταινία ένα νεαρό ζευγάρι που βρίσκεται σε διακοπές σταματά σ' ένα βενζινάδικο, η γυναίκα πηγαίνει στην τουαλέτα και δεν επιστρέφει ποτέ. Τρία χρόνια μετά, ο φίλος της ακόμα προσπαθεί να μάθει τι της συνέβη, καθώς πέρα από τη θλίψη του, υποφέρει κι από βασανιστική, αρρωστημένη περιέργεια. Υπάρχει μόνο ένας άνθρωπος που μπορεί να του απαντήσει.
Παιδιά φοβερή ταινία, να τη δείτε οπωσδήποτε αν σας αρέσει το είδος :ναι:

Image
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Προτάσεις για θρίλερ

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 22 Ιούν 2013, 15:20

Σε αυτa που ειχα τρομαξει πραγματικα πολυ ειναι ο εξορκισμος της εμιλυ ροουζ και ο εξορκιστης το ενα και gothika. Οι αλλοι με την Νικολ Κιντμαν δεν μου αρεσε καθολου, ενω η εκτη αισθηση ειναι πολυ ωραια.

Image

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Προτάσεις για θρίλερ

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 29 Ιουλ 2013, 02:06

the call...... :πανικός: :πανικός:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Προτάσεις για θρίλερ

Ανάρτησηαπό Ίζι » 30 Σεπ 2013, 11:58

Μέσα στο ΣΚ είδα το Conjuring. Αρκετά ατμοσφαιρικό και τρομακτικό θρίλερ με φαντάσματα, δαιμονισμένα αντικείμενα, εξορκισμούς κ.λπ. Το στοιχειωμένο σπίτι είναι υπέροχο, τα εφέ πειστικά και οι ερμηνείες πάρα πολύ καλές. Οι ηθοποιοί είναι όλοι ένας κι ένας. Υποτίθεται ότι βασίζεται σε πραγματική ιστορία ή μάλλον στις διηγήσεις υπαρκτών προσώπων. Προτείνω να το προλάβετε στον κινηματογράφο, καθώς δεν είμαι σίγουρη αν θα είναι τόσο τρομακτικό στη μικρή οθόνη.



I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Προτάσεις για θρίλερ

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 22 Ιαν 2014, 17:01

Ίζι έγραψε:(...)Ένα πολύ καλό θρίλερ δωματίου που είδα τελευταία ήταν το Hard Candy. Απίστευτη ένταση και εξαιρετικές ερμηνείες. Μου θύμισε κάπως το Death and the Maiden (που είναι ταινιάρα, αν δεν το έχετε δει) του Πολάνσκι.
(...)
Μια πολύ ιδιαίτερη ταινία είναι το κορεάτικο A Tale of Two Sisters (μην σας μπερδέψει η αφίσα. Είναι προς το ψυχολογικό-μεταφυσικό, και πάρα πολύ όμορφη αισθητικά, καθόλου σπλάτερ). Μια πολύ καλή ιστορία (βασισμένη, νομίζω, σε παραδοσιακό παραμύθι), με πολύ καλούς ηθοποιούς. Είναι μόνο λίγο αργή...
(...)


Ωραίο το hard candy το είχα δει παλιά και μ' άρεσε, αν και δεν ήταν πολύ τρομακτικό! Και δεν ήξερα ότι είναι του Πολάνσκι επίσης!

Είδα χθες το a tale of two sisters, πάααρα πολύ ωραίο! Πανέμορφη αισθητικά, όπως λεει κ η Ίζι, έχει κάτι πραγματικά υπέροχα πλάνα λατερνάλ και πολύ όμορφη φωτογραφία! Εγώ κατατρόμαξα πάντως (αν και δεν είμαι μέτρο σύγκρισης γιατί έχω δει λίγα θρίλερ στη ζωή μου) :μπρ:
Μέσα σε όλα εν τω μεταξύ εμένα με συγκίνησε τ' ότι μιλάει για δύο αγαπημένες αδερφούλες. (Αδερφούλα; :αγκαλιά: )
Να πω την μαύρη μου αλήθεια όμως για να καταλάβω/σιγουρευτώ για την ιστορία και το τέλος χρειάστηκε μετά να διαβάσω την πλοκή στην wiki! :ρ
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Προτάσεις για θρίλερ

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Ιαν 2014, 21:03

Πολύ καλή η μητριά, σε αυτήν την ταινία.. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Προτάσεις για θρίλερ

Ανάρτησηαπό Ίζι » 22 Ιαν 2014, 21:21

Πόλυ, το Hard Candy δεν είναι Πολάνσκι :) Ο "Θάνατος κι η Κόρη" είναι. Αν δεν το έχεις δει, μην το χάσεις!

Άντε, προτείνετε κανένα καινούριο!!!
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Προτάσεις για θρίλερ

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Ιαν 2014, 22:29

Προτείνω το Byzantium (2012) που μόλις είδα όμως μόνο στους οπαδούς των βαμπίρ.

Αναπόφευκτα προσεγμένη σκηνοθεσία από τον Νιλ Τζόρνταν, είναι μια κλασική ιστορία βαμπίρ με κάποιες μικρές παραλλαγές (π.χ. δεν μεγαλώνουν οι κυνόδοντες αλλά το νύχι του αντίχειρα ;) )

6,6 στην imdb, κάπου εκεί και από εμένα...
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες