Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Αβατάρι χρήστη
Αντίβαρο
Μύστης
Αναρτήσεις: 63
Εγγραφή: 31 Μάρ 2020, 18:04

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Αντίβαρο » 12 Μάι 2020, 14:05

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε: To μαχαίρι το έφαγε από το Netflix


Ααα αυτό. Ναι. Και εγώ το διάβασα.

Λοιπόν, την τελείωσα χθες. Αν και με μια σεζόν το Marianne δεν φαίνεται ανολοκλήρωτη. Εννοώ ότι το τέλος ήταν αναμενόμενο και ταίριαξε μια χαρά παρά τα σχέδια για την δεύτερη σεζόν. Όπως είπε και ο King έχει πολλά vibes από Stranger Things. Αν και οι περισσότεροι στα χορορ δεν θέλουν άλλα εμπλεκόμενα στοιχεία, στη συγκεκριμένη σειρά τα ελάχιστα ψήγματα χιούμορ μου άρεσαν. Το αυτί μου έπιασε κάτι περίεργα κομμάτια που θύμιζαν από the thing και little nightmares.

(Τα ΥΓ απευθύνονται στον Νικόλα)
ΥΓ: δεν θα σχολιάσω ότι είδες Marianne αλλά όχι ακόμα the haunting
ΥΓ2: είμαι σίγουρη ότι είδες το Marianne για τα αποφθέγματα πριν από κάθε επεισόδιο (ειδικότερα του Τζέιμς και Πόε) ;)
ΥΓ3: η γριά στα πρώτα επεισόδια πόσα κιλά τρομακτική ήταν :πανικός:
"Μην παίρνετε ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους" -Ο Τζίμης, ο Τζίμης και η Τζάνις

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 13 Μάι 2020, 00:30

Αντίβαρο!! :αγκαλιά:

Το Marianne δεν το ολοκλήρωσα... Είχα δει 2 επεισόδια!
Όσο για το Haunting μην είσαι σίγουρη πως δεν το είδα!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Αντίβαρο
Μύστης
Αναρτήσεις: 63
Εγγραφή: 31 Μάρ 2020, 18:04

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Αντίβαρο » 13 Μάι 2020, 01:20

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Το Marianne δεν το ολοκλήρωσα... Είχα δει 2 επεισόδια!

Άρα δεν είδες και τα συγκεκριμένα αποφθέγματα. Γιατί ήταν στα τελευταία επεισόδια (Γελάω σατανικά). Το πρώτο επεισόδιο δεν λέει πολλά. Το δεύτερο και το τρίτο, πολύ δυνατά.

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Όσο για το Haunting μην είσαι σίγουρη πως δεν το είδα!

Ας μου επιτραπεί από την διοίκηση να γράψω με κεφαλαία παρά τον κανονισμό και να πω ένα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ (σαν ανακούφιση).
Και αναρωτιόμουν γιατί αυτή η παύση πυρών. Που σαι χαμένος. Πες το ντε...
Τώρα ή δεν σου άρεσε ή σου άρεσε πάαάρα πολύ ή ακόμα δεν το τελείωσες και είσαι αντερ κονστραξιον.
Ή μου ετοιμάζεις κάνα μανιφέστο για όλους τους λόγους που δεν πρέπει να προτείνω σειρές και ταινίες... :τρέχω:
Θα δεχθώ τα πυρά με καρτερικότητα (έβαλα τα χεράκια μου και έβγαλα τα ματάκια μου)
"Μην παίρνετε ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους" -Ο Τζίμης, ο Τζίμης και η Τζάνις

Αβατάρι χρήστη
Αντίβαρο
Μύστης
Αναρτήσεις: 63
Εγγραφή: 31 Μάρ 2020, 18:04

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Αντίβαρο » 15 Μάι 2020, 18:49

Χθες τελείωσα και την πρώτη σεζόν από Black Spot. (Ξέρω ότι αυτό σας έξυνε όλη μέρα)
Λοιπόν, κοιτάχτε. Δεν μπορώ να σας την προσδιορίσω. Έχει πολλά στοιχεία.
Για να σας βοηθήσω είναι ένας συνδυασμός από Dark και λίγο από τις παλιές καλτίλες Blair witch. Συνδυάζει και κάτι στοιχεία με κελτικές μυθολογίες κ.λπ.
Επαρχία, άνθρωποι εξαφανίζονται, μυστικά, περίεργα πράγματα στα δάση.... γενικά λίγο απ'όλα. Ειδικά το τελευταίο επεισόδιο, είχε ενα πλοτ Τουίστ...με άφησε στον τόπο.
"Μην παίρνετε ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους" -Ο Τζίμης, ο Τζίμης και η Τζάνις

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 16 Μάι 2020, 13:48

Ψάχνω να βρω καμιά σειρά κι έβαλα το Black Spot, αφού διάβασα την ανάρτησή σου. Είδα λίγο από το πρώτο επεισόδιο και ενώ μου άρεσε το ότι το τοπίο θυμίζει Twin Peaks (επαρχιακή πόλη, πριονιστήριο) η σεναριακή υπερβολή για 38 ανθρωποκτονίες (και μόλις τώρα θυμήθηκε ο εισαγγελέας να επιληφθεί) και το σύμβολο του άπειρου που το υπερτονίζουν έτσι νωρίς, σαν πως έχει κάποια μυστική σημασία που πρέπει να μας ιντριγκάρει, με γεμίζει επιφυλάξεις για το αν θα μπορέσω να παρακολουθήσω ευχάριστα την σειρά.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αντίβαρο
Μύστης
Αναρτήσεις: 63
Εγγραφή: 31 Μάρ 2020, 18:04

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Αντίβαρο » 16 Μάι 2020, 17:06

Φαροφύλακα, τελικά η γραφειοκρατία δεν υφίσταται μόνο στην Ελλάδα. :))))

Όσο για το άπειρο εμφανίζεται άντε μέχρι το δεύτερο επεισόδιο, μετά δεν ξανακάνουν νύξη. Δεν έχω δει καθόλου twin peaks για να σου τα συγκρίνω και να έχω ξεκάθαρη εικόνα, αλλά έχοντας διαβάσει την υπόθεση του, πάνω -κάτω είναι ίδια.
Εμένα η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε το στήσιμο. Μην δω βουνά, λαγκάδια, aesthetics και χιπστερικα στυλ...κλαίει η ψυχούλα μου. Δεν είναι τα κριτήρια αυτά δυνατά, αλλά αποτέλεσαν βασικό κίνητρο για να δω την σειρά.

Για τον εισαγγελέα γίνεται κάποια αναφορά σε επόμενα επεισόδια, αλλά μέχρι το τέλος δεν μας λένε κάτι για το ιστορικό του. Και ενώ είπα δεν θα δω σύντομα την δεύτερη σεζόν, χθες είδα ένα επεισόδιο.

Εντομεταξύ, αυτός ο εισαγγελέας λίίγο, τοοοοσο δα, δεν νομίζεις ότι σου μοιάζει;;; Έφαγα τρελό σκάλωμα...μιας και τον ανέφερες
Λες τόσο λάθος να κάνω; Δεν φτάνει που ξεχνάω δρόμους και ονόματα, τώρα λες να ξεχνάω και φάτσες....;
"Μην παίρνετε ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους" -Ο Τζίμης, ο Τζίμης και η Τζάνις

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 16 Μάι 2020, 21:41

Είναι σγουρομάλλης και στυγνός. Απλά εγώ δεν έχω αδυναμίες. :ρ
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 17 Μάι 2020, 00:24

Ιαβερης έγραψε:Αν σας αρέσουν τα true crime ντοκιμαντέρ ρίξτε μια ματιά στο Don't fuck with cats, καθηλωτικό! :πάνω:
Λοιπόν, το είδα, μετά από την παρότρυνσή σου.

Καλύτερο από πολλές ταινίες για ψυχοπαθείς δολοφόνους. Πολύ τραβηγμένα όμως τα 3 μονόωρα επεισόδια. Μια χαρά θα λέγανε τα ίδια πράγματα και σε ένα επεισόδιο, ιδανικά 40λεπτο.

Πάντως είχε ενδιαφέρον.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 18 Μάι 2020, 01:56

Αυτό το Marianne που συζητάτε και το συγκρίνετε με το haunting (of the hill house φαντάζομαι εννοείτε), τι φάση, θριλερακι και τούτο; Να το τσεκάρω δηλαδή;
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 18 Μάι 2020, 09:59

Τσέκαρε Βάγγυ!
Όσα επεισόδια είδα είχαν ενδιαφέρον! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες