Ποιες ταινίες σας αρέσουν... κατ' εξαίρεση;

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Ποιες ταινίες σας αρέσουν... κατ' εξαίρεση;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 20 Απρ 2013, 12:41

Υπάρχει κάποιο θέμα ταινιών που βαριέστε ή κάποιο είδος που δεν βλέπετε; Εγώ π.χ. δεν βλέπω αυτού του τύπου τις "αντρικές" ταινίες δράσης με τα κυνηγητά, τις εκρήξεις κ.λπ. Επίσης, βαριέμαι αφόρητα τις ταινίες που έχουν να κάνουν με μαφιόζους, γκάνγκστερς κ.λπ.. Απλά δεν βλέπω τέτοιες ταινίες όσο καλές κι αν είναι. Υπάρχουν, όμως, ορισμένες εξαιρέσεις, που όχι μόνο μ' αρέσουν αλλά τις έχω και στις αγαπημένες μου. Κάποιες είναι οι "Συνήθεις Ύποπτοι", το "Die Hard", ο "Νονός"1 και 2 και το "Κάποτε στην Αμερική". Επίσης, δεν βλέπω ΠΟΤΕ γουέστερν, όμως μου αρέσει πολύ "ο Καλός, ο Κακός και ο Άσχημος".
Ποιες είναι οι δικές σας ;
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 20:48

Re: Ποιες ταινίες σας αρέσουν... κατ' εξαίρεση;

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 20 Απρ 2013, 18:52

Και εγώ δεν βλέπω γουέστερν και αμιγώς πολεμικές ταινίες, με εξαίρεση ίσως το Πλατούν.Επίσης δεν μπορώ να δώ ταινίες με ζωάκια τύπου σκυλάκια και φάλαινες (Μπετόβεν, Μάρλευ ,ελευθερώστε τον Γουίλι κλπ...και αυτήν την άλλη που όλοι σκάνε στο κλάμα και λέω δεν μπορεί ,κάτι θα ξέρουν ,ας κάτσω να δώ το Hatshico,και μετά αρχίζω κι έχω υπαρξιακά:εγώ γιατί δεν κλαίω ρε παιδιά;) Εξαίρεση το babe το γουρουνάκι. Επίσης αντιπαθώ τις αμερικάνικες κωμωδίες τύπου Ανταμ Σαντλερ,Εντι Μέρφι,καθώς και τις αμερικάνικες κομεντί με Σάντρα Μπούλοκ και λοιπές (Κέητ Χάτσον Τζένιφερ Ανιστον κλπ..).Εδώ φυσικά υπάρχουν αρκετές εξαιρέσεις όπως πχ.το Addicted to love με Μέγκ Ράυαν και το french Kiss πάλι με την ίδια.
Και δεν αντέχω τις αμερικάνικες μελούρες που εκβιάζουν το συναίσθημα.Τρανταχτό παράδειγμα το Ημερολόγιο με την Ρέητσελ Μακ Ανταμς να τρέχει διαρκώς κάτω απ'τη βροχή.Αλλά μπορεί και να μου άρεσε στην συνέχεια,απλά ΔΕΝ άντεξα να την δώ ολόκληρη.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποιες ταινίες σας αρέσουν... κατ' εξαίρεση;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 30 Αύγ 2018, 14:44

Γκανγκστερικες και μιουζικαλ, καθως και "αισθησιακες". Δε μου αρεσουν καθολου. :κάτω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποιες ταινίες σας αρέσουν... κατ' εξαίρεση;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 05 Φεβ 2019, 11:12

Οι πολεμικές ταινίες δεν μου αρέσουν πολύ. Τις βαριέμαι και μάλλον δεν μπορώ να βρω κάτι που να με τραβάει σε αυτές.
Παρόλα αυτά θεωρώ κορυφαίες δημιουργίες τα "Letters from Iwo Jima", "The thin red line" και το "Full Metal Jacket".

Επίσης δεν μου αρέσουν σχεδόν καθόλου οι αισθηματικές ταινίες.
Όμως μου άρεσε πολύ το "The Bridges of Madison County". Ίσως λόγω πρωταγωνιστών και σκηνοθεσίας του αγαπημένου Κλιντ!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Ποιες ταινίες σας αρέσουν... κατ' εξαίρεση;

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 06 Φεβ 2019, 16:47

Γενικως θα κατσω πολυ σπανια να δω "σοβαρες ταινιες για μεγαλους" οπως δραματικες, ιστορικες, πολεμικες, ρομαντικες, ρομαντικες κωμωδιες, τρομου, σινεφιλ...

παλιες ελληνικες ταινιες και ταινιες του 80/βιντεοταινιες κλπ επισης, αν και τις αφηνω στην τηλεοραση απλα για τη φασαρια, αν δεν υπαρχει κατι αλλο.

Χμμμμ ισως πρεπει να μεγαλωσω καποτε επιτελους :ωιμέ:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Ποιες ταινίες σας αρέσουν... κατ' εξαίρεση;

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 04 Μάρ 2019, 10:20

Όχι ακριβώς είδος ταινιών, αλλά δεν μου αρέσουν καθόλου οι ταινίες του Λαρς Φον Τρίερ με εξαίρεση το Ντογκβιλ.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποιες ταινίες σας αρέσουν... κατ' εξαίρεση;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 04 Μάρ 2019, 13:11

O Τρίερ είναι αρκετά ιδιαίτερος δημιουργός.
Νομίζω όμως ότι στην πιο μεσο-πρώιμη περίοδο του έχει κάνει πιο συμβατικές ταινίες. Πχ το Δαμάζοντας τα κύματα. Το έχεις δει αυτό Άσαρα; Ή το Χορεύοντας στο σκοτάδι; :)
Εμένα μου αρέσουν αυτές οι 2 μαζί με το Dogville.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Ποιες ταινίες σας αρέσουν... κατ' εξαίρεση;

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 07 Μάρ 2019, 15:50

Όντως είναι ξεχωριστός και είναι ειδική κατηγορία από μόνος του.
Το Δαμάζοντας τα Κύματα το είχα δει όταν ήμουν πιο μικρή και είναι από εκείνες τις ταινίες, που θεωρώ ότι είναι καλές, απλά εμένα δεν μου άρεσε.
Το Χορεύοντας το Σκοτάδι μου φάνηκε κάπως απλοϊκό και σαν να προσπαθεί να εκβιάσει τον θεατή να συγκινηθεί. Παρ'ολ'αυτά πραγματικά ξεχώρισα μια σκηνή από την ταινία, που είναι πραγματικά από τις αγαπημένες μου.

Είναι η σκηνή όπου τραγουδάνε το I've seen it all
Image


Το Dogville αν και είναι το πιο ιδιαίτερο από όλα τα έργα του μέχρι στιγμής (π.χ. απουσία σκηνικών) και η πλοκή αφορά χαρακτήρες που κάνουν φρικτά πράγματα έχει σε πολύ σωστές δόσεις ρεαλισμό, συμβολισμό και μια στιβαρή πλοκή.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποιες ταινίες σας αρέσουν... κατ' εξαίρεση;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 07 Μάρ 2019, 15:56

To Dogville το είχα δει και στο Εθνικό Θέατρο και ήταν εξίσου εντυπωσιακό! :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες