Πού βλέπετε ταινίες;

Πού βλέπετε ταινίες;

-Στο σινεμα; Για να ειναι τεραστια η οθονη και να τα βλεπεις καλυτερα;
8
27%
-Σε DVD σε home cinema; Κοινως στο σπιτι στην οθονη μιας καλης και μεγαλης τηλεορασης;
8
27%
-Στον υπολογιστη;
12
40%
-ή στο προγραμμα της τηλεορασης;
2
7%
 
Σύνολο ψήφων: 30

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Πού βλέπετε ταινίες;

Ανάρτησηαπό Λορένα » 18 Απρ 2013, 14:23

που σας αρεσει να βλεπετε ταινιες..

-Στο σινεμα; Για να ειναι τεραστια η οθονη και να τα βλεπεις καλυτερα;

-Σε DVD σε home cinema; Κοινως στο σπιτι στην οθονη μιας καλης και μεγαλης τηλεορασης;

-Στον υπολογιστη;

-ή στο προγραμμα της τηλεορασης;

Προσωπικα, εχω μια ιδιαιτερη αδυναμια (που δεν μπορω να εξηγησω) να παρακολουθω ταινιες, στο προγραμμα τηλεορασης. Μου αρεσει να την βλεπω να την διαφημιζουν και να προγραμματιζω οτι το βραδυ "θα την εχει". Ακομη και οταν με ενοχλουν οι διαφημισεις, ακομη και σημερα δεν μπορω να αντισταθω στο να ξανα και ξανα δω, τον Αρχοντα των δαχτυλιδιων πχ, ενω αν το ειχα σε DVD δεν θα τον εβλεπα ποτε. Πιστευω οτι οφειλεται σε παλια συνηθεια που εβλεπα τα παντα απο το προγραμμα της τν και μου εχει αφησει ευχαριστες αναμνησεις

Αμεσως επομενη προτιμηση παει στο σινεμα, για ορισμενες ταινιες που θελουν τεραστια οθονη. Πχ ο αρχοντας και σχετικες του ειδους. Για ολες τις αλλες.. αν δεν τις δω σε DVD θα περιμενω μεχρι να την προβαλει η τν

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Πού βλέπετε ταινίες;

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 18 Απρ 2013, 14:50

Μόνο εγώ απάντησα;; Τις ταινίες που προορίζονται για αγαπημένες μου αρέσει να τις βλέπω στο σινεμα. Πχ Άρχοντες, Χάρι Πότερ κ τέτοια, αν δεν τα προλάβω στο σινεμά θα μου μείνει απωθημένο, και συνήθως προσπαθώ να τα δω και στην πρώτη προβολή τους. Παλιά έβλεπα και λιγότερο πολυαναμενόμενες ταινίες στο σινεμά, αλλά τώρα λόγο οικονομικών το έχω περιορίσει. Επίσης ταινίες με εφέ, πχ σουπερήρωες και τέτοια προτιμώ να τα βλέπω στο σινεμά.

Στον υπολογιστή (ξανα)βλέπω αυτά και όλα τα υπόλλοιπα, γιατί συνήθως τα βλέπω μόνη μου, και αν τα δω με παρέα θα τα δω πάλι στον υπολογιστή.

Τηλεόραση γενικά δεν βλέπω στο σπίτι μου ούτε και DVD γενικά καθόλου τη μεγάλη οθόνη του σπιτιού γτ βλέπει ο μπαμπάς μέρα νύχτα ειδήσεις :οργή: :ρ

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Πού βλέπετε ταινίες;

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 18 Απρ 2013, 15:16

Συγνώμη που επεμβαίνω :συγνώμη: όμως ο τίτλος δεν μου κολλάει, δεν πρέπει να αλλαχτεί και να γίνει Που σας αρέσει να βλέπετε ταινίες; αντι για Πού βλέπετε ταινίες;
:ιδέα:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Πού βλέπετε ταινίες;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 18 Απρ 2013, 15:24

Από τη στιγμή που πήραμε στο σπίτι μεγάλη οθόνη πλάσμα κακόμαθα και δεν αντέχω τις μικρές οθόνες. Προτιμώ τα DVD (και ιδιαίτερα τα... χειροποίητα, που έχουν μέσα 4-5 διαφορετικές ταινίες). Εννοείται ότι μου αρέσει ο κινηματογράφος, όμως πηγαίνω σπάνια και μόνο όταν ανυπομονώ πολύ να δω μια ταινία.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: Πού βλέπετε ταινίες;

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 29 Ιουλ 2014, 14:01

Μεγάλη τηλεόραση στο σπίτι, hdmi καλώδιο και την καλύτερη ποιότητα που μπορώ να βρω. Και dolby surround. Θα συμβιβαστώ καμιά φορά στο λαπτοπ, αλλά δεν το προτιμώ... Επίσης, με το θέμα της ποιότητας έχω κακομάθει και χαλιέμαι πολύ όταν δεν βρίσκω καλή ποιότητα σε ταινία αλλά και σε σειρά...
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Πού βλέπετε ταινίες;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Ιουλ 2014, 14:12

Κυρίως στον υπολογιστή όπου έχω καλά ηχεία, με γούφερ, γιατί ο ήχος μού είναι πολύ σημαντικός.
:ναι:

Κατά τ' άλλα, κι εφόσον δεν είναι κανείς στο σπίτι, ίσως και στην οθόνη της τηλεόραση, μια αξιοπρεπής 40άρα (αν και έχω αμελήσει να συνδέσω εκεί τον ενισχυτή του hifi και τα ηχεία.) Σπανίως όμως.

Σίγουρα δεν περιμένω από την τηλεόραση να βάλει κάτι για να το δω. Και δεν μπορώ να ανεχτώ τις διαφημίσεις που σπαν την ταινία σε ένα σωρό μικρά κομματάκια και σε βγάζουν τελείως από την ψυχολογία, κάθε φορά, κι οταν επιστρέψει η ταινία έχεις ξεχάσει πού ήσουν και τί έβλεπες.
:όχισουλέω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: Πού βλέπετε ταινίες;

Ανάρτησηαπό Βάσια » 29 Ιουλ 2014, 17:48

Τις ταινίες που ανυπομονώ να δω θα τις απολαύσω στο σινεμά. Δεν έχω την υπομονή να περιμένω να βγουν σε καλή ποιότητα.
Τις υπόλοιπες συνήθως στον υπολογιστή.Πιο σπάνια σε dvd και στην τηλεόραση σχεδόν ποτέ. Δεν βλέπω σχεδόν ποτέ τηλεόραση..εκτός αν βάλει κάποια ταινία που την έχω δει και μου αρέσει,τότε μπορεί απλά να την αφήσω να παίζει για να ακούω ενώ κάνω κάτι άλλο.

Αβατάρι χρήστη
Τζακ
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 09 Φεβ 2014, 23:11

Re: Πού βλέπετε ταινίες;

Ανάρτησηαπό Τζακ » 29 Ιουλ 2014, 18:01

Στο PC και στο DVD. Καποιες φορες και στο σινεμα. :)

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Πού βλέπετε ταινίες;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 29 Ιουλ 2014, 23:45

Οι ταινίες για μένα είναι πολύ προσωπική υπόθεση και χρησιμοποιώ υπολογιστή και ακουστικά για την καλύτερη απομόνωση.
Σινεμά μόνο για ποπ κορν και παρέα :))))
Ευτυχώς είμαι της άποψης ότι την ποιότητα της εικόνας την δημιουργεί η ίδια η ταινία και όχι το οπτικό μέσο :))))

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Πού βλέπετε ταινίες;

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 29 Αύγ 2014, 21:11

Πρώτη μου επιλογή είναι με διαφορά η κινηματογραφική αίθουσα καθώς τίποτα δεν μπορώ να συγκρίνω με την μαγεία που λαμβάνει χώρα εκεί - αρκεί να πρόκειται για μεμονωμένη αίθουσα και όχι πολυκινηματογράφου (τους οποίους απεχθάνομαι). Η παρέα στο σινεμά δεν μου είναι επιθυμητή, για μένα αποτελεί κατά βάση μοναχική απόλαυση. Αμέσως επόμενη επιλογή είναι η οθόνη του υπολογιστή μου και μακράν τελευταίο το dvd player (το οποίο αντιθέτως σπανίως τιμώ δίχως παρέα).
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες