Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 932

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 02 Απρ 2020, 15:08

Ειδα το Amytiville: The Awakening (2017). Να σημειωσω οτι εχω δει απο Amytiville ολες τις προηγουμενες ταινιες (αλλα η αγαπημενη μου ηταν φυσικα αυτη του '79). Περιμενα οτι η συγκεκριμενη λοιπον θα ηταν μαπα, αλλα εν τελει ηταν τρομακτικη, με αγωνια στο τελος. Ενα 6ρακι θα δωσω.
"Say My Name."

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 06 Απρ 2020, 04:52

Το Amytiville: The Awakening το έχω κατ εε μου το έχει δώσει ο θείος μου αλλά το έχω παρατημένο και θα ψάξω να το βρω να το δω..

Είδα το The Banker (2020) που ενώ στην αρχή ξεκινάει κάπως σοβαρά μετά ελαφραίνει και βλέπεται πολύ ευχάριστα, πολύ καλές ερμηνείες και τα εξαιρετικά σκηνικά σε μεταφέρουν στο 1950 όπου και διαδραματίζεται η υπόθεση που βασίζεται σε αληθινό γεγονός.
Μόνο το τέλος μου κακοφάνηκε λίγο που είναι κάπως απότομο σαν να βιάζεται ο σκηνοθέτης να την τελειώσει ενώ και οι ερμηνείες σε αυτό το σημείο (μόνο) δεν είναι τόσο πειστικές όσο θα έπρεπε.
Εκ των υστέρων πρόσεξα ότι είναι παραγωγή της Apple, αν το ήξερα από πριν δεν θα την έβλεπα γιατί είμαι αρνητικά προκατειλημμένος. :ανέκφραστος:
Παίζει και ο Samuel Jackson γνωστή μούρη από τις ταινίες του Tarantino οπότε Μαρουλίνι ένας λόγος παραπάνω για να τη δεις! :ρ
6.5/10
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 06 Απρ 2020, 15:36

Ειδα το Rear Window του Χιτσκοκ.. ως γνωστον αφηνει πολλα ερωτηματα στο τελος αλλα η γενικη ιδεα και το acting μου αρεσαν. Ειχε σασπενς. 7/10
"Say My Name."

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 06 Απρ 2020, 16:08

Όλο τις καινούργιες παραγωγές βλέπεις, δες και κάτι πιο κλασικό πιο κουλτουρέ... :νύστα:
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 06 Απρ 2020, 22:12

Ο.τι θελω θα βλεπω. Εξαλλου μενω με τους γονεις μου, δεν αποφασιζω μονη μου τι θα δω.
Επιπλεον, οι παλιες ταινιες ειχαν αλλο επιπεδο, ειχαν class, οι καινουργιες ως επι το πλειστον ειναι... ασ'τα να πανε.. εχω ξενερωσει τελειως. Νιωθω οτι εχω γεννηθει σε λαθος εποχη. :μαναι:
"Say My Name."

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 07 Απρ 2020, 01:16

Καλά ντε, πως κάνεις έτσι πωωω, μη στεναχωριέσαι θα την ξεπεράσεις τη φάση. :ρ
Και τις παλιές εποχές έβγαιναν καλές ταινίες με τα μέσα που είχαν τότε αλλά και σήμερα, επίσης είναι θέμα γούστου, αν σου αρέσουν οι παλιές δεν πέφτει λόγος σε κανέναν.
Α και αυτό που είπες για γονείς δεν ισχύει, ότι θέλει βλέπει ο καθένας στο laptop ή στο tablet του.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1447

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Απρ 2020, 15:50

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Επιπλεον, οι παλιες ταινιες ειχαν αλλο επιπεδο, ειχαν class,

Μαζί σου Κίντο! :σύμφωνοι:
Και μιας και είπες class, ρίξε μια ματιά σε αυτή!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 12 Απρ 2020, 11:19

Θενκς, Νικολα! :πάνω:
"Say My Name."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3410

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Απρ 2020, 16:11

Με αποκλειστικό κριτήριο την εξάσκηση της γλώσσας, είδα την μεξικάνικη ρομαντική κομεντί Solteras (2019). Αναρωτιέμαι εάν η ιδέα ήταν η πρωταγωνίστρια να βγει συμπαθητική, όμως για μένα αυτός ο τύπος ψυχωτικής γυναίκας μού είναι απωθητικός. Η ταινία μου έκανε μόνο για εξάσκηση της γλώσσας (με μεξικανικές εκφράσεις, βέβαια).
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1447

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 24 Απρ 2020, 09:51

Είδα τελευταίως 2 ταινίες.

Neverending story (1984)
Κινηματογραφική μεταφορά του ομότιτλου βιβλίου του Μίκαελ Εντε και κλασική ταινία της δεκαετίας του '80.
Συμπαθητική ταινιούλα, αλλά δυστυχώς κάποιες ταινίες πρέπει να τις βλέπεις στην εποχή τους ή σε μια κατάλληλη ηλικία. Ούτως ή άλλως τον Πέτερσεν δεν τον έχω και σε ιδιαίτερη υπόληψη σαν σκηνοθέτη και η ταινία αποδείχτηκε εντελώς μακριά από τα γούστα.
Στα θετικά της βέβαια τα εξαιρετικά εφέ σε εποχές που τα πλέον ενοχλητικά cgi σχεδόν δεν υπήρχαν. Κατά τα άλλα, μια αφελής μεταφορά βιβλίου.
6/10

First reform (2017)
Πολύ περίεργη ταινία και κάπως άνιση στο σύνολο της.
Ένας παπάς προσπαθεί να προσεγγίσει μέσω θεολογικών απόψεων τα οικολογικά προβλήματα του πλανήτη μας. Ο σεναριογράφος της ταινίας διαβάζω πως είναι ο ίδιος που έγραψε μνημειώδη σενάρια όπως αυτά του Ταξιτζή, του Οργισμένου ειδώλου κλπ γιαυτό και το σενάριο έχει ενδιαφέρον. Παρόλα αυτά και παρόλη την καλή ερμηνεία του Ήθαν Χώκ η ταινία δεν χει ρυθμό και στο τέλος καταλήγει κάπως άγαρμπα.
6/10
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 13 επισκέπτες