Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 07 Φεβ 2019, 22:40

Με τον Κισλόφσκι μοιάζει κάπως. Δηλαδή ο τρόπος που σκηνοθετεί. Απλά στις ταινίες του Λάνθιμου δεν υπάρχει η μουσική επένδυση του Πράισνερ!! :))))
Πάντως αν υπάρχει κάτι εκνευριστικό στις ταινίες του Κισλόφσκι είναι αυτή η γαλλική δηθενιά...
Εμείς οι Γάλλοι ξέρουμε τι είναι κουλτούρα στην τέχνη εσείς οι άλλοι όχι! Και δεν είναι και Γάλλος ο σκηνοθέτης! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 07 Φεβ 2019, 23:30

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Από απορία, σε ποιόν σκηνοθέτη σας φέρνει ο Λάνθιμος; Χωρίς να έχω δει κάποια ταινία του, από όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς, μου έχει κολλήσει ότι θα δω κάτι σε Kieslowski και αυτός μου είναι αρκετός λόγος να μην τον δοκιμάσω - για να μην αναφέρω ότι αρέσει και στον Πέτρο :χαχα: . Το έχω δέσει κόμπο ότι θα μου καταλήξει σε επιτηδευμένη σινεφιλική ταινία, ή αλλιώς, κουλτουριάρικη :ρ


Χωρίς να θέλω να κάνω συζήτηση περί "κουλτουριάρικων" ταινιών, θέλω να σε ρωτήσω ειλικρινά γιατί είσαι αρνητικός με τον Κισλόφσκι, τι δεν σου αρέσει ως σκηνοθέτης; Βέβαια από τη φιλμογραφία του έχω δει μόνο γύρω στις πέντε ταινίες του, αλλά αυτές μου άρεσαν πολύ.

Τώρα όσον αφορά τον συσχετισμό με τον Λάνθιμο, σίγουρα διαφέρουν στην θεματολογία: τις ταινίες του δύσκολα τις βλέπω. Τον "Κυνόδοντα" δεν θέλω να τον δω και την προηγούμενη του, αυτή με το ιερό ελάφι, έφυγα από την αίθουσα που είχα πάει να την δω, λίγο πριν το τέλος, δεν άντεξα όλο αυτό που μου έβγαλε. Το "The Favorite" όμως θέλω να πάω να το δω γιατί κινείται σε διαφορετικά εδάφη από ότι μας έχει συνηθίσει.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 07 Φεβ 2019, 23:57

Μπιατρίξ, δεν ξέρω πόσο μπορώ να σε εμπιστευτώ, είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο βλέπεις :χαχα:

Μπα, δεν χρειαζόταν να πάει στην Γαλλία Νικόλα για να έχω θέμα μαζί του. Το έχω από την περίοδο που ήταν ακόμη στην Πολωνία :ρ

Τρίνιτυ και να ήθελες να κάνεις συζήτηση περί κουλτουριάρικών ταινιών, δεν νομίζω ότι θα γινόταν. Είναι στην ουσία προσωπικός χαρακτηρισμός και αν βγήκε κάτι παραπάνω από αυτό, επέτρεψέ μου να τον ανακαλέσω.

Τώρα, όσον αφορά τον Kieslowski, θέλω τις ταινίες μου να έχουν ένα επιπλέον επίπεδο που να μου κρύβει τις όποιες θέσεις του σκηνοθέτη και ο συγκεκριμένος δεν μπορεί να μου το δημιουργήσει, με αποτέλεσμα να μου καταλήγει ανυπόφορα ηθοπλαστικός. Και σε αυτό είναι που νιώθω ότι θα έχω αντίστοιχο θέμα με τον Λάνθιμο.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 08 Φεβ 2019, 00:58

Εγώ δεν βλέπω παντως κάποια ομοιότητα μεταξύ Λάνθιμου και Κισλόφσκι...Αν για κάτι έκανε το μπαμ στο εξωτερικό ο Λάνθιμος είναι αυτό ακριβώς το ιδιαίτερο στυλ του (αρέσει δεν αρέσει είναι αδιάφορο)...το favourite δεν το έχω δει ακόμα αλλά ελπίζω να μην άλλαξε για χάρη της εμπορικότητας...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Φεβ 2019, 01:08

Εγώ βλέπω! Ειδικά στα μακρόσυρτα πλάνα.
Εφόσον πήρε τόσες υποψηφιότητες να είσαι σίγουρος πως άλλαξε προς το εμπορικό. Αλλιώς στα Όσκαρ δεν θα πλησίαζε. Η Ακαδημία ακολουθεί συγκεκριμένα μοτίβα... :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 08 Φεβ 2019, 01:18

Κι εγώ Θεατή δεν διακρίνω κάποια ομοιότητα των δύο σκηνοθετών, τουλάχιστον από αυτό που μου βγάζουν θα το παρομοίαζα με το φως και το σκοτάδι .

Μυρμηγκοφάγε, δεν χρειάζεται να ανακαλέσεις κάτι, απλά μου έκανε εντύπωση το ότι δεν σου αρέσει ο Κισλόφσκι και ήθελα να μάθω το γιατί. Ο καθένας μας έχει διαφορετικά κριτήρια, εμένα παράδειγμα μου αρέσει για την ευαίσθητη ματιά του στα πράγματα.
Αν θα ήθελες, μπορείς να μου δώσεις σε αντιδιαστολή, ένα παράδειγμα σκηνοθέτη (που να φέρνει σε "κουλτουριάρη" αν είναι δυνατόν :)))) ) που σου αρέσει γιατί είναι πιο πολυεπίπεδος;

Edit: Νικόλα, δεν είμαι σίγουρη για τα πλάνα, μπορεί να ισχύει αυτό που λες.
Αυτό που θέλω όμως είναι να δω την νέα ταινία του και να την συγκρίνω με τις προηγούμενές του, γιατί με όσες έχω δει ως τώρα, δεν μου ταιριάζει ως σκηνοθέτης.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Φεβ 2019, 09:25

Τρίνιτυ έχεις δει τις "10 εντολές" του Κισλόφσκι;
Κάτι τέτοιο μου θύμισε ο Λάνθιμος όταν είχα πρωτοδει τον Κυνόδοντα! :)

Πάντως θα συμφωνήσω και με τον Θεατή, στο μοναδικό στυλ του Λάνθιμου. Η σύγκριση με τον Κισλόφσκι έγινε για χάρη της κουβέντας. Δεν λέει τίποτα για την αξία των 2 σκηνοθετών! :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 08 Φεβ 2019, 09:33

Είδα τα:

The Road Home (1999) του Ζανγκ Γιμού...με ξάφνιασε ευχάριστα καθώς αποδείχτηκε μια γλυκύτατη ταινία χωρίς να γίνεται γλυκαναλατη...7/10

Double Lover (2017) του Φρανσουά Οζον...ευχάριστο θριλερακι για να περάσει όμορφα η ώρα...6/10

A Girl Walks Home Alone at Night (2014) ιρανικό "θρίλερ" της Αννα Λίλι Αμιρπουρ...πολύ ατμοσφαιρική με όμορφα ασπρόμαυρα πλάνα και ιδιαίτερους χαρακτήρες...7/10

The Past (2013) του Ασγκαρ Φαρχαντί.. άλλο ενα εξαιρετικό πολυεπίπεδο κοινωνικό δράμα απο τον Ιρανό μετρ...9/10
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Φεβ 2019, 10:23

Τρίνιτυ έγραψε:Μυρμηγκοφάγε, δεν χρειάζεται να ανακαλέσεις κάτι, απλά μου έκανε εντύπωση το ότι δεν σου αρέσει ο Κισλόφσκι και ήθελα να μάθω το γιατί.


Μήπως γιατί οι διάλογοι δεν είναι στα ρωσικά ή τα γιαπωνέζικα;;; :ρ :ρ
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 08 Φεβ 2019, 19:27

Θέλω, πως να μην θέλω, αλλά δυσκολεύομαι Τρίνιτυ. Κοιτάω την λίστα μου με τους αγαπημένους σκηνοθέτες και αν κάποιος ξεχωρίζει, αυτός θα έλεγα ότι είναι ο Tarkovsky. Το συμπέρασμα όμως το εξάγω κυρίως από αυτές που δεν με ικανοποίησαν.

Το πρόβλημα είναι, ότι έναν αγαπημένο σκηνοθέτη δεν θα τον χαρακτηρίσω ούτε κουλτουριάρη, ούτε πολυεπίπεδο. Ως κάποιος που δίνει όλη του την έμφαση στο συναίσθημα και αγνοεί στην ουσία την κατανόηση, δεν χρησιμοποιώ επίθετα που εστιάζουν στην τελευταία. Μου είναι πιο εύκολο να ξεχωρίσω ταινίες, και με την ελπίδα ότι αυτό θα σε ικανοποιήσει, παραθέτω μερικές που μου ήταν στην κόψη, αλλά ευτυχώς, επικράτησαν τα στοιχεία που επιθυμώ.

Zemlya (1930)
Women of Ryazan (1927)
Larks on a String (1969)
Eros plus massacre (1969)
L'Amour fou (1969)
Dream (1943)
To Kill a Dragon (1989)
Funeral Parade of Roses (1969)

Τώρα, με αυτό που μπορώ να συνδεθώ εξαιρετικά εύκολα, είναι αυτό:
Τρίνιτυ έγραψε:...μου αρέσει για την ευαίσθητη ματιά του στα πράγματα.

Είναι και για μένα ένα σημείο ύψιστης σημασίας και εδώ δεν έχω καμία δυσκολία να παραθέσω μερικούς σκηνοθέτες.

Hiroshi Shimizu
Ali Khamraev
Boris Barnet
Sadao Yamanaka
Yasujiro Ozu
Giorgi Shengelaya
Georgiy Daneliya
Yasujiro Shimazu


Παρατηρώντας όλα τα παραπάνω Νικόλα, θα έλεγα ότι έπεσες μέσα, προς υπεράσπισή μου όμως, θα σου δηλώσω ότι έχω μια σεβαστή εμπειρία και από πολωνικό κινηματογράφο και αν και προτιμώ τον σοβιετικό και τον τσεχοσλοβάκικο, παραμένει μια πολύ καλή εναλλακτική λύση :ρ

Πάντως παιδιά αυτό που λέτε για ιδιαίτερο στυλ είναι ότι πιο ύπουλο μπορείτε να μου κάνετε. Η διαίσθησή μου, μου λέει ότι μάλλον είναι απίθανο, αλλά υποψιάζομαι η περιέργεια θα επικρατήσει τελικώς :κατάρα:


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες