Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 03 Ιούν 2020, 03:26

Φαντάζομαι οι περισσότεροι έχετε δει το κορεάτικο Old Boy, ταινιάρα από τις λίγες. Δεν ξέρω όμως εάν γνωρίζετε πως υπάρχει ριμέικ αυτής της ταινίας, αμερικανική παραγωγή βεβαίως βεβαίως. Χθες είδα λοιπόν στο Νετφλιξ το OldBoy made in America edition. Είδα ότι είναι σε σκηνοθεσία Σπαϊκ Λι, παίζει και ο Σάμιουελ Λι Τζάκσον μέσα, το οποίο βέβαια δεν είναι εγγύηση αλλά τουλάχιστον περίμενα πως θα έχει πλάκα. Έλεγα μέσα μου " Αποκλείεται να είναι τόσο κακό όσο λένε οι κριτικές". Τελικά ήταν τόσο κι άλλο τόσο κακό, παιδιά! Καμία απολύτως σχέση με το πρωτότυπο είτε μιλάμε για σκηνοθεσία, είτε για ηθοποιία, γελοίο όσο δεν πάει. Μη το δείτε, δεν αξίζει! :κάτω:
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 03 Ιούν 2020, 17:12

Ξεκάθαρα Ιαβέρη!
Εγώ είχα πετύχει πρώτα αυτή όταν έψαχνα την κορεάτικη. Δεν είχα καταλάβει ότι τα πρώτα 10-15 λεπτά δεν έβλεπα αυτή που αναζητούσα. Είπα, μπα μπορεί να παίζουν και μη ασιάτες ηθοποιοί. Ε εκεί στο τέταρτο το σταμάτησα και αναζήτησα την πρωτότυπη, να χορτάσει το μάτι και αυτί με θέαμα. :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 03 Ιούν 2020, 17:55

Τουλάχιστον δεν την είδες ολόκληρη, εγώ δυστυχώς έπρεπε να υποστώ το μαρτύριο μέχρι τέλους γιατί παραδόξως άρεσε στον αδερφό μου και δεν ήθελα να του χαλασω το χατίρι αλλάζοντας ταινία. :))))
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 13 Ιούν 2020, 22:17

Είδα το Μελβουρνη 2014 του Νίμα Γιαβιντί.
Για τους θιασώτες του καλου κοινωνικού δράματος και δη του Ιρανικού, νέος σκηνοθέτης με άλλη μία ενδιαφέρουσα ταινία στο ενεργητικό του την οποία έβαλα σκοπό να δω και άλλη μια ως σεναριογράφος... Όσοι πιστοί προσέλθετε :)
7,5/10★
Image
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 30 Ιούν 2020, 23:52

Είδα το Η Γεύση του Κερασιού 1997 του Αμπάς Κιαροστάμι...

Μετά το ενδιαφέρον "Γνήσιο Αντίγραφο", το έτσι κι έτσι "Ο Άνεμος θα μας πάρει" και το αγαπημένο "Close Up" εδώ νομίζω ότι θα βγάλω το καπέλο στον εξαιρετικό εκλιπόντα Ιρανό ο οποίος πραγματικά με συγκλόνισε με την απλότητα, την εξαιρετική τεχνική στην σκηνοθεσία (καιρό είχα να δω ταινία με τόσο ευρηματικό στήσιμο πλάνων) και την ήπια χωρίς φανφάρες αντιμετώπιση ενός τόσο σημαντικού ζητήματος όπως είναι η αυτοκτονία...
8/10*

Φυσικά θα δω σιγά σιγά και τις υπόλοιπες ταινίες του...
Image
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 11 Ιουλ 2020, 17:43

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Είδα χθες το Invisible Man (2020)
Την βρήκα πιο ενδιαφέρουσα από ότι περίμενα!! Παραλλαγή φυσικά της ιστορίας του Αόρατου Ανθρώπου...

Μια νεαρή γυναικά προσπαθεί να ξεμπλέξει από μια αρρωστημένη σχέση με έναν χειριστικό επιστήμονα ο οποίος για να την τιμωρήσει θα σκηνοθετήσει τον θάνατο του και θα επιστρέψει από τους "νεκρούς" ως αόρατος με την βοήθεια της τελευταίας του εφεύρεσης. Η Σεσίλια καταλαβαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά, αλλά δυστυχώς γι' αυτή όλος ο περίγυρος της νομίζει πως τρελάθηκε μέχρι την στιγμή που ξεκινάν οι φόνοι...
Αξιοπρεπές θριλεράκι με αρκετές σκηνοθετικές υπερβολές όμως οι οποίες δυστυχώς αφαιρούν κάθε υποψία αληθοφάνειας ή έστω συνοχής στο σενάριο. Η εκπληκτική η ερμηνεία της Ελίζαμπεθ Μος σε συνδυασμό με την κάπως φεμινιστική ματιά του σκηνοθέτη σε όλη την ιστορία είναι το δυνατό χαρτί της ταινίας. Στο τέλος υπάρχει και ανατροπή, η οποία όμως είναι τόσο υπερβολική που εν τέλει δεν πείθει.
Παρόλα αυτά δεν βαρέθηκα καθόλου οπότε θα βάλω ένα 7/10!



Την είδα χτες και συμφωνώ σε όλα και να τονίσω κι εγώ πως η ερμηνεία της Elizabeth Moss είναι εξαιρετική, έχει μπει για τα καλά στο πετσί του ρόλου της και οι εκφράσεις στο πρόσωπό της (αγωνίας, απροσδιόριστου φόβου καθώς και της εσωτερικής συγκρούσης και αμφισβήτησης των γεγονότων στην αρχή της ιστορίας) ξεδιπλώνουν την προσωπικότητά της διωκόμενης που πείθει αναμφισβήτητα.
Υπάρχουν δυο-τρεις ξαφνικές σκηνές που ο θεατής δεν τις περιμένει καθώς ο σκηνοθέτης θέλει να "δοκιμάσει" τα νεύρα του.
Δεν μου πολυάρεσε το συγκεκριμένο εφέ με τον αόρατο άνθρωπο γιατί θυμίζει κάτι από ταινίες της Marvel, θα το προτιμούσα λίγο πιο ατμοσφαιρικό αλλά συνάμα και ρεαλιστικό, πάντως είναι ένα καλό σύγχρονο θρίλερ που βλέπεται με ενδιαφέρον ως το τέλος και προτείνεται στους λάτρεις του είδους (και όχι μόνο).
Κι εγώ 7/10.
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 21 Ιουλ 2020, 15:27

Μετά από πολύ καιρό, πήγα σινεμά κι είδα κι εγώ τον Αόρατο άνθρωπο, την οποία την ξαναπροβάλουν. Ήταν όντως πολύ ωραία ταινία και παρ' ότι ήταν μεγαλούτσικη, δεν κούρασε καθόλου. Κρίμα που αυτή η ταινία παίχτηκε αρχές Μάρτη και χάθηκε στο ενδιάμεσο λόγω κορωνοϊού.
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 23 Ιουλ 2020, 11:39

Θεατής έγραψε:Είδα το Η Γεύση του Κερασιού 1997 του Αμπάς Κιαροστάμι...


Θυμάμαι πως είχα δει το "Γνήσιο Αντίγραφο" πριν αρκετά χρόνια. Είχα μάλλον βαρεθεί! :))))
Νομίζω πως ο Κιαροστάμι και μερικοί άλλοι που δεν θυμάμαι τα ονόματα τους πήγαν να λανσάρουν μια νέα κινηματογραφική φόρμα η οποία μάλλον δείχνει γερασμένη και κάπως ξεπερασμένη σήμερα.
Δηλαδή πήγαν να κάνουν μια τομή αλλά δεν ήταν τόσο επιτυχημένη ή δεν έφερε κάτι το διαχρονικό. Νομίζω πως και να μην σκηνοθετούσε ποτέ ο συγκεκριμένος δεν θα άλλαζε και κάτι! :ρ

Βέβαια για να πω την αλήθεια η ερμηνεία της Μπινός ήταν εξαιρετική και η ίδια άκρως ερωτεύσιμη!! :αγαπώ: :αγαπώ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 23 Ιουλ 2020, 14:30

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Θυμάμαι πως είχα δει το "Γνήσιο Αντίγραφο" πριν αρκετά χρόνια. Είχα μάλλον βαρεθεί! :))))


Νικόλα με το "Γνήσιο αντίγραφο" κι εγώ είχα βαρεθεί...Τα "Close up" και "Taste of Cherry" δεν έχουν καμιά σχέση με αυτό και είναι αυτά που ξεχωρίζω απο τον συγκεκριμένο σκηνοθέτη.
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 23 Ιουλ 2020, 16:21

Λέω να δω το "Close up" Πέτρο. Η υπόθεση φαίνεται ενδιαφέρουσα! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες