Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 18 Μάρ 2019, 17:24

Πετυχα χτες τυχαια στην τν το Navajo Joe με τον Burt Reynolds αλλα δεν το ειδα απο την αρχη.. απ'ο,τι ειδα καλουτσικο ηταν, χωρις να ειναι κατι το σουπερ ιδιαιτερο βεβαια, λιγο κλισε μου φανηκε.. μονο οι μουσικες (αλα Μορρικονε) μου αρεσαν πολυ. Αλλα δεν ηταν κακο, ουτε καμια λουμπεναριά, οποτε 5/10.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 26 Μάρ 2019, 14:24

Είδα το The Queen of Spades (1949)

Κινηματογραφική μεταφορά του ομότιτλου βιβλίου του Πούσκιν.
Εξαιρετική ταινία. Ατμόσφαιρα, μυστήριο και πολυσύνθετοι χαρακτήρες. Πολύ κοντά στο διήγημα η ταινία, με μικρές διαφορές μεταφέρει όλη την "σκοτεινότητα" που είχε στο μυαλό του ο Ρώσος συγγραφέας.
Μια υπερήλικη αριστοκράτισσα κατέχει ένα φοβερό μυστικό που μπορεί να κάνει πλούσιο όποιον παίζει χαρτιά. Ένας νεαρός δόκιμος του Ρωσικού Στρατού, θα χρησιμοποιήσει κάθε μέσω για να της το αποσπάσει. Για κακή του τύχη όμως το η μοίρα του επιφυλάσσει ένα πολύ άσχημο και τρομακτικό παιχνίδι.
Η όλη ιστορία εκτυλίσσεται στις αρχές του 19ου αιώνα (από 1801 - 1899 μΧ δλδ :)))) ) στην Τσαρική Ρωσία. Μοιάζει με ταινία τρόμου εποχής. Το τέλος είναι ανατρεπτικό και αρκετά τρομακτικό.
9/10!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Μάρ 2019, 09:44

Θεατής έγραψε:Είδα το
Burning 2019:κορεατική μυστηρίου για την οποία ειχα διαβάσει πολλά καλά σχόλια και είχα αυξημένες προσδοκίες...η αλήθεια είναι πως είναι ιδιαίτερη ταινία μιας και πολλά γεγονοτα υπόνοούνται...αυτό προσθέτει κάτι φρέσκο στην αφήγηση και στην συγκεκριμένη δείχνει να δουλεύει αρκετά καλά μεχρι το δυνατό φινάλε...αλλά...υπάρχει ενα όριο (νομιζω στον καθένα μας) από το οποίο και μετά ο πρόλογος καταντάει τόσο κουραστικός που ακυρώνει το ενδιαφέρον για την συνέχεια όσο καλή και να είναι...δυστυχώς η συγκεκριμένη πέρασε το προσωπικό μου όριο καθώς απο τις δυόμιση ώρες της διάρκειας της, σχεδόν πανω απο το μισό το πάει παραλία...6/10


Πέτρο την είδα κι εγώ την συγκεκριμένη!
Θα έλεγα πως μου ταίριαξε αρκετά.
Η ταινία βασίστηκε σε ένα διήγημα του Χαρούκι Μουρακάμι κάτι που ήταν αρκετά εμφανές σε διάφορα σημεία πχ. η γάτα που δεν υπήρχε, η ιστορία με το πηγάδι κλπ κλπ. Η εξέλιξη της ταινίας ήταν όντως αργή, δλδ αδικαιολογήτως έφτασε τις 2,5 ώρες...
Η διάρκεια της ήταν το μόνο αρνητικό που βρήκα.
Μου άρεσε πολύ το πως προετοιμάστηκε το δυνατό φινάλε, οι χαρακτήρες και φυσικά η εκπληκτική φωτογραφία. Όπως είπες κι εσύ πολλά πράγματα υπονοούνται αλλά όχι με χαζοκουλτουριάρικο τρόπο. Η σπειροειδής ανάπτυξη νομίζω βοηθάει στο να καταλήξει κανείς σε κάποια συμπεράσματα!
Από μένα 8/10!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 29 Μάρ 2019, 11:42

Καλημέρα Νικόλα!

Κι εγώ περα απο την μεγάλη διάρκεια δεν έχω κάποιο παράπονο...αλλά δυστυχώς με επηρρέασε αρκετά!

Στα υπόλοιπα συμφωνούμε...!
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Μάρ 2019, 16:58

Ξεκίνησα να βλέπω την ταινία που μου είχε προτείνει ο Μυρμ. και όσο είδα, στην αρχή, δεν το βαρέθηκα. Θα επιστρέψω κάποια στιγμή σε αυτήν την ταινία.

Είδα χθες βράδυ το Did You Hear About the Morgans? (2009) και παρότι είχα κέφι για την τεράστια κλισεδιά που είναι, το ψιλοβαρέθηκα κάποια στιγμή. Το τέλος δε, μου φάνηκε απογοητευτικότατο. Ας πούμε ένα 3☆.

Γενικότερα ελάχιστα σταντ-απ μου φαίνονται αστεία. Φωτεινές εξαιρέσεις ο Τζέρι Σάινφελντ κι ο Ρίκι Ζερβέ.

Είδα λοιπόν το Ricky Gervais: Humanity (2018) το οποίο μου φάνηκε πολύ καλό (σίγουρα ένα 8☆). Ο Ζερβέ μου φαίνεται καταπληκτικός στο λάιβ, ας είναι κι όταν είναι καλεσμένος σε κάποιο τοκ σόου, αλλά απογοητευτικές ταινίες όπως οι "Ειδικοί Ανταποκριτές".

Είδα έπειτα το σταντ-απ της Ellen DeGeneres: Relatable (2018) και το βρήκα οριακά υποφερτό (ένα 5☆).

Κάτι άλλα σταντ-απ που δοκίμασα να δω και δεν άντεξα, δεν τα βρήκα καθόλου καθόλου καθόλου αστεία (όπως του Kevin Hart, του Ken Jeong κτλ.) :όχισουλέω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 01 Απρ 2019, 09:56

Είδα 2 ταινίες μέσα στο ΣΚ.

L' Avventura / H περιπέτεια (1960)
Αριστουργηματική ταινία του Μικελάντζελο Αντονιόνι...
Πραγματικά είχα καιρό να ευχαριστηθώ ταινία τόσο πολύ.
Μια νεαρή γυναίκα, η οποία δεν αισθάνεται πια την ίδια έλξη για το αρραβωνιαστικό της κατά την διάρκειας μιας κρουαζιέρας εξαφανίζεται σε ένα μικρό βραχώδες νησάκι. Κι ενώ στην αρχή επικρατεί στην παρέα της μια κάποια αναστάτωση, στην συνέχεια ο καθένας συνεχίζει την ζωή του κανονικά και ενώ ο αρραβωνιαστικός ξεκινάει ένα ταξίδι στην Σικελία με την καλύτερη της φίλη που εν τέλει εξελίσσεται σε ερωτική ιστορία...
Εκπληκτική σκηνοθεσία, μυστήριο και εξαιρετική φωτογραφία.
Το μυστήριο της εξαφάνισης της Άννας θυμίζει την εξαφάνιση των κοριτσιών στο Picnic at Hanging Rock. Μια κινηματογραφική εξαΰλωση που αφήνει πίσω της να πλανάται ένα μυστήριο στοιχειώνοντας όλη την ταινία...
Επίσης βρήκα αρκετά κοινά στοιχεία με μια άλλη αγαπημένη ταινία του Αντονιόνι, το Blow Up!!
Διάβασα πως η ταινία δεν είχε πάρει καλές κριτικές όταν είχε πρωτοβγεί, αλλά εν τέλει ήταν αυτή που καθιέρωσε τον Αντονιόνι στο κινηματογραφικό στερέωμα.
Αριστούργημα 9/10

Η άλλη ήταν το 4 mosche di velluto grigio / 4 μύγες σε πράσινο βελούδο (1971)
Ταινία από την πρώιμη περίοδο του αγαπημένου Ντάριο Αρτζέντο!
Νεαρός ντράμερ διαπράττει κατα λάθος φόνος και ξεκινάει μια κόλαση στην ζωή του μιας και ένας άγνωστος άντρας τον εκβιάζει και τον απειλεί. Συν τοις άλλοις μια σειρά φόνων ξεκινάει στο οικείο περιβάλλον του νεαρού, βυθίζοντας τον ίδιο ακόμα περισσότερο στον τρόμο και την ανασφάλεια.
Η ταινία σε γενικές γραμμές φαίνεται πως είναι δημιουργία του Αρτζέντο αν και λείπει το πολύ αίμα και οι εντυπωσιακές δολοφονίες. Επίσης στην ταινία υπάρχει και ένα απροσδιόριστο μεταφυσικό στοιχείο.
Η μουσική είναι του Ένιο Μορικόνε ενώ κάνει και την εμφάνιση του σε έναν πολύ απολαυστικό ρόλο ο Μπαντ Σπένσερ!!
Βέβαια η ταινία έχει τις γνωστές παθογένειες των ταινιών του Αρτζέντο. Την κακή έως κάκιστη ηθοποιία και κάποιες σεναριακές τρύπες...

Στο σύνολο της όμως αξιοπρεπής!
7/10
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 07 Απρ 2019, 21:37

Είδα χθες το Incendies του Denis Villeneuve και το βρήκα καθηλωτικο από την πρώτη κιόλας σκηνή. Δείτε το παιδιά, αξίζει! :πάνω: :πάνω: :πάνω: :πάνω: :πάνω: :πάνω:
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 07 Απρ 2019, 23:35

To εχω δει, ειναι πολυ ωραιο οντως! :πάνω: :μπράβο:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 09 Απρ 2019, 12:12

Ειδα το Roma του Κουαρόν αλλά δυστυχώς πέρα απο μια πολύ καλή φωτογραφία και το επιτηδευμένο σουτάρισμα στο ασπρόμαυρο δεν βρήκα κάτι που να δικαιολογεί όλο αυτόν τον ντόρο και το hype που έλαβε η ταινία στα διάφορα φεστιβάλ...

Από μένα ένα 6/10*
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 17 Απρ 2019, 01:03

Τον τελευταίο καιρό πήγα σινεμά και είδα:
- Captain Marvel, πήγα αρκετά επιφυλακτική -αν κι ανυπομονουσα (ξέρω φάσκω κι αντιφάσκω :ρ )- γιατί δεν είχα ακούσει πολύ καλά σχόλια. Κι όμως, μ' άρεσε πολύ. Είχε δράση, είχε στόρι και γενικά ό,τι μου αρέσει σε μια υπερωϊκή ταινία. Και μου άρεσε αρκετά και η Brie Larson στο ρόλο της κι ας διάβαζα τα αντίθετα. Περιμένω με πολλή μεγάλη λαχτάρα κι αγωνία την άλλη βδομάδα το Endgame. :πανικός: :σάλια:
-Η τρύπα, ιρλανδέζικη παραγωγή αν θυμάμαι καλά. Όχι κάτι τρομερά ιδιαίτερο αλλά εντάξει δεν έχασα το χρόνο μου αν και θα μπορούσε να είναι απλά μια ταινία που θα έβλεπα το καλοκαίρι στο κιόσκι του σπιτιού μου κι όχι στο σινεμά. Παρα πολύ ωραία εικόνα και πλάνα. Προς το τέλος κάπου το έχασε, είχε μια ωραία ιδέα που ποτέ δεν έφτασε στην κορύφωσή της.
- Shazam!, εδώ ψιλοξενέρωσα. Όχι γιατί δεν ήταν ωραία, καλή ήταν αλλά περίμενα πολλά παραπάνω. Είχε το χιούμορ του, που μου αρέσει σε τέτοιες ταινίες, αλλά οι σκηνές δράσης ήταν απλά για να υπάρχουν, κανένα νόημα, χαζά κλισέ σαν να εβλεπα ρομαντική κομεντί ορισμένες φορές με λίγο ξύλο και τραβηγμένες σε ώρα, θα μπορούσε να είναι τουλάχιστον μισή ώρα μικρότερη και δε θα έχανε τίποτα. Δεν είμαι μεγάλη φαν της DC αλλά μετά τη Wonder Woman και τον Aquaman είχα αρχίσει να ελπίζω.
- Νεκρωταφίο ζώων, δυστυχώς όχι. Κι αυτό το περίμενα με μια άλφα ανυπομονησία, γιατί ήταν το πρώτο βιβλίο του Κινγκ που είχα διαβάσει και μου είχε αρέσει τρομερά πολύ, ακόμη και μετά από καιρό το ονειρευόμουν. Ωστόσο, δεν κύλησε όπως ήλπιζα. Άρχισε καλά, το πήγαινε αρκετά κοντά στο βιβλίο όμως από ένα σημείο και μετά άρχισε να αλλάζει πράγματα. Και δε με ενοχλει όταν παραλείπουν πράγματα από το βιβλίο αλλά όταν τα αλλάζουν χωρίς να έχουν ιδιαίτερη διαφορά. Αλλά παρ' όλα αυτά, δεν ήταν αυτό που με έκανε να μη μου τραβήξει το ενδιαφέρον, όσο το γεγονός ότι δεν μπορούσε ούτε κατά διάνοια να περάσει την ανατριχίλα και το άγχος του κλίματος του βιβλίου. Οι απελπιστικά αργές σκηνές, πολλές φορές έχουν το διαφορετικό αποτέλεσμα απ' αυτά που ίσως θέλει ο εκάστοτε σκηνοθέτης. Τέλος, το όλο σκηνικό (πέρα από το Νεκροταφείο, που κάπως έτσι το φαντάστηκα κι εγώ) ήταν πολύ ψεύτικο και «φθηνιάρικο».

Δεν πρόλαβα να δω το Us που το ήθελα αρκετά γιατί μου είχε αρέσει το get out αλλά θα γίνει η καλοκαιρινή ταινία στο κιόσκιπου έλεγα. Οι μέρες που απομένουν στο μήνα έχουν την Κατάρα της Γιορόνα που με τραβάει το ότι είναι απο το conjuring universe και φυσικά το απόλυτο Avengers: Endgame.
"There was no harbor for hope" R. Lupton


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες