Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 25 Ιουλ 2020, 22:45

Ουπς! Στο "ο άνεμος θα μας πάρει" βαρέθηκα Νικόλα, το "Γνήσιο αντίγραφο" με άφησε έτσι κι έτσι... Να το δεις παντως το "close up", πολυ ιδιαίτερη ταινία!
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 27 Οκτ 2020, 10:51

Είδα την ταινία "Έτσι ισχυρίζεται ο Περέιρα", πολύ καλή μεταφορά του βιβλίου του Αντόνιο Ταμπούκι με έναν υπέροχο Μαστρογιάννι στον πρωταγωνιστικό ρόλο.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 16 Νοέ 2020, 11:32

Προσπαθησα να δω αυτο το "Mile 22" (2018) αλλα δε μπορεσα να δω παραπανω απο 10 λεπτα... :(
Μου την εσπαγαν οι δυο πρωταγωνιστες, ο Γουολμπεργκ και η κοπελα που δεν ξερω ποια ηθοποιος ηταν... η καμερα πηγαινε πολυ γρηγορα.. επισης, η υποθεση μου φανηκε κλισε και καθολου πρωτότυπη.. γενικα σπάστηκα και δεν το συνεχισα. :ανέκφραστος:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 16 Νοέ 2020, 14:37

Εγώ πέρασα το Σαββατοκύριακο υπέροχα ξαναβλέποντας την τριλογία του Ιντιάνα Τζόουνς (τη τελευταία που γυρίστηκε με την κατά τ'αλλα υπέροχη Μπλάνσετ δεν τη κατατάσσω στο franchise γιατί ήταν απλά ντροπιαστική) και την ευχαριστήθηκα πολύ. Αμείωτη δράση, αστείοι διάλογοι, ακόμα πιο αστεία ιστορικά backgrounds, ξανάνιωσα πιτσιρικάς! :γιούπι:
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 16 Νοέ 2020, 16:39

Jurassic World: Fallen Kingdom: δεν χανετε και τιποτα, το σεναριο ειναι εντελως χαζο (για μα μη πω τιποτα χειροτερο), πολλες ατελειες και δεν χρησιμοποιησαν καν ουτε σε μια σκηνη εστω τη μουσικη απο το παλιο Jurassic Park. Ελεος! Ειναι μια χαζη διασκεδαστικη ταινιουλα. 3/10 επιεικως
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 16 Νοέ 2020, 22:01

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Jurassic World: Fallen Kingdom: δεν χανετε και τιποτα, το σεναριο ειναι εντελως χαζο (για μα μη πω τιποτα χειροτερο), πολλες ατελειες και δεν χρησιμοποιησαν καν ουτε σε μια σκηνη εστω τη μουσικη απο το παλιο Jurassic Park. Ελεος! Ειναι μια χαζη διασκεδαστικη ταινιουλα. 3/10 επιεικως

Πάντως να τη δεις στο σινεμά λέει πολύ, οπτικά εμένα μου άρεσε όταν την είδα και δε με χάλασε το υποτυπώδες σενάριο. Άλλωστε δεν περίμενα τίποτα συνταρακτικό.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 23 Νοέ 2020, 10:02

Ειδα το "The Emperor Of Paris (O Τυχοδιωκτης Του Παρισιού)" (2018) με την Ολγα Κυριλένκο και τον Βένσαν Κάσελ. Ηταν δραμα εποχης με προσεγμενο σεναριο και σκηνοθεσία, αρκετα decent θα ελεγα, που μου κρατησε το ενδιαφερον μεχρι το τελος. 8/10
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 27 Νοέ 2020, 12:37

Λοιπόν είδα το Solace (2015) με τους Χοπκινς, Φαρελ και Ντιν Μοργκαν. Ειλικρινα, στην αρχη μου αρεσε καπως, εννοω ειχε ενδιαφερον αλλα μετα που μπηκε ο Φαρελ στη μεση τα κατεστρεψε ολα, ολες τις προσδοκιες μου για το τελος της ταινιας. Δεν ηταν αυτο που περιμενα εν τελει. Επισης, δεν μου αρεσε πολυ η σκηνοθεσια. 5/10
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Δεκ 2020, 00:14

Κάθισα και είδα το Tenet (2020). Δηλαδή την πρώτη μιάμιση ώρα.

Εντάξει, θεωρώ πως έχει ένα κακό σενάριο. Ένα σενάριο από αυτά που πασχίζουν να φτιάξουν κάτι σύνθετο κι ενδιαφέρον αλλά τους λείπει η λογική κι από τον σεναριογράφο μάλλον τον ταλέντο.

2☆
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 07 Δεκ 2020, 13:53

Την είχα δει όταν βγήκε στο σινεμά και πήγα να τη δω με μεγάλη λαχτάρα γιατί είχα να πάω σινεμά πολλούς μήνες λόγω λοκντάουν. Κι απογοητεύτηκα. Όχι, οτι δε μου άρεσε στο σημείο που δεν άρεσε εσένα, αλλά ήταν πολύ λίγη συγκιριτκά με αυτά που άκουγα και περίμενα. :κάτω:
"There was no harbor for hope" R. Lupton


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες