Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 31 Μάρ 2013, 22:12

Τις προάλλες είδα την ταινία Seven Psychopaths. Ο τίτλος μπορεί να παραπέμπει σε θρίλερ, αλλά είναι κωμωδία που και τις λίγες σκληρές σκηνές που έχει, τις βλέπεις ανεκτά. Το στόρι αναφέρεται σε έναν σεναριογράφο που προσπαθεί να γράψει ένα σενάριο για ψυχοπαθείς, αλλά οι άνθρωποι που έχει γύρω του και οι καταστάσεις που μπλέκεται, τον αναγκάζουν να τους γνωρίσει κιόλας. Έχει ένα πολύ καλό επιτελείο ηθοποιών και ειδικά ο Sam Rockwell μου άρεσε πολύ ως Billy.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Μάρ 2013, 22:16

Δηλ. τί βαθμό της βάζεις; Για να δούμε κι αν την.. δούμε.

Εγώ είδα προχθές το Limitless (2012) και είναι εξαιρετικό!

:ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 31 Μάρ 2013, 22:28

Φαροφύλακας έγραψε:Δηλ. τί βαθμό της βάζεις; Για να δούμε κι αν την.. δούμε.


Δεν έχω συνηθίσει να βαθμολογώ ταινίες (κάτι που μπορεί να αναθεωρήσω μιας και εδώ θα μιλάμε συνέχεια για αυτές), αλλά τώρα που το σκέφτομαι θα της έδινα ένα 6,5 με 7. Περνάει ευχάριστα η ώρα στην θέασή της και ακόμα περισσότερο αν σου αρέσει να βλέπεις να παρωδούνται σκληροί και αιμοσταγείς τύποι. :ναι:
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 31 Μάρ 2013, 22:38

Είδα το Becoming Jane, που διηγείται την ζωή της Jane Austen πριν το πρώτο της βιβλίο. Μου άρεσε πάρα πολύ και αν θα τη βαθμολογούσα με άριστα το 10 θα της έβαζα 8,5!

Επίσης μου άρεσε πάρα πολύ η μουσική της!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Μάρ 2013, 22:43

Ένα μικρό σχόλιο μονάχα, βλέποντας τις βαθμολογίες σας.. :))))

Η πιο δημοφιλης κλίμακα για ταινίες και βιβλία είναι αυτή του πέντε (πέντε αστεράκια, που λέμε)..

Η imdb χρησιμοποιεί μια κλίμακα του 10 (βολικό κι έτσι).. Όταν βαθμολογείτε με μισά (6,5, 7,5) στην ουσία παραδέχεστε την ανάγκη για μια κλίμακα του 20, όπως στο Λύκειο.
:ρ

Προσωπικά, θα πίστευα πως δέκαστρη κλίμακα αρκεί. Όχι;
:χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Άνθρωπος Χωρίς Όνομα
Μύστης
Αναρτήσεις: 100
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Άνθρωπος Χωρίς Όνομα » 31 Μάρ 2013, 22:50

Ίσως η βαθμολογία είναι αναπόσπαστο κομμάτι μια γενικότερης ανάλυσης .
Εάν βαθμολογούμε με αναφορά μόνο το προσωπικό γούστο τότε μια βαθμολογία τύπου "Κακή-Έτσι & έτσι -Καλή- Πολύ Καλή " θα ήταν καταλληλότερη.
Ίσως πάλι κάποιες φατσούλες να έκαναν την δουλειά καλύτερα ...
There's Two Kind of People, my friend, Those With Loaded Guns and Those Who Dig

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 31 Μάρ 2013, 22:53

Φαροφύλακας έγραψε:Η imdb χρησιμοποιεί μια κλίμακα του 10 (βολικό κι έτσι).. Όταν βαθμολογείτε με μισά (6,5, 7,5) στην ουσία παραδέχεστε την ανάγκη για μια κλίμακα του 20, όπως στο Λύκειο.
:ρ

Προσωπικά, θα πίστευα πως δέκαστρη κλίμακα αρκεί. Όχι;
:χμ:


Στην τριτοβάθμια εκπαίδευση που φοιτούσα, βαθμολογούσαν με δέκατα και το άριστα ήταν το 10. Οπότε υπάρχει αυτή η περίπτωση. :))))

Από εκεί και πέρα, ότι βολεύει να χρησιμοποιηθεί για να μιλάμε όλοι την ίδια γλώσσα. Αν και το "σπορ" αυτό το εξασκούσα μέχρι πρότινως σπάνια, η κλίμακα του 10 μου φαίνεται καλή.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Μάρ 2013, 23:27

Άνθρωπος Χωρίς Όνομα έγραψε:Ίσως πάλι κάποιες φατσούλες να έκαναν την δουλειά καλύτερα ...


ξερατό, τρελός χορός κτλ;

:ρ
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Συνικός
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 32
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:40

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Συνικός » 02 Απρ 2013, 01:17

Μόλις είδα το The Bad Sleep Well του Κουροσάβα, μια ήπια προσαρμογή του Άμλετ. Εξαιρετικό, εξαιρετικό! Δεν την ήξερα την ταινία κι απορώ, γιατί είναι μέσα στις 2-3 καλύτερες αυτού του σπουδαίου σκηνοθέτη.

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 02 Απρ 2013, 06:21

Είδα χθες το Chasing Amy του θεού Kevin Smith, πολύ ωραία κωμωδία. :κωμωδία: Μετά είδα το Good Will Hunting, του Gus Vant Sant, που μ' άρεσε, αλλά ψιλοβαρέθηκα και δεν μου είπε κάτι ιδιαίτερο. Μου άρεσε λιγότερο από ό,τι άλλο δικό του έχω δει (μετά από το Ακόμα Και Οι Καουμπόησες Μελαγχολούν, εννοείται :ρ).
Σήμερα είδα το Eraserhead του Λυντς, που είναι μακράν η πιο περίεργη ταινία του κ μ' άρεσε πάρα πολύ :πάνω: , αν και κάποιες σκηνές ήταν πολύ πιο αποκρουστικές και κλειστοφοβικές απ' όσο αντέχω. Τέλος, πριν λίγο τέλειωσε η Λευκή Κορδέλα, του Χάνεκε, που εκτός από μεμονωμένες σκηνές και τις ερμηνείες των παιδιών, δεν το ευχαριστήθηκα και βαρέθηκα αρκετά.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες