Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Στεπ
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 14
Εγγραφή: 29 Ιαν 2019, 12:43

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Στεπ » 31 Οκτ 2019, 01:02

Είδα τον Άμεσο Κίνδυνο (1994).
Μια ταινία με δράση στο επίπεδο της πολιτικής, με καρτέλ κοκαΐνης, στρατιωτική εμπλοκή και ανατροπές. Είναι καλογυρισμένη με μεγάλο καστ ηθοποιών. Από την άλλη έχει διάρκεια πάνω από δύο ώρες (και 20 λεπτά!) πράγμα το οποίο κουράζει. Θα μπορούσε να είναι ποιο συμαζεμένη κατά μισή ώρα. Φαίνεται επίσης ασύνδετη όταν κάπου στο μέσο της μοιάζει να οδεύει προς μια λύση η υπόθεση κι έπειτα καταλαβαίνεις ότι έχεις ακόμη μία ολόκληρη ώρα να δεις.
Ο Χάρισον Φορντ καλός ως πρωταγωνιστής, όπως κι ο Μιγκέλ Σάντοβαλ στο ρόλο του αρχιμαφιόζου κι ο Ρέυμοντ Κρουζ στο ρόλο του ελεύθερου σκοπευτή. Ο Βίλλεμ Νταφόε μέτριος. Η ταινία διάβασα έχει στηριχθεί σε βιβλίο του Τομ Κλάνσυ και μάλιστα έχουν γυριστεί κι άλλες με τον ίδιο πρωταγωνιστικό χαρακτήρα.
Μέτρια 5/10.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 31 Οκτ 2019, 09:16

Νομιζω οτι την εχω δει αυτη την ταινια.. ηταν υποψηφια για δυο Οσκαρ κιολας.. :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 10 Νοέ 2019, 13:54

Ειδα τον Μάγο του Οζ (1939). Πολυ ομορφη ταινια, ομορφη ιστορια, ωραια φωτογραφια και μου αρεσε αυτη η εναλλαγη του (σχεδον) ασπρομαυρου - χρωματος μεσα στην ταινια. 9/10
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 10 Νοέ 2019, 18:48

Είδα το Bohemian Rhapsody σημερα το πρωί, ήταν στη λίστα μου καιρό και επιτέλους κατάφερα να το δω. Τα συναισθήματα ανάμεικτα. Ο ηθοποιός, τώρα μου διαφεύγει το όνομα του, ήταν σχετικά καλός όμως δεν με έπεισε απόλυτα ως Freddie Mercury (ακόμα πιστεύω ότι ο Σάσα Μπάρα Κοέν θα τον απογείωνε τον ρόλο). Επίσης νομίζω ότι η ταινία δεν κατάφερε να μου δείξει ποιοι ακριβώς ήταν οι Queen, ήθελα περισσότερο back stage από τα πρώτα χρόνια της μπάντας, το πώς χτίστηκε κι έφτασε στην κορυφή. Το διάστημα από τις εμφανίσεις στη παμπ της γειτονιάς μέχρι τα μεγάλα γήπεδα συγχωνεύτηκε σε 10-15 λεπτά. Υπήρχαν και οι πολύ καλές στιγμές στη ταινία , σε κάποιες μάλιστα συγκινήθηκα πάρα πολύ, κυρίως σε αυτές με τις live εμφανίσεις των Queen. Και βεβαίως το μεγάλο συν της ταινίας ήταν η ίδια μουσική, οι τραγουδάρες που έπαιζαν κατά τη διάρκεια της. Εν κατακλείδι θεωρώ το Bohemian Rhapsody καλή ταινία που όμως έχανε σεναριακά και σε επίπεδο ερμηνειών.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 10 Νοέ 2019, 19:33

Είδα χθες το Δόκτωρ Ύπνος, το οποίο μου άρεσε πολύ και μου άνοιξε την όρεξη να διαβάσω και το βιβλίο, γιατί εκ των πραγμάτων πρέπει να έχει διαφορετικό τέλος, λόγω κάποιων συμβάντων. Ο Flanagan μου είχε αρέσει από το The haunting of the Hill house και κρατάει το ίδιο στυλ κι εδώ. Είμαι από τους/τις λίγους/ες, που δεν ενθουσιαστηκαν με τη Λάμψη του Κιούμπρικ αλλά γνωρίζω την απήχηση που είχε κκαι μου άρεσε πολύ που δεν προσπάθησε να την ανταγωνιστει και πήρε δικό της μονοπάτι η ταινία με αναμενόμενες αναφορές.
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 13 Νοέ 2019, 22:10

Ειδα τη Βαϊάνα (2016) ή αλλιως Μοάνα. Ωραια ταινια της ντισνευ, ενδιαφερουσα, συγκινητικη λιγο σε καποιες στιγμες.. μου αρεσε. 9/10
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 18 Νοέ 2019, 17:32

Είδα και γω χθες στον κινηματογράφο το περιβόητο Joker (2019)...
Να πω την αλήθεια δεν μου έκανε ούτε κρύο ούτε ζέστη. Φοβερή και τρομερή η ερμηνεία του Φοίνιξ αλλά κάπως υπερβολική για τα γούστα μου. Σίγουρα έδωσε μια άλλη διάσταση στο ρόλο του Τζόκερ με μια ερμηνεία κοντά σε αυτή του μακαρίτη του Χηθ Λέτζερ.
Η ιστορία αναμενόμενη με αρκετές "αμερικανιές" στο σενάριο.
Ο ψυχοπαθής που με το ζόρι προσπαθεί ο σκηνοθέτης να τον κάνει συμπαθή, αλλά λόγω σήψης της κοινωνίας οδηγείται στα άκρα και πάει λέγοντας. Για να μην αδικήσω βέβαια τον σκηνοθέτη η ταινία ήταν πολύ καλά σκηνοθετημένη αλλά μέχρι εκεί. Κάτι καινούργιο δεν είχε να πει. Και γα να είμαι και ειλικρινής το σύμπαν της DC δεν λειτουργεί χωρίς τον Μπάτμαν, γιαυτό και ετοιμάστηκε το έδαφος για την εμφάνιση του.
Η βία είναι αρκετή και οι αναποδιές του Τζόκερ απανωτές, έτσι ώστε να δικαιολογηθεί μάλλον στο μέλλον και η ροπή του προς την παρανομία αλλά και η εμμονή του με τον Μπάτμαν!
Εν τέλει, σε καιρούς δύσκολους ο κόσμος - ο όχλος - έχει ανάγκη από σύμβολα και ήρωες. Έτσι λοιπόν νομίζω και ο Τζόκερ άθελα του θα γίνει ένα σύμβολο ας πούμε αντιεξουσιαστή.

Κάποιοι συνέκριναν την ταινία με τον "Ταξιτζή" και το "Κουρδιστό πορτοκάλι"...
Θεωρώ άκυρες και τις 2 συγκρίσεις... Ο μεν ταξιτζής συμβολίζει την παρακμή μια κοινωνίας σε μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο, μια ολόκληρη χώρα λαβωμένη από τον πόλεμο του Βιετνάμ ενώ ο Άλεξ είναι ένας δυστοπικός αντι-ήρωας όπου ο μαέστρος Κιούμπρικ τον έκανε συμπαθή χωρίς να εκβιάζει συναισθήματα.

Εν τέλει νομίζω ένα 6/10 είναι μια χαρά!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 18 Νοέ 2019, 22:06

Εννοεις "ερμηνεια", οχι "ημερομηνια". :))))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Στεπ
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 14
Εγγραφή: 29 Ιαν 2019, 12:43

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Στεπ » 19 Νοέ 2019, 01:37

Είδα το Μια πόλη δίπλα στη θάλασσα (2016).
Βαριά ταινία, ωραία κινηματογράφιση, εξαιρετική ερμηνεία από τον Κέισυ Άφλεκ ενώ ο έφηβος ανιψιός του ήταν λίγο ενοχλητικός.
Όλη η ταινία περιστρέφεται γύρω από την απώλεια και τη διαχείρησή της. Από τις ταινίες που μου αρέσουν γενικά, αν και δε με καθήλωσε. Ίσως περιμένουμε να γίνει κάτι εντυπωσιακό ή μια χολυγουντιανή ανατροπή και η αποτύπωση μιας φυσιολογικής εξέλιξης να μας προσγειώνει.
Έπρεπε νομίζω να δωθεί λίγο περισσότερο βάρος στις αναδρομές στο παρελθόν να δεθούμε περισσότερο και με τους άλλους χαρακτήρες.
Καλή 8/10.

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 22 Νοέ 2019, 14:23

Η σύγκριση με τον Ταξιτζή στέκει στα δικά μου μάτια, το Κουρδιστό πορτοκάλι πάλι το θεωρώ σαν ταινία εντελώς αδιάφορη και τον πρωταγωνιστή πολύ αντιπαθητικό αλλα εντάξει εμένα δεν μαρέσει και ο Κιούμπρικ, τον θεωρώ πολύ αποστειρωμένο και ψυχρό για τα γούστα μου. :μαναι:

Σαφέστατα όμως πρόκειται περι γούστου. Βέβαια εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τα σχόλια περι καινούργιου. Αυτό είναι εκ των πραγμάτων κάτι ανέφικτο. Ακόμα και οι οπτικές ενος σκηνοθέτη μαλλόν θα επαναλαμβάνονται πλεόν εστιάζοντας σε κάτι διαφορετικό και βγάζοντας το ίσως πιο μπροστά.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες