Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 14 Ιαν 2019, 17:37

Εμενα δεν μου αρεσει καθολου ο ΦονΤριερ, ουτε οταν η Ουμα Θερμαν παιζει στις ταινιες του... εκει ξενερωνω.. ειδικα το Νυμφομανιακ ειναι απο τις χειροτερες ταινιες που εχω δει ποτε μου :ωιμέ: (για μενα προσωπικα, ετσι; για να μην παρεξηγηθω..).

Εγω ειδα προσφατα το Inside Man (2006) με τον Denzel Washington και τον αγαπημενο μου Clive Owen. Πολυ καλη ταινια, εγω ενα 8ρακι θα εδινα. :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 15 Ιαν 2019, 09:35

Είδα χθες το "Theatre of Blood" (1973)
Μαύρη κωμωδία δεκαετίας '70 με τον Βίνσεντ Πράις! :))))

Ένας σαιξπηρικός ηθοποιός ονόματι Εδουάρδος Λεοντόκαρδος (!!!) δέχεται μια άσχημη κριτική για τους ρόλους του από κάποιους επιφανείς κριτικούς θεάτρου και αποφασίζει να τους εκδικηθεί!
Απολαυστικός ο Βίνσεντ Πράις στον ρόλο του ημί-τρελου ηθοποιού σε μια ταινία που θα μπορούσε να είναι πραγματικό διαμαντάκι αν δεν έλλειπαν τα γνωστά σεναριακά ατοπήματα και οι υπερβολές προς το κιτς....
Οι φόνοι βασίζονται όλοι σε έργα του Σαίξπηρ κάτι που το βρήκα έξυπνο.
Δλδ ο Λεοντόκαρδος καθαρίζει τους κριτικούς με βάση τα πιο γνωστό έργα του Άγγλου συγγραφέα.

Καλτ φιλμάκι εν τέλει με κάποια καλά στοιχεία οπότε ένα 6/10 το δικαιούται!!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 17 Ιαν 2019, 00:25

το the house that jack built το ειδες στην uncut έκδοση?
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 19 Ιαν 2019, 00:16

Μόλις είδα το Lady Bird, που ήθελα καιρό να τη δω με τη λατρεμένη Saoirse Ronan. Μου αρέσει τόσο πολύ αυτή η κοπέλα, που πρέπει να υπενθυμίζω στον εαυτό μου πως είμαι στρέιτ :χαχα: (αστειεύομαι αλλά θέλω να δείξω το πόσο καταπληκτική τη βρίσκω :αγαπώ: ). Η κοπέλα είναι ένα πραγματικό ταλέντο, τις αξίζουν όλα τα βραβεία που έχει κερδίσει και όσα θα κερδίσει στο μέλλον γιατί πραγματικά πρέπει θα κερδίσει πολλά. Χαίρομαι πάρα πολύ που είμαι στη γενιά της και που μεγαλώνοντας, όταν θα έχει γίνει πια μεγάλη και τρανή, θα μπορώ να λέω πως την παρακολουθούσα από την αρχή της καριέρας της, απ' όταν έπαιξε το σπαστικό κοριτσάκι στο Atonement και την άτυχη φιγούρα στο The lovely bones. Έχω δει πολλές ταινίες που έχει παίξει αλλά έχω να δω πολλές ακόμη και χαίρομαι. Ένα γνήσιο, ατόφιο διαμάντι η υποκριτική της, η εναλλαγή της προφοράς της κάθε φορά σε ότι ρόλο κι αν παίξει. Λίγοι/ες είναι οι ηθοποιοί που θαυμάζω τόσο πολύ και είμαι σίγουρη πως το μέλλον απλώνεται λαμπρό μπροστά της.
Fan fuct: Αν σε ένα παράλληλο σύμπαν γυριζόταν η ζωή μου σε ταινία, αυτή θα ήθελα να με υποδυθεί. :ρ
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 24 Ιαν 2019, 10:28

Είδα χθες το Marathon Man (1976)
Αστυνομικό θρίλερ της δεκαετίας του '70 με μεγάλα ονόματα του κινηματογράφου. Λόρενς Ολιβιέ, Ντάστιν Χόφμαν κλπ κλπ...

Ενδιαφέρον το σενάριο βασισμένο σε βιβλίο του Γουίλιαμ Γκόλντμαν (Princess' Bride).
Ένας νεαρός φοιτητής μπλέκει άθελα του σε μια πολύ βρόμικη υπόθεση λόγω του αδελφού του ο οποίος φαίνεται πως έχει συναλλαγές με κάποιους από τους τελευταίους εναπομείναντες Ναζί!
Η δράση κλιμακώνεται σταδιακά ενώ παράλληλα ξετυλίγεται και το κουβάρι του μυστηρίου.

Νομίζω θα αρέσει στον Φαροφύλακα, αν δεν την έχει δει ήδη!
Από μένα 7/10
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Ιαν 2019, 13:23

Την έχω προτείνει και στο Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 10 (Μάρτιος 2017) :)))

(γενικά η αναζήτηση ως προς τον τίτλο, στο φόρου, βοηθάει)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 27 Ιαν 2019, 20:03

Είδα το δανέζικο "The guilty"...καταρχάς το θεωρώ έξυπνο καθώς με ελάχιστο κόστος καταφέρνει και σασπένς να έχει αλλά και δράση κι ας μην υπάρχει ουτε μια σκηνή από αυτή...απο την άλλη έχει κάποιες αδυναμίες και πως δεν θα είχε άλλωστε όταν όλο το καστ είναι δυόμιση ηθοποιοί και το σκηνικό ενα δωμάτιο...
Ενα 6/10...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 27 Ιαν 2019, 21:23

Ειδα το La Reine Margot (1994). Yπεροχη φωτογραφια, σκηνοθεσια, εξαιρετικα σκηνικα και κουστουμια, υπεροχη μουσικη του Goran Bregovic που ταιριαζει απολυτα στην ατμοσφαιρα της ταινιας και φυσικα εξαιρετικες ερμηνειες κυριως απο την πρωταγωνιστρια. 7.5/10 :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 28 Ιαν 2019, 21:02

Είδα ένα πάρα πολύ ωραίο γουέστερν!
High Plains Drifter (1973) - Περιπλανώμενος πιστολέρο

Δεκαετία '70 Κλιντ Ίστγουντ πρωταγωνιστής και σκηνοθέτης!
Σε μια μικρή πόλη καταφθάνει ένας μοναχικός πιστολέρο ο οποίος αναλαμβάνει να την προστατέψει από μια συμμορία 3 αδίστακτων κακοποιών.
Όμως ο σκοτεινός αυτός τύπος δεν είναι και τόσο άγνωστος στους κατοίκους της πόλης...

Πιστός στους ρόλους που τον ανέδειξαν, ο Κλιντ Ίστγουντ μπροστά αλλά και πίσω από την κάμερα φτιάχνει μια αξιοπρεπή ταινία τύπου γουέστερν με κάποιες πινελιές μεταφυσικού. Λιγομίλητος και εκφραστικός μπροστά από τον φακό, μινιμαλιστής και ουσιαστικός πίσω από αυτόν.
Σίγουρα το σενάριο έχει κάποια αφέλεια ενώ τα κλισέ τον ταινιών σπαγγέτι είναι πάρα πολλά, όμως η ταινία δεν κάνει κοιλιά. Ο Ίστγουντ αφηγείται 2 ιστορίες παράλληλα οι οποίες εν τέλει έχουν κοινή κατάληξη και έτσι κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον του θεατή.
Για τους φίλους τον κλασικών γουέστερν και ίσως όχι μόνο!
8/10
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 01 Φεβ 2019, 20:16

Λοιπόν το τελευταίο διάστημα είδα τέσσερις ταινιούλες και ήταν αρκετα καλές οι τρείς αλλα την τέταρτη την βρήκα μετριότατη και υπερεκτιμημένη
Αναλυτικότερα

Lovesong (2016) 6/10
Μια ενδιαφέρουσα ταινία σε γενικές γραμμές, αρκετά ήσυχη και σε σημεία υποτονική όπως συμβαίνει με τις ανεξάρτητες παραγωγές...
Μάλλον θα την θυμάμαι για την αβίαστη χημεία των πρωταγωνιστριών.

Duck Butter (2018) 8/10
Aυτή ήταν διαμαντάκι και την απόλαυσα πολύ και ταυτίστηκα κιόλας γιατί πέρασα απο κάτι αντίστοιχο το τελευταίο διάστημα. Την βρήκα πολύ αληθινή, τρυφερή και αστεία σε σημεία και συγκινητική. Νομίζω ειναι απο τα καλύτερα παραδείγματα για το πως ξεκινάνε οι σχέσεις και ποσο δύσκολα διατηρούνται και ο τρόπος που το κάνει είναι άμεσος και οι οικείος και αφοπλιστικός.

Split (2016) 7/10
Ενδιαφέρον σίκουελ που το απόλαυσα αρκετά αλλα προτιμώ την πρώτη ταινία ενα κλίκ παραπάνω. Η μελαχρινή πρωταγωνίστρια ήταν αποκάλυψη, δεν χρειαζόταν καν να αρθρώσει λέξεις, αρκούσαν τα βλέμματα της

A star is born (2018) 2/10
Tην μισή είδα αλλα με εκνεύρισε τρομερά που δεν κατάφερε να με νοιάζει κανένας απο τους δύο χαρακτήρες. Μου κίνησε το ενδιαφέρον η Γκάγκα αλλα έδωσε πολύ λίγο χρόνο γενικά στην σχέση τους, έγιναν ολα πολύ γρήγορα στο στόρυ, το μοντάζ τσαπατσούλικο και ο Κουπερ μου φάνηκε αντιπαθέστατος και άοσμος και μπροστά και πίσω απο την κάμερα.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες